Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak amatorsko zwiększyć sygnał wywołania domofonu LM-8 Laskomex ?

Molier 18 Jan 2016 02:17 2505 4
 • #1
  Molier
  Level 13  
  Stara kamienica ze starszymi lokatorami. Wiele lat temu zainstalowany domofon firmy Laskomex, najprostszy model LM-8W.
  Działa skutecznie bez jakiegokolwiek nadzoru konserwatorskiego, trudno nawet ustalić gdzie zamontowana jest centralka i zasilacz (właściciel kamienicy dawno zmarł a aktualni administratorzy wszystko co związane tym domem mają głęboko w d?..).

  Jedna z mieszkających tam starszych osób ma problemy z usłyszeniem sygnału wywołania domofonu ? ten dotychczasowy jest dość cichy (sygnał rozmowy w słuchawce, słyszy bez problemu).  Proszę o praktyczne wskazówki ? jak ?pogłośnić? sygnał wywołania z drzwi wejściowych do budynku.

  Myślę o jakimś rozwiązaniu niskobudżetowym, bez jakiejkolwiek ingerencji w całość instalacji, centralkę i ustawienia w niej ? np.: podłączenie jakiegoś przekaźnika pośredniczącego do linii w mieszkaniu -słabo słyszącej lokatorki, lub do głośnika w słuchawce istniejącego u niej domofonu. Przekaźnik załączałby głośniejszy dzwonek lub głośniejsze ( inne) źródło sygnału wywołania.

  Nie jestem specjalistą od domofonów, nie mogę znaleźć schematu z którego wynikałyby poziomy sygnału wywołania na linii lokatora, nie wiem na ile takie urządzenie pośredniczące mogłoby zakłócić całość systemu tego domofonu ? dlatego proszę o wskazówki.

  Ze zmontowaniem jakiegoś prostego układu rozwiązującego kłopot, najpewniej bym sobie poradził, bo wchodzi tu w rachubę wyłącznie jakaś amatorska ?samoróbka? z odrębnym lokalnym zasilaniem.
 • #3
  zybex
  Helpful for users
  Molier wrote:

  nie wiem na ile takie urządzenie pośredniczące mogłoby zakłócić całość systemu tego domofonu – dlatego proszę o wskazówki.


  Jak zrobisz układ z własnym zasilaniem, to nie ma obawy o zakłócenie czy obciążenie całego systemu. Kilka lat temu zrobiłem komuś coś takiego. Z słuchawki z której wydobywa się dźwięk wywołania pobrałem informację (szeregowo kondensator rzędu kilkadziesiąt nanofaradów i ewentualnie jeszcze opornik) i dalej pośrednio na bazę tranzystora z przekaźnikiem. Potem załączałem alarm "okienny" z własnym zasilaniem. Dołożyłem jeszcze jasno świecącą czerwoną diodę Led.

  Inni tu radzili czasem aby zastosować transoptor, jeszcze inni bezpośrednio przekaźnik. Można by było zastosować jakiś układ typu włącznik akustyczny, który by był umieszczony w pobliżu unifonu i po wykryciu wywołania załączał coś bardziej głośnego. Tu ingerencja żadna ale możliwość zadziałania od innych źródeł dźwięku. Chociaż można by było czułość odpowiednio dobrać.
 • #4
  KaW
  Level 34  
  Można zastosować bezprzewodowy dzwonek .Jest to zestaw : przycisk -z nadajnikiem i bateryjką oraz odbiornik wtyczkowy -z głośniczkiem i melodyjką /zasilanie 230V/.
  "Przerobić " trochę trzeba nadajnik -t.j. w miejsce zestyku włączania dołączyć zestyk mikroprzekażnika .Mikroprzekaznik zasilany z obwodu słuchawki domofonu.

  Zaleta -bateryjka 12 V starcza na 3-4 lata a zestaw odbiornika ma zasięg w całym domu -oczywiście zasilanie z gniazdka sieci 230V .  * -można kupić LY8 -info w internecie.
 • #5
  Molier
  Level 13  
  Wróciłem z dłuższej roboty w terenie i dopiero jutro odwiedzę mieszkanie tych, wprawdzie przygłuchawych ale przemiłych staruszek.
  Dokładniej przyjrzę się sygnałom w domofonie tzn co jest na linii a co na przetworniku (słuchawce) gdy centralka wysyła sygnał wezwania z wejścia do budynku. Jak pisałem, nie znam układów tego sprzętu i liczyłem na konkretne podpowiedzi czego tam się spodziewać.
  Bardzo dziękuję Kolegom za zainteresowanie i sugestie... napiszę jeszcze jak to rozwiązałem - póki co zamykam temat. Jeszce raz dziękuję