Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła i kolektory słoneczne jako dolne źródło

obelix2 18 Sty 2016 11:08 1326 2
  • #1 18 Sty 2016 11:08
    obelix2
    Poziom 21  

Witam,

Rozważając zainstalowanie pompy ciepła w mojej przyszłej inwestycji natrafiłem na artykuł w którym wyczytałem, że kolektory słoneczne świetnie uzupełniałyby pracę pompy ciepła (np. z kolektorem gruntowym). Szukając w internecie więcej informacji znalazłem propozycję by kolektor słoneczny był wymiennikiem dolnym dla pompy ciepła.

Pomysł wydaje mi się bardzo ciekawy, ponieważ w lato kolektory mogą grzać CWU do wystarczającej temperatury a pompa ciepła może tylko dogrzewać wodę. Natomiast w zimę, kolektory są w stanie podgrzać wodę tylko do np. 20 st. C, więc pompa ciepła musiałaby "więcej dogrzać". Ale, w zimę spada współczynnik COP pompy ciepła ze względu na większe niż w lato różnice temperatur. A skoro współczynnik ten zależy od różnicy temperatur, to może dolnym źródłem niech będzie (w zimę tylko) woda z kolektora?

Wiem, że moje rozważania są czysto teoretyczne ale nie znalazłem w internecie zbyt wiele informacji w tym temacie. Może ktoś z was robił lub rozważał coś podobnego? Lub ma większą wiedzę i jest w stanie mi podpowiedzieć czy takie coś w ogóle jest w stanie zadziałać?

0 2
  • #2 31 Mar 2016 10:36
    Amamoh
    Poziom 10  

Witam,

Załóżmy że mamy wystarczającą powierzchnię kolektorów aby zasilić PCi w słoneczny dzień, co w czasie kiedy niema słońca, skąd PCi będzie pobierać energię ?

Owszem kolektory i PCi może się uzupełniać ale np. ładując bufor ciepła.
    Kiedy mamy słońce PCi ma niewiele do podgrzania, kiedy jest ostra zima i kolektory zasypane śniegiem nadal musimy mieć ogrzewanie.

0