Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programy szpiegowskie na telefon

balbina72 18 Sty 2016 11:18 26859 30
  • #1 18 Sty 2016 11:18
    balbina72
    Poziom 6  

Moj znajomy jest zdania,ze na jego telefonie zostal zainstalowany jakis program szpiegowski typu SpyPhone lub inny,ktory dziala w tle. Probowal sam odszukac program w komorce ale bezskutecznie. Czy ktos moze powiedziec jak skutecznie ustalic czy takowy program w komorce zostal zainstalowany i jak go usunac? Czy jesli program zostal zainstalowany to czy da sie ustalic gdzie i do kogo dane byly wysylane? Czy przywrocenie ustawien fabrycznych usunie program szpiegowski?

0 29
  • #2 18 Sty 2016 11:34
    nutergsm
    Moderator - GSM

Najlepiej wgrać nowe oprogramowanie. Napisz co to za telefon?

2
  • #3 18 Sty 2016 11:52
    balbina72
    Poziom 6  

Za chwile postaram sie podac.Wyslalam zapytanie do wlasciciela co to dokladnie za model telefonu

2
  • #4 18 Sty 2016 13:08
    venummasa
    Poziom 19  

Wystarczy factory reset i go wywali

2
  • #5 18 Sty 2016 13:10
    balbina72
    Poziom 6  

Czytalam,ze takie programy sa bardzo trudne do usuniecia

3
  • #6 18 Sty 2016 15:43
    ElektronicznyMichal
    Poziom 19  

Zależy jak bardzo jest zaawansowany ten program. Ogólnie nawet jeśli zrobisz hard reset lub zmienisz oprogramowanie to i tak się nie dowiesz czy to poskutkowało czy nie. Najłatwiej sprzedać telefon.

0
  • #7 18 Sty 2016 15:45
    balbina72
    Poziom 6  

Tak pewnie jest najlatwiej ale czy nie nalezaloby wtedy poinformowac kupujacego,ze w telefonie moze byc taki program?
    Czy mozna w jakis sposob ustalic czy na pewno w telefonie cos takiego zostalo zainstalowane? Po ustaleniu dobrac metode usuniecia programu.

3
  • #8 18 Sty 2016 15:51
    nutergsm
    Moderator - GSM

Napisz dlaczego twój znajomy twierdzi, że jest szpiegowany. Zmiana oprogramowania usuwa wszystko w telefonie wiec i program do szpiegowania, chyba że inwigilacja odbywa się w całkiem inny sposób.

0
  • #9 18 Sty 2016 15:54
    balbina72
    Poziom 6  

On twierdzi ze ktos z jego otoczenia wie o nim rzeczy, ktorych nie moglby wiedziec, gdyby nie mial dostepu do informacji z jego telefonu. Mowi tez, ze za posrednictwem podsluchu za posrednictwem telefonu wyciekly informacje z jego prywatnych rozmow.

0
  • #11 18 Sty 2016 16:08
    tino2003
    Admin grupy GSM

venummasa napisał:
    Wystarczy factory reset i go wywali

Nie wystarczy. Aby być pewny, że telefon jest czysty, należy wgrać nowy soft i wtedy dopiero zrobić factory reset, ale do tej pory nie wiemy jaki to telefon.

Możliwości sprawdzenia czy takie oprogramowanie zostało zainstalowane praktycznie nie ma gdyż program jest ukryty i ma zmienioną nazwę.

1
  • #12 18 Sty 2016 22:11
    venummasa
    Poziom 19  

Zależy o jakim oprogramowaniu mówimy jesli takim płatnym który ktos nam wgrywa w celu szpiegowania które można kupić np na allegro razem z telefonem lub osobno za kilka set zlotych to wiem z pierwszej ręki że factory reset pomaga w jego usunięciu ;)

2
  • #13 19 Sty 2016 11:32
    balbina72
    Poziom 6  

Factory reset to rozumiem, ze chodzi o przywrocenie ustawien fabrycznych?

3
  • #14 19 Sty 2016 23:03
    conrad9210
    Poziom 18  

Cześć. Jeżeli znajomy chce mieć 100% pewności, że ma coś zainstalowane w telefonie (tzw. spy phone) to pozostaje wizyta w serwisie który jest w stanie wyłuskać z softu wszystkie działające procesy i odpowiedni je zinterpretować by wykryć to oprogramowanie. Nie będzie to tanio ale będzie skuteczne. Natomiast jeżeli mu nie zależy na dociekaniu to tak jak koledzy wcześniej pisali, wizyta w serwisie i instalacja na nowo całego firmware telefony (z repartcjonowaniem - pełen wipe). A następnie za hasłowanie telefonu (blokada ekranu lub klawiatury) i nie dawanie telefonu osobom trzecim "do zabawy". A najlepsza metoda to kupić nowy telefon bez systemu operacyjnego (windows, android, symbian, webos, ios etc.). Tam podsłuch będzie możliwy tylko w porozumieniu z operatorem ;)
    Pozdrawiam

2
  • #15 20 Sty 2016 09:22
    tino2003
    Admin grupy GSM

conrad9210 napisał:
    wizyta w serwisie który jest w stanie wyłuskać z softu wszystkie działające procesy i odpowiedni je zinterpretować by wykryć to oprogramowanie.

Nic z tego, jak dobry szpieg to tylko autor oprogramowania jest w stanie coś z tym zrobić. ;)

conrad9210 napisał:
    A następnie za hasłowanie telefonu (blokada ekranu lub klawiatury) i nie dawanie telefonu osobom trzecim "do zabawy".

Też nic nie pomoże, soft możesz dostać w inny sposób.

conrad9210 napisał:
    A najlepsza metoda to kupić nowy telefon bez systemu operacyjnego

Tu racja.

2
  • #16 20 Sty 2016 12:01
    ElektronicznyMichal
    Poziom 19  

"A najlepsza metoda to kupić nowy telefon bez systemu operacyjnego (windows, android, symbian, webos, ios etc.)."

Chodzi Ci o jakiś stary telefon typu nokia e52?

0
  • #17 20 Sty 2016 12:01
    conrad9210
    Poziom 18  

To fakt, nie napisałem, że jeszcze kolega może w jakiś link kliknąć i samo się zainstaluje nie zależnie od blokady ekranu. Pozdrawiam

E52 ma właśnie symbiana czyli system. Są nowe telefony np. samsungi za kwotę poniżej 100 zł.

3
  • #18 13 Sty 2017 13:36
    Adziuchna79
    Poziom 5  

Witam
    Mam podejrzenia że mój IPhone 6s+ jest szpiegowany. Czy istnieje sposób, żeby sprawdzić czy ktoś zainstalował mi jakiś program szpiegujący. A jeżeli jest to jak skutecznie pozbyć się tego programu

2
  • #19 13 Sty 2017 13:40
    conrad9210
    Poziom 18  

Odtwórz telefon z poziomu DFU i będziesz miał czysty system.

2
  • #21 13 Sty 2017 13:44
    conrad9210
    Poziom 18  

Adziuchna79 sprawdź też czy nie masz włączonej usługi u operatora (orange, play itd.) pozwalającej na namierzanie np "gdzie jest dziecko".

1
  • #22 13 Sty 2017 14:09
    Adziuchna79
    Poziom 5  

Czyli powrót do ustawień fabrycznych wystarczy? I mogę mieć pewność, program szpiegowski zniknie ?

2
  • #24 13 Sty 2017 18:09
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Adziuchna79 napisał:
    Czyli powrót do ustawień fabrycznych wystarczy? I mogę mieć pewność, program szpiegowski zniknie ?
    tino2003 napisał:
    Tak, będzie pewność, że nawet jak teraz jest to zniknie.
    Nie byłbym tak do końca pewnym. Wprawdzie tu chodzi IPhone 6s+. Na Androida jest oprogramowanie do namierzania skradzionego telefonu. Podobno integruje się tak z oprogramowaniem, że nawet przywrócenie ustawień fabrycznych go nie usuwa. Tylko wgranie od nowa czystego oprogramowania pozwala na skuteczne usunięcie szpiegującego oprogramowania.

0
  • #25 14 Sty 2017 14:24
    Adziuchna79
    Poziom 5  

Sprawdzę i dam znać czy zadziałało. Narazie cały czas mam wrażenie, że ktoś czyta moje SMS i słyszy rozmowy telefoniczne, czy to możliwe?

2
  • #27 16 Sty 2017 09:17
    Adziuchna79
    Poziom 5  

Właściwie to jestem pewna, że ktoś mnie sprawdza. Nawet przypuszczam kto. Tylko nie wiem, jak to udowodnić. Prowadzę małą firmę, wiele informacji wychodzi na zewnątrz tuż po jakiej rozmowie, SMS itp. Niestety te prywatne też, nad tym ubolewam najbardziej. Czy wgranie takiego szpiega, wymagało fizycznego dostępu do mojego telefonu? Jak dużo czasu na to potrzeba ?

2
  • #29 16 Sty 2017 10:39
    tino2003
    Admin grupy GSM

Adziuchna79 napisał:
    Czy wgranie takiego szpiega, wymagało fizycznego dostępu do mojego telefonu?

Nie wymagało, wystarczy jakaś wiadomość mms w której ukryty był program.
    W tego typu programach treść rozmowy zamieniana jest na tekst i wysyłana zleceniodawcy na e-mail tak samo wiadomości sms czy mms, program może wysyłać też nasze położenie lub robić zdjęcia a także uaktywniać mikrofon i prowadzić nasłuch otoczenia.
    Licencja na taki program z full opcją sporo kosztuje więc komuś musiałoby bardzo zależeć aby mieć Cię na oku. ;)
    Najprościej jak przywrócisz ustawienia fabryczne lub wgrasz nowy soft w trybie DFU.
    Możesz też na jakiś czas zmienić telefon na jakiś prosty model np. samsunga E1200 w którym to nie da się nic szpiegującego zainstalować.
    Tego typu programy przypisane są do telefonu a nie karty sim.
    Podsłuchiwać kartę sim też można, ale to już tylko odpowiednie służby mają takie możliwości, zwykły śmiertelnik nie da rady.

0
  • #30 16 Sty 2017 11:26
    Adziuchna79
    Poziom 5  

Przepraszam, ale mało znam się na tych wszystkich programach. Nowy sofy w trybie DFU, jak to zrobić ?

2