Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interkom analog Mifon/Fermax/Urmet - różny poziom audio

18 Sty 2016 15:14 1101 4
  • Poziom 2  
    Witam,

Mam problem z moją instalacją interkomową dotyczący słabego audio w unifonie Urmetu Signo 1140/1 (linia głośnika). Tu parę informacji o sprzęcie i instalacji:
    - instalacja nowa na skrętce UTP
    - 5 unifonów analogowych interkomowych 4 Fermax Citymax KRY3584 z 6-przyciskami wywołania, są to standardowe analogi ze wspólną masą
    - 1 unifon Urmet Signo 1140/1 z dwoma dodatkowymi przyciskami
    - elektronika interkomowa Mifona z wbudowanym trafo
    - w instalacji nie ma kasety ani sterowania ryglem

Instalacja jest podłączona prawidłowo, starannie wykonana z opisami, szybko-złączami do łatwego serwisowania itd. Cześć na Fermaxie działa super, audio w obu kierunkach głośne i wyraźne, wywołanie działa prawidłowo, natomiast mam problem z Urmetem. Wisi on może z 10m od innej słuchawki Fermaxa, która działa prawidłowo, natomiast w Urmecie mam następujący problem:
    1. Zbyt duża czułość mikrofonu - za głośna rozmowa oraz sprzęganie się słuchawki przy odkładaniu na widełki. Rozmawiając pomiędzy słuchawkami słyszę, że Urmet za mocno zbiera audio.
    2. Bardzo słaby poziom audio w słuchawce unifonu (słychać wyraźnie ale bardzo cicho).
    3. Trzecim problemem jest słyszalne nanoszenie się na audio jakiegoś brzęczenia, jakby się nanosiło z trafo. Po wyłączeniu zasilania w słuchawce słychać tylko delikatne brzęczenie, co raczej wyklucza się nanoszenie czegoś z instalacji.

Cała instalacja jest wyregulowana aż na wyrost aby było dobrze słychać. Nie chcę jej już podkręcać na elektronice ani obniżać.

Czy ma ktoś jakiś pomysł co można zrobić z tym unifonem Urmetu?
    Myślałem o wsadzeniu potencjometru na linii mikrofonu, co rozwiąże mi problem zbyt dużej czułości mikrofonu, ale nie mam pomysłu co zrobić z głośnikiem. Co do zasilania to zmieniałem zasilanie na dwa dobrej jakości zasilacze DC do niskich prądów (Meanwell oraz Atte) i było powiedziałbym jeszcze gorzej. Byłem pewien, że zmiana zasilania na DC rozwiąże temat ale nie pomogło i teraz chyba nic mi nie pozostaje jak obwiniać elektronikę Mifona.

Dodam, że Fermax już nie produkuje Citymaxów interkomowych, stąd pojawił się Urmet na max 3 przyciski wywołania, ale to akurat w tym punkcie, gdzie jest zawieszaony jest ok.

Dodam, że na zdjęciu Urmeta jest podłączona żyła 6 i 10. Próbowałem wtedy wzmocnić masę ale nie pomogło. Potem przepiąłem wolną żyłę z 10 na głośnik, czyli 1 w Urmecie ale też nie pomogło. Co do masy w instalacji jestem pewien, że jest ok. Linia mikrofonu i głośnika też, z resztą w Fermaxie i Urmecie mikrofon to ten sam zacisk z numerem 2, różnica jest w głośniku, gdzie Fermax ma 6 a Urmet 1.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista Domofony
    Zapewne nie wiele pomogę, bo ten typ tak ma - problem niedopasowania wkładek słuchawkowych w różnego rodzaju unifonach. Można by spróbować wymienić wkładkę w urmecie na taką jak w Fermaxie, ale czy ona gabarytowo się zmieści, to tego osobiście nie ćwiczyłem... no i trzeba ją też mieć. Z tego co pamiętam Fermaxowe wkładki słuchawkowe mają 25 Ohm.
    Ściszenie mikrofonu w Urmecie to, tak jak mówisz, włożenie potencjometru.

Buczenie zapewne pochodzi z zasilacza Mifon, więc tam szukałbym problemu, np. podłączając na próbę inny.

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    Przyszło mi do głowy jeszcze jedno. Słuchawki Fermaxa mają potencjometry na płytce mikrofonu, więc teoretycznie mogę zrównać linię mikrofonu podkręcając Fermaxy w górę lub w dół.
    Kwestia głośników jeszcze. Płytki do Fermaxa dodatkowej nie mam, ale czy dało by coś gdybym w Urmeta wlutował głośnik o tych samych parametrach co Fermax?
  • Poziom 2  
    Mam jeszcze jedno zapytanie. Elektronika interkomowa Mifon, którą mam ma osobne wejście na kasetę z osobnym wzmocnieniem. Nie wiem tylko czy potencjometr ten odpowiada za linię głośnika czy głośnika i mikrofonu jednocześnie? Tak sobie myślę, że gdybym przepiął unifon Urmetu na wejście kasety uzyskam osobną regulację audio. Mam jakieś wolne żyły i to było by do zrobienia.
    Wydaje mi się, że kaseta i tak na stałe jest zrównoleglona z linią słuchawek i nie ma tam żadnych przekaźników, które odcinają tory audio, bo to raczej nie ta półka sprzętu.

Czy ktoś z Kolegów mógłby odpowiedzieć czy ma to sens?
  • Specjalista Domofony
    To raczej nie jest dobry pomysł, bo wzmacniacz interkomowy polega na tym, że rozmowa przyłączana jest do strony która wywołuje. Jeżeli wywołujemy interkomowo, to strona kasety jest odłączana.
    Nie mam teraz pod ręką wzmacniacza Mifonowego z interkomem, żeby to potwierdzić na 100%, ale nie spodziewam się żeby było inaczej.

Pozdrawiam