Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa lampek choinkowych

domes10 18 Jan 2016 15:28 1626 11
 • #1
  domes10
  Level 8  
  Witam

  Mam ogromna prośbę, potrzebuje naprawić lampki choinkowe. Moj problem polega na tym ze otrzymałem od żony programator z oderwanym przewodem 220 i teraz nie bardzo wiem gdzie go na powrót przylutować. Dlatego tez dołączam zdjęcia programatora.

  Z góry dziękuje za pomoc

  Krzysiek
 • #3
  igor1516
  Level 23  
  Naprawa lampek choinkowych

  Najprawdopodobniej do tych pinow.
 • Helpful post
  #4
  diantus
  Level 32  
  Przewód sieciowy dołączyć - od strony lewej pierwszy i drugi punkt lutowniczy na górnej krawędzi płytki, równolegle do tych przewodów które tam są przylutowane (na fotografii od strony druku). To znaczy, że w tych dwóch punktach mają być przylutowane po dwa przewody.
 • #6
  domes10
  Level 8  
  Dziękuje wszystkim za szybką pomoc :) jak tylko dojadę do domu to sprawdzę jak działa i dam znać.
 • #7
  diantus
  Level 32  
  Dodam tu jeszcze, że układ tego sterownika jest uproszczony do granic możliwości - prostowanie jednopołówkowe tylko jedną diodą. Na pewno występuje mruganie diod nawet przy nastawieniu na świecenie stałe.
  Niewielkim nakładem kosztów można ten układ ulepszyć przez wmontowanie mostka prostowniczego i to mruganie wyeliminować.
 • #8
  domes10
  Level 8  
  Witam ponownie

  Wczoraj zaatakowałem moje lampki, przylutowałem przewód sieciowy jak poradził Diantus. (dwa piny z lewej na zdjęciu z drukiem) Diody niestety nie świecą. Po sprawdzeniu rezystorów jeden okazał się spalony, znalazłem również pękniecie na diodzie. Zamierzam wymienić spalony rezystor i diodę, co do opornika nie mam problemów z odczytaniem wartości, gorzej z diodą, dlatego mam prośbę czy mogliby szanowni koledzy coś zasugerować w przybliżeniu jakie te wartości mogłyby pracować? ewentualnie jak sugerował Diantus mostek prostowniczy.
 • Helpful post
  #9
  diantus
  Level 32  
  Dioda najbardziej dostępna 1N4007 może być. Nie pomylić kierunku wlutowania diody (oznaczony paskiem).
  Nad mostkiem zastanowimy się gdy po zamontowaniu diody zaświeci.
  Mostek, który by można tam zmieścić: B250C1500M lub zmontować z 4 szt diod 1N4007.
  Jeśli nie chce zaświecić, sprawdzić jeszcze ten kondensator 47µF/16V. Wg układu połączeń jest on zamontowany odwrotnie (błąd w produkcji). Przy jego wymianie odwrócić biegunowość.
 • #10
  domes10
  Level 8  
  Ok, więc po wymianie rezystora i diody, zaczęło migać i świecić :) wielkie dzięki za pomoc. Jedyne do czego mogę się przyczepić to znikło kilka programów migania, wiec zakładam że ten mały układ sterujący może być uszkodzony, aczkolwiek jestem wystarczająco zadowolony aby narzekać.

  Jeszcze raz wszystkim dziękuję i pozdrawiam
 • #11
  skaktus
  Level 37  
  Przewody zabezpiecz klejem termo, inaczej ponownie odpadną...
 • #12
  domes10
  Level 8  
  Dziekuje jeszcze raz wszystkim za pomoc, temat do zamklnięcia.