Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat zasilacza 230VAC / 5VDC - prośba o sprawdzenie schematu

hiszpan5 18 Sty 2016 15:58 930 8
  • #1 18 Sty 2016 15:58
    hiszpan5
    Poziom 11  

Cześć,

Jako, że jestem początkującym elektronikiem chciał bym poznać opinię o wiele bardziej doświadczonych elektroników na temat zasilacza 5VDC przedstawionego poniżej. Czy taka konstrukcja jest bezpieczna (na pewno o wiele bardziej od zasilaczy bez transformatorowych), czy można jej używać na codzień, czy nadaje się do podłączenia mikrokontrolera?

Zasilacz zasilany jest z sieci 230VAC, na wyjściu uzyskuje napięcie 5VCD oraz prąd około 0,6A. Zasilacz kupiłem w sklepie, rozebrałem a następnie stworzyłem poniższy schemat.

0 8
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 18 Sty 2016 16:59
    jarek_lnx
    Poziom 43  

To jest zasilacz impulsowy, a co do zasady działania to przetwornica zaporowa (flyback) samowzbudna (inaczej generator samodławny) za izolację galwaniczną odpowiada transformator, więc w teorii jest to bezpieczne, w praktyce to bardzo "odchudzony" zasilacz, po konstrukcji widać że najważniejsza była niska cena, "zaoszczędzili" na wszystkim na czym sie dało, więc nie zdziw sie jeśli okaże że stabilizachja napięcia jest słaba, tętnienia duze (jeden z użytkowników na forum wrzucał wyniki pomiarów podobnego zasilacza), i do tego generuje zakłócenia radiowe (prawie brak filtów przeciwzakłóceniowych).
    Jeśli "zaoszczędzili" na konstrukcji transformatora, to i bezpieczeństwo użytkowania może być niepewne.

Cytat:

czy nadaje się do podłączenia mikrokontrolera?
    Tak mikrokontrolery nie mają duzych wymagań w stosunku do napiecia zasilania, byle nie wyszło poza dopuszczalny zakres (pomierz z obciązeniem i bez)

Cytat:
    Zasilacz kupiłem w sklepie, rozebrałem a następnie stworzyłem poniższy schemat.
    Przyznaj sie za ile kupiłeś, a co do schamatu to transformator chyba jest jeden, bo to co narysowałeś (dwa) wygląda troche dziwnie.

0
  • Relpol
  • #3 18 Sty 2016 17:55
    hiszpan5
    Poziom 11  

Dziękuję jarek_lnx za wyczerpującą odpowiedź :)

Jeżeli chodzi o transformator: jest jeden, tylko wrysowałem dwa, powinna być między nimi kreska je łącząca tak jak na poprawionym schemacie poniżej (tak mi się wydaje).

A teraz czas na przerażającą prawdę. Przetwornica impulsowa pełni rolę ładowarki do telefonów komórkowych. Kupiłem ją w sklepie internetowym (znany portal aukcyjny) za kwotę $0.59.
    Parametry podane przez producenta to:
    Napięcie wejściowe: 100-240VAC, 50-60Hz, 0.15A
    Napięcie wyjściowe: 5VDC, 1.0A

Z wstępnych pomiarów wynika, że maksymalny prąd wyjściowy to około 0,65A. Postaram się dokładnie zmierzyć napięcie oraz prąd wyjściowy. Może uda mi się zbadać oscyloskopem przebieg napięcia wyjściowego. Jeżeli tak napewno się nim podzielę.

Poniżej zamieszczam zdjęcia ów ładowarki, chociaż nie wiem czy podłączył bym swój telefon do takowej.

Schemat zasilacza 230VAC / 5VDC - prośba o sprawdzenie schematu Schemat zasilacza 230VAC / 5VDC - prośba o sprawdzenie schematu Schemat zasilacza 230VAC / 5VDC - prośba o sprawdzenie schematu

0
  • #4 18 Sty 2016 18:03
    alikatek
    Poziom 29  

hiszpan5 napisał:
    chociaż nie wiem czy podłączył bym swój telefon do takowej.

Nie podłączaj. Moją ubiło PSP choć miała podobno dawać 2A. Nawet do połowy bateria nie naładowana.
    Schemat zasilacza 230VAC / 5VDC - prośba o sprawdzenie schematu Schemat zasilacza 230VAC / 5VDC - prośba o sprawdzenie schematu Schemat zasilacza 230VAC / 5VDC - prośba o sprawdzenie schematu Schemat zasilacza 230VAC / 5VDC - prośba o sprawdzenie schematu

Dla Ciebie prawdopodobnie ta ładowarka jest bezpieczna-ma separację galwaniczną przez transformator jednak nie jest bezpieczna dla twojego sprzętu- żadnej stabilizacji napięcia. Pod obciążeniem będzie pływać.

0
  • #5 18 Sty 2016 18:15
    hiszpan5
    Poziom 11  

Nie zamierzałem tej "ładowarki" podłączać do telefonu.

Myślałem raczej o podłączeniu do niej układu ESP8266 i do tego dwóch przekaźników. oczywiście "po drodze" zainstalował bym jakiś stabilizator napięcia. Taki układ miał by pełnić rolę zdalnego włącznika urządzeń. Mam wszystkie komponenty tylko potrzebowałem małego zasilacza o niewielkiej mocy który będzie zasilał takowy sterownik i dwa przekaźniki.

0
  • #7 18 Sty 2016 22:25
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Postaram się dokładnie zmierzyć napięcie oraz prąd wyjściowy.
    Moc 5W więc łatwo zrobić sztuczne obciążenie na jakimkolwiek tranzystorze mocy i zmierzyc jak napięcie zależy od pradu.

Cytat:
    Może uda mi się zbadać oscyloskopem przebieg napięcia wyjściowego.
    Szczególnie pod obciążeniem, żeby było mozna ocenić amplitudę tętnień, warto by sprawdzic jak układ reaguje na dynamiczne zmiany obciążenia ale to wymagało by podłaczenia sztuczego obciążenia z generatorem.

0
  • #8 18 Sty 2016 22:37
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Shitt shittów. Powiesić Chinczyka. Wiecie za co ? Za pojedynczy kondensator 1nF/1kV. Jak go przebije, to d...a blada. Usunął bym go precz, bo szansa przebicia izolacji transformatora miedzy uzwojeniem pierwotnym a wtórnym jest chyba mniejsza.

0
  • #9 18 Sty 2016 23:32
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Shitt shittów. Powiesić Chinczyka. Wiecie za co ? Za pojedynczy kondensator 1nF/1kV. Jak go przebije, to d...a blada. Usunął bym go precz, bo szansa przebicia izolacji transformatora miedzy uzwojeniem pierwotnym a wtórnym jest chyba mniejsza.
    Usunięcie kondensatora przeciwazkłóceniowego (prawie zawsze obecnego w zasilaczach II klasy ochronności - to nie jest chński wynalazek) też będzie miało konsekwencje.
    A co do izolacji transforamtora w najtańszym zasilaczu to nie bym był tego pewien, rezygnacja z zachowania odpowiednich odstępów izolacyjnych daje szansę zastosowania mniejszego i tańszego rdzenia, myśle że żaden szanujący sie chiński ksiegowy nie przepuści takiej okazji.

1