Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najciekawsze projekty z Raspberry Pi Zero (w/g RPi Foundation)

ghost666 18 Sty 2016 16:45 8871 0
 • Raspberry Pi Zero jest nadal trudno dostępnym modułem - sprzedaje się w tempie, w jakim jest produkowany, co sprawia że nie jest tak łatwo go zakupić. Szereg sklepów dostaje ciągłe dostawy z fabryk - Adafruit, Micro Center, Pimoroni oraz The Pi Hut – co nie znaczy, że moduły Zero dostępne są tam od ręki.

  Jeśli udało się Wam już nabyć swój mikrokomputer i szukacie inspiracji Raspberry Foundation przygotowała przegląd najciekawszych ich zdaniem projektów, zrealizowanych z wykorzystaniem Raspberry Pi Zero w ostatnim czasie. Przyjrzyjcie się im i zobaczcie jakie fantastyczne rzeczy realizowane są na tym module!

  Pierwsza w zestawieniu jest muzyczna cewka Tesli autorstwa ProfExtreme. Odtwarza ona pliki MIDI wykorzystując w tym celu wyładowania elektryczne - uwaga na wysokie napięcie!  Autor kanału Stuff with Kirby prezentuje swój układ AirPlay oparty o Raspberry Pi Zero. Wykorzystuje on pHAT DAC od Pimoroni oraz Shairport, co pozwala na strumieniowanie muzyki do głośników znajdujących się w dowolnym miejscu domu. Dodatkowo Kirby przygotował fenomenalny wideoporadnik, jak złożyć takie urządzenie w domu.  Matt “Circuitbeard” Brailsford wykorzystał pomysł Fredericka Vandenboscha doczepienia huba USB do RPi Zero i zintegrował takowe urządzenie z Zero w jednej obudowie. Nie są one na sprzedaż, ale autor dostarcza instrukcję, jak można wykonać taką obudowę z komercyjnie dostępnych elementów.

  Najciekawsze projekty z Raspberry Pi Zero (w/g RPi Foundation)


  Frederick Vandenbosch nie poprzestał na integrowaniu huba USB z Zero, stworzył także ten prześliczny wyświetlacz. W załączonym filmie można zobaczyć, jak go skonstruował.  Sporo osób instaluje na Raspberry Pi Zero Retropie umożliwiające uruchamianie starych gier komputerowych. Naprawdę zdeterminowani konstruktorzy umieszczają nawet Zero w obudowach po GameBoyach czy w retro konsolach do gier. Najciekawszym przykładem realizacji takiego projektu jest wykonany przez W3ace kontroler zbudowany z Zero i wydrukowanej obudowy do kontrolera konsoli NES - popularnego Pegasusa. Integracja obudowy z modułem Zero jest bardzo elegancka, dlatego warto zainteresować się tym projektem:

  Najciekawsze projekty z Raspberry Pi Zero (w/g RPi Foundation)


  Zegarki, które wyświetlają słowa są niezwykle przyjemnymi dla oka projektami. Poniższy przykład skonstruowany został przez Dave Saula z wykorzystaniem modułu Raspberry Pi Zero; niestety nie opisał on w pełni swojej konstrukcji, ale są inne, którymi także można się inspirować i na których wzorować można własne konstrukcje.

  Najciekawsze projekty z Raspberry Pi Zero (w/g RPi Foundation)


  Andrew Mulholland oprogramował Pi Zero tak, aby było ono urządzeniem USB, dzięki czemu można podłączyć je do komputera i programować z jego poziomu. Nie wygląda tak bajecznie jak grająca cewka Tesli, ale stanowczo jest dużo bardziej użyteczne.

  Najciekawsze projekty z Raspberry Pi Zero (w/g RPi Foundation)


  Les Pounder wyposażył robota zabawkę w moduł Raspberry Pi do sterowania.  Kolejny przedstawiony projekt jest nielegalny w szeregu krajów, gdzie nie można nadawać w pasmie FM, ale i tak warto obejrzeć tą realizację. Przed próbą uruchamiania tego urządzenia we własnym domu trzeba koniecznie upewnić się, jak wygląda nasze prawo w tym zakresie. Ci którzy mogą nadawać na pewno zainteresują się zaprezentowanym poniżej nadajnikiem radiowym opartym o Raspberry Pi Zero.  Ostatni przedstawiony projekt stworzony został przez zespół z ModMyPi. Na swojej stronie przedstawiają oni, jak zasilić Raspberry Pi Zero z baterii AA - to bardzo użyteczna sprawa, dla osób realizujących projekty z zakresu elektroniki noszonej.

  Najciekawsze projekty z Raspberry Pi Zero (w/g RPi Foundation)


  A według Was, który z tych projektów jest najciekawszy? Zachęcam do głosowania, a jeżeli zbierze się dostatecznie dużo głosów, w postach poniżej opiszę szerzej wygrany projekt (albo trzy, jeżeli będzie dostatecznie duże zainteresowanie).

  Źródło: https://www.raspberrypi.org/blog/pi-zero-projects/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9752 postów o ocenie 7920, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • BotlandBotland