Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Farnell IoTFarnell IoT
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Internet radiowy jak podlaczyc router?

18 Jan 2016 17:02 6798 33
  • Level 6  
    Witam. Posiadam internet radiowy. Za oknem mam antene od niej wychodzi kabel z taka kostka. Wpinam ta kostke do komputera i mam internet. Chcialbym miec takze wi fi. Wiec kupilem od kumpla router: ds-link DS-WR150N . Jak go podlaczyc pod kabel od anteny i ustawic ten router? Czy kostke wpinam pod wan czy pod Lan? Kiedys u znajomego widzialem ze ma podpiete pod Lan. Prosze o pomoc jak to wszystko ustawic.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Level 39  
    Odłącz komputer od anteny, podłącz komputer z routerem do portu LAN, w opcjach routera poszukaj opcji klonowania MAC i sklonuj go. Antenę dostawczy podepnij pod WAN. Po tym powinno od razu wszystko ruszyć.
  • Level 34  
    Podpinasz pod WAN, klonujesz mac-adres i cieszysz się netem. Aby wszystko zagrało od ręki klasy adresowe Wan i Lan muszą być różne.
  • Farnell IoTFarnell IoT
  • Level 17  
    Wpinasz pod Wan, masz login i hasło do internetu? Przydziela Ci adres IP automatycznie czy sam wpisujesz?
  • Level 6  
    Mam kolejne informacje mianowicie. Na urzadzeniu na ktorym dziala internet "lenovo thinkcentre" jest tam ubuntu, zczytalem adres mac i dany mac sklonowałem w routerze . Podlaczylem rj-45 od anteny do routera do portu Wan. A kablem lan polaczylem router z lenovo thinkcentre przez porty lan. Nie ma internetu dlaczego ? Jest to internet darmowy z programu innowacyjna gospodarka. Może oni cos blokuja? W routerze w ustawieniach wan mam cos pozmieniac? Bo jest tam do wyboru ppoe, statyczny ip, serwer dhcp, dynamic

Na screenie dane zczytane ze sprzetu na ktorym dziala internet jak wepne bezposrednio antene pod to urzadzenie.
  • Level 6  
    Czy ktos może mi pomóc?
  • Level 43  
    rastafara wrote:
    masz login i hasło do internetu? Przydziela Ci adres IP automatycznie czy sam wpisujesz?
  • Level 6  
    Nie mam loginu i hasła. Co do adresu ip to nie wiem ale nic nie wpisuje
  • Level 22  
    Ta "kostka" to pewnie zasilacz poe.
    Czy po podłączeniu kabla bezpośrednio z tej kostki do pc Internet działa prawidłowo?

Jeżeli używasz portu wan w kolejnym routerze powinieneś w nim włączyć serwer dhcp

Panowie jeżeli podłączamy kolejny router to żadne hasło nie jest potrzebne.
  • Level 6  
    Piszac kostka mialem na mysli zlacze rj45.

Kiedy podlacze to rj45 do komputera ktory mi dali wraz z netem za free to internet jest na tym kompie. A ja chce podlaczyc router zeby miec wi fi na chacie.

Nie wiem co masz na mysli kolejny router? Mam tylko jeden router.
  • Level 39  
    Z całym szacunkiem ale jak Ty nie masz ani hasła ani loginu do routera i nie potrafisz go znaleźć to odpuść to sobie bo i tak nic nie zdziałasz i wezwij kogoś kto Ci to ogarnie w 5 minut.
  • Level 22  
    Jeżeli do tej pory odbierałeś Internet bezprzewodowo ( potocznie "Radiówka" ) to jakiś router lub access point musiałeś dostać lub kabel od anteny ( złącze rp-sma takie wkręcane ) miałeś podłączony do bezprzewodowej karty sieciowej w komputerze.

Może zrób zdjęcia jak do tej pory miałeś podłączony Internet.
  • Level 39  
    @marcin878787 kolego przeczytaj uważnie że autor tematu ma od dostawczy RJ45, podłącza do PC i ma net więc wystarczy sklonować adres MAC karty z PC jako port WAN w routerze który che podłączyć i tyle. Od dostawczy może mieć zwykły AP w trybie Client wbudowany w antenę i koniec nie musi mieć innych urządzeń.
  • Level 6  
    Ludzie napisze jeszcze raz bo widze ze mamy pewne nieporozumienia. Za oknem jest okrągla antena. Wyglada jak jakis beben. Na niej pali sie jakas dioda. Od niej idzie kabel z koncowka rj 45 ktory jesli wepne do komputera to mam internet. A router kupilem swoj.

Dodano po 1 [minuty]:

spinacz wrote:
    @marcin878787 kolego przeczytaj uważnie że autor tematu ma od dostawczy RJ45, podłącza do PC i ma net więc wystarczy sklonować adres MAC karty z PC jako port WAN w routerze który che podłączyć i tyle. Od dostawczy może mieć zwykły AP w trybie Client wbudowany w antenę i koniec nie musi mieć innych urządzeń.

Dokladnie tak. Tylko ze jak sklonuje maca w routerze to neta nie ma jesli pod dany router wepne np laptopa.
  • Level 39  
    A jak to zrobiłeś skoro twierdzisz że nie masz ani hasła ani loginu do routera ??
    Skoro tak twierdzisz sklonowałeś MAC to czy na porcie WAN w statusie masz adres IP ?
    Jak masz IP to jeszcze brakuje Ci tylko dodania serwerów DNS i powinno być ok.
  • Level 33  
    Podepnę się pod temat bo to mój sasiad a ja nie siedzę w sieciach więc kazałem mu tu założyc temat.

A więc on ma za oknem jakieś okrągłe urządzenie domniemam że to antena z jakąś diodą z tyłu któa świeci na zielono.

Od tego ma kabel zakonczony rj-45.

Komputer który dostał wraz z netem ma internet kiedy jest bezposrednio podłaczony tym kablem od anteny.

Ale on chce wi fi.

Więc załatwił sobie router DS-link DS-WR150N

Co do tego co on pisał że nie ma loginu i hasła miał na myśli że nie dostał od swojego ISP żadnego loginu ani hasła do neta nie do routera.

Do routera standardowo wchodzi 192.168.1.1 login i hasło to admin.

No to pojechałem do niego i sklonowałem mu maca. Ale internetu nie ma, router nie dostaje IP w statusie są same zera.
  • Level 39  
    No to podłącz RJ do kompa tak żeby miał neta, sprawdzić trzeba w karcie sieciowej adresacje bramkę i DNS. Możliwe że wszystko ma przypisane na stałe i wtedy w routerze trzeba po za sklonowaniem MAC wybrać StaticIP i wszystko wpisać z ręki.
    Rozumiem że zielona dioda w antenie świeci się takrze gdy RJ jest wpięty do WAN routera ?
  • Level 33  
    Która komenda w ubuntu pokaże mi adresacje bramkę i DNS co do diody to nie wiem czy sie swieci po podpięciu pod wan routera z tego względu że mnie u niego nie ma obecnie.

Jutro do niego wlece i to sprawdzę.
  • Level 17  
    A możesz zadzwonić do dostawcy i uzyskać podstawowe informacje. Ja obstawiam, że łączysz się przez protokół pppoe.
  • Level 22  
    spinacz w takim razie nie zrozumieliśmy się. Tak w gwoli ścisłości miałem na myśli, że autor musi mieć 1 urządzenie do odbioru neta po radiu [ wewnętrzne bądź zewnętrzne ], a kolejne urządzenie do rozsyłania wi - fi po domu.

Oczywiście są urządzenia z 2 radiami, lecz zakładam, że w tym przypadku tak nie jest.

Linuksowy odpowiednik polecenia ipconfig to su ifconfig ( su czyli z prawami użytkownika root )
  • Level 33  
    marcin878787 wrote:

Linuksowy odpowiednik polecenia ipconfig to su ifconfig ( su czyli z prawami użytkownika root )

Luknij foto z 5 postu brak bramy i dns.
  • Level 22  
    ValValiantThor bramę sprawdzisz poleceniem route -n a dns - y wpisując sudo gedit /etc/resolv.conf

Te informacje można także bez problemu znaleźć w ustawieniach sieci w formie graficznej.
  • Level 33  
    Ok trochę info.
    Posłuże się fotkami od znajomego.

Czyli ustawiam w routerze:

Według foto z postu nr 5.

Ustawiam na routerze klonowanie mac na d8:cb:xx:xx:4e:96
    statyczne ip na: 10.254.xxx.151

Według tego foto jakie dostałem.
    Default gateway ustawiam na 10.254.121.1 (czy tu jest ok?)

No i za chiny nie mogę dojśc jakie są dnsy bo żadna komenda nie zwraca wyników a próbowałem tą z tego tematu i wiele innych.

Czym sprawdzić te dnsy?

Najchetniej bym zadzwonił do ISP ale może być lipa z klonowaniem maca. A skoro neta ma za free to niech tak zostanie.
  • Level 22  
    @ValValiantThor z postu 16 wynika, że dołączasz kolejne urządzenie, a więc wtedy router DS-link DS-WR150N staje się bramą dla karty sieciowej w komputerze ( sprawdź adresy w statusie urządzenia ).

Na interfejsie wan w WR150N ustaw adres w 5 postu lub na automatyczne pobieranie adresu.

Dalej na interfejsie lan w WR150N powinna być ustawiona inna klasa adresowa np. 192.168.1.1 bo w takiej konfiguracji tworzony jest nat.

W WR150N powinien być włączony dhcp i pula przydzielania ip np. 192.168.1.100 - 192.168.1.200

Odnośnie dns - ów możesz je sprawdzić otwierając poprzez manager plików plik konfiguracyjny /etc/resolv.conf lub jak wspomniałem wcześniej w ustawieniach sieci ( interfejs w formie graficznej )
  • Level 33  
    No ale skoro ustawię WAN na adres ip statyczny na 10.254.xxx.151
    to brama nie może być 192.168.1.1 bo router zwraca bład że WAN i brama domyślna muszą być na tej samej sieci.

kiedy WAN jest na dynamiczny nie działa internet urządzenie w ogóle nie pobiera adresów
  • Level 22  
    Napisałem, że adres 192.168.1.1 może być bramą, ale dla interfejsu sieciowego w komputerze.

Na interfejsie wan w WR150N jako statyczny adres wpisujesz ten z postu 5 bo taki wcześniej otrzymywała karta w komputerze.
    I tutaj nasuwa się kolejne pytanie czy wcześniej karta sieciowa w komputerze otrzymywała adres automatycznie?

Na wan w WR150N jako bramę podajesz adres ze zdjęcia z postu 23.
  • Level 33  
    marcin878787 wrote:

I tutaj nasuwa się kolejne pytanie czy wcześniej karta sieciowa w komputerze otrzymywała adres automatycznie?

Właśnie tego nie wiem.

Jutro pewnie u niego będę więc sprawdzę.

Ruter na razie wziąłem do siebie bo chciałem zobaczyc co tam ma w ustawieniach.
  • Level 33  
    pawel.commandos wrote:
    Nie brakuje wam tutaj zasilania anteny po poe?
    Btw, biały bęben?

http://img.routerboard.com/mimg/481_l.jpg

?

No takie coś jest za oknem.

Nie rozumiem co masz na mysli zasilania? Czytałeś całą dyskusje?
  • Level 16  
    Tak, całą. Brakuje mi w tym opisie pewnego elementu

http://www.cdr.pl/galerie/a/adapter-poe-injector-na_1691.jpg

Dodatkowo:
    -czy po podłączeniu kabla do routera świeci dioda wan? (rysunek globusu)
    -jako DNS możesz wpisać 8.8.8.8 - Google dobrym wujkiem
    -podstawowym narzędziem dla Ciebie będzie PING z komputera. ping ujesz adres routera, adres bramy, adres 8.8.8.8. problem będzie na ostatnim adresie który odpowie