Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika

Dawek1997 18 Sty 2016 23:44 1248 23
  • #1 18 Sty 2016 23:44
    Dawek1997
    Poziom 5  

Witam, chciałbym zaprezentować mój amatorski projekt pojazdu sterowanego tymże małym urządzeniem z którym mam mały problem.
    Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika
    Otóż pojazd ten działa na zasadzie silnik lewo prawo poprzez zmienną polaryzacje na zaciskach 2 silników, z przodu kółko obrotowe.
    Tutaj schemat całego projektu Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika
    Oraz pojazd Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika

Zasilanie jest z 2 pakietów baterii, osobno jest zasilany odbiornik, a osobno silniki ponieważ gdy było wspólne zasilanie zasięg spadał do ok. 1m.
    I własnie problem z tym nadajnikiem i odbiornikiem jest taki że nawet z osobnym zasilaniem, zasięg i tak jest słaby do 3m w porywach do 4m. Wygląda to tak, że gdy pojazd odjedzie na ten maksymalny zasięg dioda sygnalizacyjna którą wpiąłem w zacisk VT odbiornika zaczyna migać z częstotliwością ok 5 razy na sekundę, więc jakiś tam sygnał łapie ale dlaczego miga i pojazd nie chce jechać dalej??? Link do filmu:
    youtube.com/watch?v=d-mkP_Gy2VM&feature=youtu.be
    Nie znam się za bardzo na nadajnikach i odbiornikach. Oczywiście dolutowałem ok. 20cm przewód w miejscu na dodatkowa antene.

Więc moje pytanie jest takie jak naprawić ten problem ponieważ zasięg tego nadajnika według producenta wynosi 50m???

0 23
  • #2 19 Sty 2016 00:13
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do odbiornika podłącz antenę o długości 23,5cm.

0
  • #3 19 Sty 2016 00:42
    Dawek1997
    Poziom 5  

Moja obecna antena ma 21cm myślisz że 2,5cm dłuższa antena rozwiąże ten problem? Chyba że rodzaj anteny też ma znaczenie, obecnie jest wykonana z przewodu typu linka aluminium. Czy zmiana na miedziany drut może pomóc?

0
  • #4 19 Sty 2016 13:53
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Długość anteny ściśle zależy od częstotliwości. Taka antena powinna być zainstalowana pionowo z dala od różnego rodzaju metalowych elementów typu blaszki, druciki itp. Wystarczy jak założysz ją nad wszystkie te widoczne druciki. Częstotliwość pracy tego sterowania to 315 MHz i dla tej częstotliwości wyliczyłem długość anteny.

0
  • #5 19 Sty 2016 16:11
    Dawek1997
    Poziom 5  

Otóż zamontowałem taką oto antenę: Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika

a zasięg dalej bez zmian. Czyli wina nie jest po stronie anteny. Jakieś jeszcze pomysły co może być przyczyną tego słabego zasięgu???

0
  • #7 19 Sty 2016 16:20
    Dawek1997
    Poziom 5  

To takie tymczasowe połączenie na płytce stykowej. Mam w planach wytrawienie płytki PCB ale nie wiem czy będzie to miało sens gdyż mam problem z tym właśnie odbiornikiem bądź nadajnikiem.

0
  • #8 19 Sty 2016 16:23
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Dawek1997 napisał:
    Mam w planach wytrawienie płytki PCB ale nie wiem czy będzie to miało sens gdyż mam problem z tym właśnie odbiornikiem bądź nadajnikiem.

Przetestuj jak działa gdy silniki są odłączone.

0
  • #9 19 Sty 2016 16:27
    Dawek1997
    Poziom 5  

Bez podłączenia siników zasięg się zwiększył wielokrotnie aż zabrakło mi miejsca w domu aby się oddalić od pojazdu do utraty zasięgu. Więc wina stoi prawdopodobnie po stronie podłączenia silników.
    Więc jak rozwiązać problem z podłączeniem siników??? Jakieś pomysły???

0
  • Pomocny post
    #10 19 Sty 2016 16:36
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Jaki zasięg ma ten zestaw?
    Czy sprawdzałeś zasięg działania tego zestawu (nadajnik - odbiornik) bez silników i przekaźników? Podłącz zamiast przekaźnika diodę LED z rezystorem np 330ohm lub podobny np. 470ohm. Zobacz jaki wtedy jest zasięg. Jeśli nadal taki mały, to może odbiornik w transporcie lub w czasie montażu, troszkę się "rozstroił". Natomiast w przypadku testu z LED, gdy zasięg będzie większy, to wtedy postaraj się dołożyć kondensatory blokujące na zasilaniu odbiornika i koło zasilania przekaźników oraz silników. Bo nic takiego nie widać na Twoim schemacie.
    Pozdrawiam

0
  • #11 19 Sty 2016 17:06
    Dawek1997
    Poziom 5  

mariann napisał:
    Witam
    Jaki zasięg ma ten zestaw?
    Czy sprawdzałeś zasięg działania tego zestawu (nadajnik - odbiornik) bez silników i przekaźników? Podłącz zamiast przekaźnika diodę LED z rezystorem np 330ohm lub podobny np. 470ohm. Zobacz jaki wtedy jest zasięg. Jeśli nadal taki mały, to może odbiornik w transporcie lub w czasie montażu, troszkę się "rozstroił". Natomiast w przypadku testu z LED, gdy zasięg będzie większy, to wtedy postaraj się dołożyć kondensatory blokujące na zasilaniu odbiornika i koło zasilania przekaźników oraz silników. Bo nic takiego nie widać na Twoim schemacie.
    Pozdrawiam

Właśnie bez silników zasięg wynosi ponad 50m. Jutro postaram się kupić owe kondensatory lecz zabardzo nie wiem jakiej pojemności maja być i jakiego rodzaju ceramiczne,elektrolityczne,foliowe???
    Czy to ma wyglądać mniej więcej w ten sposób???

Dodano po 25 [minuty]:

Jednak nie mała poprawka, zasięg bez silników i przekaźników wynosi ok 8m. Link do filmu prezentującego zasięg urządzenia:
    youtube.com/watch?v=5gWEmBljClw&feature=youtu.be

0
  • Pomocny post
    #12 19 Sty 2016 19:06
    jdubowski

Dawek1997 napisał:
    Bez podłączenia siników zasięg się zwiększył wielokrotnie aż zabrakło mi miejsca w domu aby się oddalić od pojazdu do utraty zasięgu. Więc wina stoi prawdopodobnie po stronie podłączenia silników.

Zastosować filtry LC przy silnikach, obudowy silników umasić, przewody w obwodzie silniki - przekaźniki zasilanie prowadzić jako skręcone. Kondensatory muszą być bezindukcyjne, dlawiki najlepiej na zamkniętych rdzeniach. Odbiornik zaekranować wyprowadzając jedynie antenę, filtrować zasilanie odbiornika. Dodać diody zwrotne przy cewkach przekaźników.

0
  • #13 19 Sty 2016 19:17
    Dawek1997
    Poziom 5  

jdubowski napisał:
    Dawek1997 napisał:

Zastosować filtry LC przy silnikach, obudowy silników umasić, przewody w obwodzie silniki - przekaźniki zasilanie prowadzić jako skręcone. Kondensatory muszą być bezindukcyjne, dlawiki najlepiej na zamkniętych rdzeniach. Odbiornik zaekranować wyprowadzając jedynie antenę, filtrować zasilanie odbiornika. Dodać diody zwrotne przy cewkach przekaźników.

Dzięki wielkie za pomoc. Na dniach postaram się kupić wszystkie potrzebne elementy. Jak już zmontuje układ dam znać czy wszytko działa.

0
  • #15 19 Sty 2016 19:32
    Dawek1997
    Poziom 5  

A i mam jeszcze jedno pytanie, bo dotychczas tym nadajnikiem mogę sterować dwoma kanałami naraz pod warunkiem że nacisne oba przyciski w jednym czasie. Czy da się jakoś przerobić ten układ w taki sposób aby było możliwe sterowanie 2 kanałami nie musząc robić tego jednocześnie???

Dodano po 3 [minuty]:

jdubowski napisał:
    Jeszcze jedno - zasilanie odbiornika stabilizujesz na 5V?

Narazie w tym prototypie nie umieściłem żadnego stabilizatora ale niedługo gdy będę go ulepszał zamierzam zamienić te 2 pakiety baterii na power bank 13000mAh z dwoma wyjściami 1A oraz 2A albo wrazie nie zamienienia na power bank, umieszcze przetwornice step up/step down 5V którą stosuje się w takich power bankach ponieważ takową posiadam.

0
  • #16 19 Sty 2016 19:34
    jdubowski

Dawek1997 napisał:
    Czy da się jakoś przerobić ten układ w taki sposób aby było możliwe sterowanie 2 kanałami nie musząc robić tego jednocześnie???

Coś pytania nie rozumiem - przecie każdym kanalem możesz sterować indywidualnie.

0
  • #17 19 Sty 2016 20:18
    Dawek1997
    Poziom 5  

jdubowski napisał:
    Dawek1997 napisał:
    Czy da się jakoś przerobić ten układ w taki sposób aby było możliwe sterowanie 2 kanałami nie musząc robić tego jednocześnie???

Coś pytania nie rozumiem - przecie każdym kanalem możesz sterować indywidualnie.

Chodzi o to że w tym nadajniku gdy naciśnie się jeden przycisk i się go trzyma a nastepnie naciśnię się drugi przycisk to on nie reaguje. Można jednak nacisnąć dwa w jednym czasie i odbiornik wtedy odbierze sygnał z dwóch kanałów. I czy da się to jakoś przerobić aby można było sterować różnymi kanałami gdy jeden jest ciągle trzymany?

Dodano po 4 [minuty]:

A gdy naciśnie się już te dwa w jednym czasie, a zechcemy puścić jeden przycisk bo np chcemy aby tylko jeden silnik pracował a drugi zatrzymał to puszczając przycisk i kontynuowanie trzymanie przycisku drugiego zapamięta że trzymane są dwa dopóki nie puścimy wszystkich.

Dodano po 1 [minuty]:

Trochę niejasno to napisałem ale mam nadzieje że zrozumiałeś o co mi chodzi.

Dodano po 34 [minuty]:

I prosił bym bardzo jeszcze o podanie wartości kondensatorów i dławików do tego schematu: Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika

Czy takie dławiki i kondensatory mogą być?
    Dławik:
    Typ: B82132
    Indukcyjność: 56uH
    Prąd pracy: 1.5A

Kondensator
    KCP 100NF 50V

Z takim oto silnikiem:

0
  • Pomocny post
    #18 20 Sty 2016 10:21
    kloszi
    Poziom 19  

Niestety silniki szczotkowe generują dużo śmieci w eterze i dodanie tych dławików i kondensatorów niewiele da. Prędzej spróbuj za ekranować (folią aluminiową owiń silniki) szczególnie koło szczotek i komutatora. Najlepszym wyjściem zmiana silnika na bez szczotkowe.

0
  • Pomocny post
    #19 20 Sty 2016 10:26
    jdubowski

kloszi napisał:
    dodanie tych dławików i kondensatorów niewiele da. Prędzej spróbuj za ekranować (folią aluminiową owiń silniki) szczególnie koło szczotek i komutatora.

Trzeba zrobić jedno i drugie - ekranować i zastosować filtry.

Przy okazji - ten odbiornik ma tak prostą budowę częśći RF że podatność na zakłócenia jest bardzo duża...

0
  • #20 20 Sty 2016 10:40
    Dawek1997
    Poziom 5  

Narazie spróbuje owinąć folią aluminiową bo jeszcze nie posiadam kondensatorów i dławików. Zobaczymy jakie będą tego efekty.

0
  • #22 20 Sty 2016 11:28
    Dawek1997
    Poziom 5  

jdubowski napisał:
    Dawek1997 napisał:
    Narazie spróbuje owinąć folią aluminiową

I pajęczynę zlikwiduj...

No i wytrawie płytkę, może jeszcze zamiast przekaźników zrobię mostki H z tranzystorów.

Dodano po 20 [minuty]:

Ja sam jak patrze na tą moją pajęczyne to mi się robi nie dobrze ale to miał być taki układ na szybko sprawdzający czy wsztstko będzie działać na płytce stykowej. Pojazd ten mam zamiar przerobić na pojazd gąsienicowy.

0
  • #23 21 Sty 2016 00:33
    Dawek1997
    Poziom 5  

Układ teraz prezentuje się tak:
    Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika Zasięg - Tragiczny zasięg nadajnika

I co najlepsze dzięki temu że usunąłem tego "pająka" zakłócenia już nie występują, a nie dodałem jeszcze żadnego filtrowania. Wcześniej pojazd osiągał zasięg tylko 3m, a teraz jeżdżę nim po całym domu i ani razy nie straciłem zasięgu. Dzięki za radę z tym pająkiem :)

0
  • #24 21 Sty 2016 20:13
    Dawek1997
    Poziom 5  

Problem rozwiązany, temat zamykam.

0