Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng UV5R - Naprawa ścieżki na płytce

19 Sty 2016 00:01 1791 8
  • Poziom 9  
    Witam.

Nie pytajcie jak to się stało ale stało się. Doszło do uszkodzenia ścieżek prowadzących do punktów lutowniczych podświetlenia wyświetlacza. Przy okazji wcieło dwa rezystory, które są zaznaczone na schemacie i na płytce (chyba zaznaczyłem odpowienie rezystory na schemacie). Zastanawiam się w jai sposób to naprawić. Jedyne co mi przychodzi do głowy to bezpośrdednie przylutowanie standardowych rezystorów bezpośednio do płytki diody podświetlającej i cieniutkim kabelkiem do płytki w odpowienie miejsce. Chyba, że jest inne rozsądniejsze rozwiązanie jak regeneracja ścieżek itp.

Baofeng UV5R - Naprawa ścieżki na płytce Baofeng UV5R - Naprawa ścieżki na płytce
  • TermoPasty.pl
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z jednej strony chyba można te rezystory przylutować. Jak nie to można bezpośrednio do kolektorów się pod lutować, a z drugiej do diod. Lepiej wstaw rezystory SMD, bo zwykłe mogą się nie zmieścić. Z tego co widzę sprawa do ogarnięcia.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 9  
    Tylko, że tych rezystorów nie ma do czego przysługiwać. Warstwa miedzi została zerwana. Lakierem można tylko łączyć przerwane ścieżki a nie można do lakieru nic lutować?

A i przeanalizowałem schemat i to są jednak diody led9 i led10 i rezystory r122 i r123.

Fakt zwykłe rezystory mogą być za duże.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przecież tranzystory sterujące diodami są na swoim miejscu i bez problemu można pod lutować się do ich kolektorów. Tylko sprawne ręce dobre oko i rzecz bez problemu do naprawienia. Wystarczy podłączyć wszystko wg. schematu. Nie wiem nad czym się tu zastanawiać. Co z tego że ścieżek nie ma jak można jedno do drugiego bezpośrednio przylutować.
  • Poziom 9  
    Zgadza się. Tylko najlepiej byłoby odtworzyć punkty lutownicze, bo potem bez problemu można przylutować pionową płytkę z diodami. Inaczej trzeba będzie wyprowadzić chyba cieniutkie przewody od rezystorów. Pytanie tylko czy można w miarę domowym sposobem odtworzyć te punkty lutownicze? Ścieżki wiem że można, ale punkty tak aby do nich coś przylutować?

Baofeng UV5R - Naprawa ścieżki na płytce
  • Poziom 37  
    Osobiście to bym przylutował jak koledzy radzą rezystor jedną stroną bezpośrednio do nogi tranzystora. Zapewni to jednostronne w miarę dobre połączenie mechaniczne (rezystor nie może lewitować bo się ułamie). Dalej robisz zwijki z srebrzanki formując pad. Warto delikatnie pocynować i rozklepać. przylutowujesz jedną stroną do rezystorów i masz "pady". Warto by to też czymś przykleić ale odradzam kleje cyjanoakrylowe bo po podgrzaniu tworzą się toksyczne opary.

Ja kiedyś tak za dzieciaka wklejałem oderwane ścieżki i wszystko było pięknie do puki nie zacząłem lutować. Skończyło się na chwilowej utracie wzroku a w zasadzie tak oczy szczypały, że przez 40 min nie mogłem ich otworzyć...
  • Poziom 9  
    Teraz jeszcze dla uściślenia. Co znaczy robić zwijki z srebrzanki? chodzi o farbę "srebrzankę" czy raczej o drut posrebrzany (dla mnie bardziej logiczne). Jak już to podkleić to jakim klejem polecacie?

Z tym, że te punkty są tak miniaturowe, że jest bardzo małe pole manewru. Bardziej myślałem, że jest coś w rodzaju lakieru do którego można lutować.

I jeszcze jedno. Te rezystory są tak małe, że zagineły w akcji. Muszę kupić nowe. Dla pewności chodzi o rezystory r122 i r 123 (4k7)?
  • Poziom 37  
    Tak chodziło mi o srebrzankę. Sprawdź czy rezystory w obudowie 1206 po wlutowaniu nie będą wystarczająco długie by bezpośrednio przylutować do nich moduł z ledami.
  • Poziom 9  
    Na ten moment radio złożyłem do kupy i działa bez podświetlenia. Muszę się dorobić w miarę przyzwoitej stacji lutującej bo ta grzałka co mam to o kant du..... Więcej bym szkody narobił. Jak do polutuje i będzie działać to pochwalę się i wrzucę córki.