Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Lexus model: LS3795 PS. Waski pasek na ekranie

19 Sty 2016 09:35 753 9
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich na forum.
    Potrzebuję schematu serwisowego do TV CRT Lexus model: LS 3795 PS, ktory odkurzyłem ze strychu, jako zastępczy TV LED'a do kuchni, który padł (matryca).
    Ten wyżej wspomniany Lexus pochodził trochę i też złapał awarię, tzn. wyświetlany obraz na ekranie zwiężył się do poziomego paska szerokości ok. 0,5 cm.
    Podejrzewam awarię układu odchylania pionowego ...spowodowaną być może zepsutymi elektrolitami lub zimnymi lutami.
    Sukcesywnie podmieniam niektóre elektrolity z tych okolic układu i poprawiam luty, jednakże nie przynosi to oczekiwanego efektu, a ponieważ nie mam schematu i doświadczenia z CRT to działam po omacku.
    Bardzo bym prosił o schemat i/lub ewentualne naprowadzenie na właściwą 'ścieżkę" w tym temacie.
    Z góry dziękuję za ewentualną pomoc...!
  • Poziom 9  
    Być może będzie trudno znależć schemat tego modelu . Podaj jaki układ scalony jest w odchylaniu pionowym . Jesli nie masz schematu, wyszukaj aplikację tego układu Najczęściej uszkadzały sie kondensatory dużej pojemności w otoczeniu układu . Pomierz napięcia przychodzące do układu odchylania pionowego a zwłaszcza te pochodzące z transformatora wysokiego napięcia. Wtedy można dalej szukać .
  • Poziom 15  
    Sprawdź dobrze okolice trafopowielacza i odchylania pionowego pod kontem zimnych lutów, do sprawdzenia też kondensatory elektrolityczne w układzie odchylania.
  • Poziom 43  
    telesat1 napisał:
    edekczop napisał:
    Podaj jaki układ scalony

A pewnie taki.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic8049.html#38184

Wątpię, ten link dotyczy modelu
    Cytat:
    Jest to model RC4320 PS

Lexusów było modeli pełno. W tym raczej jest LAxx. Jaki układ to chyba autor powinien podać?
    Cytat:
    Sukcesywnie podmieniam niektóre elektrolity z tych okolic układu i poprawiam luty, jednakże nie przynosi to oczekiwanego efektu, a ponieważ nie mam schematu i doświadczenia z CRT to działam po omacku.
    Rób tak dalej to nie będzie potem do czego lutować.
  • Poziom 3  
    Przepraszam wszystkich, że tak długo nie reagowałem ale brak czasu.
    Dzisiaj postanowiłem zająć się tematem dalej...
    No więc tak; przelutowałem okolice trafopowielacza i układu odchylania pionu oraz wymieniłem większość kondensatorow stamtąd. Układ odchylania pionu to 13-nożkowy LA7837 !
    Jenak to nie przyniosło efektu, jedynie pasek jakby był trochę szerszy i nabrał większej jasności, kontrastu.
    Ściągnąłem sobie z elektrody schemat do TV Lexus Ls5661, jednak się rożni od mojego TV.
    Pomierzyłem napięcia na nożkach układu LA7837 względem masy, gdy była nie podpięta lampa kineskopowa CRT. Oto wyniki: (numer nożki, wynik w woltach mierzone miernikiem uniwersalnym bez RMS)
    1-9v
    2-3,8v
    3-4,5v
    4-4,6v
    5-0v
    6-4,4v
    7-5,3v
    8-23,5v
    9-0v
    10-0v
    11-0v
    12-21,5v
    13-23v
    Jak doczytałem w jednym z tematow w takim samym układzie ale zastosowanym w tv Sanyo cem2140p
    prawidłowe napięcia na nożkach układu powinny być mniej więcej takie:
    1-9,2v
    2-4,8v
    3-4,8v
    4-4,8v
    5-0,5v
    6-4,8v
    7-4,8v
    8-23,5v
    9-1,9v
    10-1,5v
    11-0v masa
    12-15v
    13-25v
    W aplikacji tego układu znalazłem takie napięcia:
    1-Voc1=9/12v
    8-Vcc8=24v
    11-Ov
    13-23,5v
    Z powyższego układ jest niesprawny, czy jakieś elementy z nim współpracujące, jakie w końcu powinny być prawidłowe ?
    Proszę o poradę u naprowadzenie na właściwy trop bardziej doświadczonych w CRT ?

Dodano po 12 [minuty]:

Przepraszam piszę za smartfona z terenu i mi trochę pomieszało.
    Powinno być:

Z powyższego układ jest niesprawny, czy jakieś elementy z nim współpracujące, jakie w końcu powinny być prawidłowe napięcia?
    Proszę o poradę i naprowadzenie na właściwy trop bardziej doświadczonych w CRT ?

Dodano po 55 [minuty]:

Przepraszam piszę za smartfona z terenu i mi trochę pomieszało.
    Powinno być:

Z powyższego układ jest niesprawny, czy jakieś elementy z nim współpracujące, jakie w końcu powinny być prawidłowe napięcia?
    Proszę o poradę i naprowadzenie na właściwy trop bardziej doświadczonych w CRT ?
  • Poziom 15  
    LA7837 jest tani jak barszcz, poprostu wymień go.
  • Poziom 43  
    Elminio01 napisał:
    Dzisiaj postanowiłem zająć się tematem dalej...

Pomierzyłem napięcia na nożkach układu LA7837 względem masy, gdy była nie podpięta lampa kineskopowa CRT. Oto wyniki: (numer nożki, wynik w woltach mierzone miernikiem uniwersalnym bez RMS)

To może daruj sobie to grzebanie? Co postanowiłeś, ??? Masz o tym pojęcie?
    A jak wydląda niepodpięta lampa? Oddaj do serwisu , tam przynajmniej mają czas i nie mają oczekiwań.
  • Poziom 3  
    Nie prosiłem o takie mądralińskie wcinki jak kolegi LeDy.
    Lampa kineskopowa i kineskop to wg. słownikow fachowych synonimy, tak samo jak podpięcie i podłączenie. Czyli inaczej formułując: nie podłączanm kineskopu, tzn. układ nie był obciążony.
    No ale tu nie lekcja j. polskiego tylko fachowe forum, którego uczestnicy mam nadzieję sobie wzajemnie pomagają wg. możliwości i umiejętności ?!
    Do serwisu nie oddam, ponieważ wartość TV jest symboliczna, robię go dla własnej satysfakcji, ponieważ o elektronice nam jakie takie pojęcie i wiele urządzeń swoich lub nie udała mi się poprawić, może nie w temacie TV CRT.
    Za sugestią kol. darkonanta też skłaniam się do podmiany układu LA7837, ponieważ jego napięcia zasilające wydają się być OK, a wychodzące nie bardzo. Zreszto z tego co mi mowił znajomy układy odchylania pionu wraz z tow. elementami oraz układy trafopowielacza należa do najczęstszych usterek w tych CRT.
    Tracę niewiele, a zyskuję możliwość ogromnej osobistej satysfakcji i nie zniechęcą mnie takie połajania.
    Co jeden człowiek zrobił, drugi też może...
  • Poziom 43  
    Elminio01 napisał:
    Czyli inaczej formułując: nie podłączanm kineskopu, tzn. układ nie był obciążony.
    fachowe forum, którego uczestnicy mam nadzieję sobie wzajemnie pomagają wg. możliwości i umiejętności ?!

I tak nie podałeś konkretnie, ale teraz jesteś we właściwym dziale, więc tu możesz się bawić w " naprawianie ".