Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pastuch dla pszczół - jak wykonać

19 Sty 2016 09:53 1593 9
 • Poziom 6  
  Dzień dobry,

  chciałbym zrobić pastuch dla pszczół w ulu, zasilanego z baterii 12V. Według specyfikacji produktu,natężenie prądu powinno wynosić 0.11A, o mocy 1-3 wat. Jednak nie wiem jak do tego się zabrać(od czego?)

  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Mógłbyś opisać pokrótce, jak miałby działać ten pastuch i w jakim celu? Idea jest - moim zdaniem - chybiona, ale może się mylę... Pszczół nigdy nie hodowałem...
 • Poziom 35  
  A napięcie od 1 do 3 W. Może to napięcie wyrazisz w woltach [V]?
 • Warunkowo odblokowany
  haq21 napisał:
  Według specyfikacji produktu
  Jakiego produktu?
 • Poziom 43  
  12V 0,11A to jest tylko informacja dla użytkownika jakie ma przygotować zasilanie, na tej podstawie nie można sie domyślić jakie napięcia/prądy są na wyjściu.
  Żeby zbudować takie urządzenie musiał byś sam zbadać jakie to powinny być impulsy żeby pszczoły żadliły, a żeby ich nie przypiec.

  Choć jakbyś chciał poszukać to coś w necie napewno się znajdzie
  Link
  Link
 • Poziom 25  
  No tak... Moja dobra rada - daj sobie spokój z tym projektem. To jest zbyt trudne dla nowicjusza w dziedzinie elektroniki. Tu trzeba się orientować nie tylko na polu elektroniki specjalistycznej, ale również w dziedzinie zwyczajów i zachowań owadów.
 • Poziom 43  
  Ciekawe...brałem to faktycznie za żart..ale w tym drugim linku jest dość dokładnie opisane działanie takiego urządzenia, wynalezionego z resztą w Polsce, w Puławach przez niejakiego p. Rybaka. Są podane parametry napięcia, częstotliwości i ogólne zasady konstrukcji urządzenia. Niezbyt to skomplikowane, ale czy i jak działa ?
  Nie chce mi się tłumaczyć (nikt nie płaci :cry: ) ale mamy tu wszystko

  cytat : ,,apparatus consists of an
  electro stimulator (generator) which passes current
  through electodes mounted every 5 mm in venomcollecting
  frames fitted in one of the hive bodies. The
  frames include a glass screen on which the venom is
  deposited. The results showed that the optimal
  electrical parameters are impuls frequency, 1 KHz;
  voltage, 25V; impulse duration, 1s; interval between
  impulses, 2s. The best results were obtained when
  venom collection was carried out every 14 days, for 1
  h (early morning, before bee flight) or 2 h (when
  foraging was occurring), with the collection frames in
  the upper body. Mid-July was the best period for
  venom collection''

  Atmega :D jeden MOSFET , transformator i parę elementów dyskretnych... :D
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Znalazłem takie schematy w odnośniku do patentu z linku jarek_lnx http://www.google.com/patents/CN2927685Y?cl=en 50 V na wyjściu przerywane impulsy http://www.google.com/patents/CN202722258U?cl=en od 65 do 105 V
  tam kliknij na PDF i zobaczysz układ na NE555 i transformatorze i wykres impulsów.
  Jeszcze prostszy układ znalazłem szukając po rosyjsku https://www.google.pl/search?q=Сб...5;ого+яда
  taki z transformatorem na jednym tranzystorze http://nazeb.ru/715-otbor-pchelinogo-yada.html albo z dławikiem na trzech tranzystorach, dający do 80V http://shemki.ru/readarticle.php?article_id=403 .

  Najprościej to gotowiec możesz zrobić z zasilanej baterią, lampy błyskowej, usuwając kondensator wysokiego napięcia, podpinasz się przed diodę prostującą, gdyby dodać do tego jakiś przerywacz i ograniczyć natężenie prądu rezystorem na wyjściu albo na zasilaniu, wyszedł by układ podobny do tych z linków.
 • Poziom 43  
  pawem1 napisał:
  Najprościej to gotowiec możesz zrobić z zasilanej baterią, lampy błyskowej, usuwając kondensator wysokiego napięcia, podpinasz się przed diodę prostującą, gdyby dodać do tego jakiś przerywacz i ograniczyć natężenie prądu rezystorem na wyjściu albo na zasilaniu, wyszedł by układ podobny do tych z linków.
  Po co piszesz co najmniej niewłaściwie, by nie rzec głupio. Urządzenie musi posiadać 24 godzinny ZEGAR, bo ma uruchomić się tylko raz na dobę i pracować przez godzinę. Pisałem, że najprostrzy mikroprocesor i wzmacniacz załatwi całość, oraz wiadomo, że powinno to ku wygodzie użytkownika być zasilane z akumulatora, czyli o zminimalizowanym poborze prądu.