Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uniden UBC-355CLT - Jaka antena do skanera

bulibanek 19 Jan 2016 10:31 3363 13
    bulibanek
    Level 7  
    Witam, wiem że temat był wiele razy poruszany, ale jeśli ktoś bardziej doświadczony się wypowie byłbym wdzięczny. Która antena do tego skanera będzie najlepsza ? Interesuje mnie pasmo 148-174 Mhz. Zrobiłem kilka anten do niego ale wypadały podobnie, większej różnicy nie odczułem. Na samym początku był dipol z rurek aluminiowych, potem GP 1/4f, J Polle Antenna i na tej antenie pojawiły się szumy na dwóch znaczących częstotliwościach które uniemożliwiały normalne ich nasłuchiwanie. Obecnie wykonałem dipol półfalowy bezpośrednio na kablu czyli gorąca żyła w górę a do oplotu podłączony drut miedziany pionowo w dół. Póki co szumy ustały. Zastanawiam się nad zakupem ,,pałki Radmorowskiej'' Jak się będzie spisywać ? Czy będzie to dobry krok czy też zbędne wydanie kasy. Pozdrawiam !
    internick
    Level 35  
    A to nie było czasami tak, że J-Pole była najskuteczniejsza i odbierała "coś" co na dipolu i GP nie dolatuje?
    Napisz coś więcej o tych "zakłóceniach".
    bulibanek
    Level 7  
    Być może ,,zbierała'' za dużo na dwóch częstotliwościach. Nawet podkręcenie SQ na maxa nic nie zmieniało. A te zakłócenia to po prostu szum. Posiadam dwa takie same skanery więc wykluczam tutaj jakąś wadę radia bo jedno mam w samochodzie i na antenie samochodowej odbiera normalnie bez szumów.
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    internick wrote:
    A to nie było czasami tak, że J-Pole była najskuteczniejsza i odbierała "coś" co na dipolu i GP nie dolatuje?

I tu zaczynają się schody ponieważ autor powinien wiedzieć jakich służb (stacji) słuchał i potem porównać czy te same stacje są gorzej odbierane na J-Pole. Inaczej nikt nic z tego nie będzie wiedział, a jedynie poleci post za postem. Generalnie J-Pole powinna być lepsza od dipola. Może źle podłączył kolega kabel do J-pole, bo są dwa rodzaje tych anten 1\2 i 5\8. W obu kabel podłącza się na odwrót.

bulibanek wrote:
    Być może ,,zbierała'' za dużo na dwóch częstotliwościach.

Dlatego do końca nie wiesz o co chodzi. Powinieneś wiedzieć czy stacje które pojawiły się z szumem są tymi które odbierałeś dobrze na innej antenie albo antena jest ok. i odbiera bardziej odległe stacje. Tego za Ciebie nie jesteśmy w stanie sprawdzić.
    bulibanek
    Level 7  
    J Polle wykonałem wg takiego schematu:
    A stacje są oddalone ode mnie do 20 km i szumy zaczęły się po zainstalowaniu tej anteny. Teraz na dipolu półfalowym jest OK. Ale chciałbym wiedzieć, czy da się ,,wyciągnąć'' więcej np. poprzez zastosowanie ,,pałki Radmor''.
    Uniden UBC-355CLT - Jaka antena do skanera
    kriss51
    Zamień podłączenie kabla do Twej J-Pole. Ekran podłącz do dłuższego odcinka, a gorącą żyłę do krótszego. Zobacz jaki będzie efekt.
    bulibanek
    Level 7  
    Efekt jest identyczny jak wcześniej, z tym że teraz tylko jeden z kanałów szumi bez względu na kręcenie SQ.
    kriss51
    Widocznie masz gdzieś lokalne zakłócenie np. od komputera, routera, zasilacza impulsowego, ładowarki itp. Nie koniecznie u Ciebie w domu. Dipol ma mniejszy zysk i odbiera mniej śmieci. Może być tak że dipol i J-Pole były zainstalowane w innych miejscach.
    bulibanek
    Level 7  
    Miejsce jest to samo. A czy antena LTE do internetu może powodować takie zakłócenie ? Bo jest w dość bliskiej odległości.
  • Helpful post
    kriss51
    bulibanek wrote:
    A czy antena LTE do internetu może powodować takie zakłócenie ?

Może. Antenę od skanera daj w inne miejsce albo wyłącz na chwilę LTE i sprawdź.
    bulibanek
    Level 7  
    Strzał w 10 ;) LTE powoduje zakłócenia na tej częstotliwości. Dzięki ;) Trzeba będzie dać w inne miejsce. Kupić pałkę Radmor czy zostawić tą J-tke ?
  • Helpful post
    kriss51
    bulibanek wrote:
    Trzeba będzie dać w inne miejsce.

Jak najbardziej.

bulibanek wrote:
    Kupić pałkę Radmor czy zostawić tą J-tke ?

Po co sobie dodatkowe koszta robić. Ja bym zostawił J-Pole tylko kabel podłącz jak pierwotnie miałeś.
    bulibanek
    Level 7  
    Dobrze tak zrobię ;) Dziękuję za odpowiedź.