Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino nano - Samoczynna aktywacja pinów cyfrowych

19 Sty 2016 18:59 1146 4
  • Poziom 13  
    Cześć.
    Zrobiłem ostatnio układ do sterowania bramą i bramką, który działa następująco.

OPIS UKŁADU:

Bramkę i bramę można otworzyć na dwa sposoby: zdalnie z pilota (poprzez osobne urządzenie) oraz lokalnie z panelu domofonu (zwykłe przyciski).
    Wywołanie bramki ma spowodować załączenie odpowiedniego przekaźnika na 10s.
    Wywołanie bramy ma załączyć odpowiedni przekaźnik na 400- 500ms.
    Przytrzymanie przycisku bramki na dłużej niż 5s ma spowodować załączenie przekaźnika odpowiadającego za odłączenie panelu zewnętrznego (jeżeli chcemy, żeby nikt do nas nie dzwonił).
    Każda akcja jest sygnalizowana dźwiękowo poprzez buczek -każda akcja to różna ilość piknięć.
    Dodatkowo wszystkie akcje logowane są na kartę SD.
    W układzie znajduje się moduł zegara DS3231 (niewidoczny na zdjęciach) oraz moduł do komunikacji bezprzewodowej NRF24L01 (obecnie nieużywany w programie).
    Na płytce widać miejsce na zamontowanie układu do odbioru sygnału z pilota oraz osobno wyprowadzenie do niego zasilanie 12V z osodnego stabilizatora.

PROBLEM.

1. Sytuacja ta pojawia się nie za każdym razem. Gdy podejdę do pracującego układu i dotknę palcem masy samoczynnie załącza się przekaźnik od bramy lub bramki.

2. Niejednokrotnie zdarza się, że podczas otwierania bramy lub bramki buczek zawiesza się i buczy sygnałem ciągłym.

3. Zdarza się, że aktywuje się sam buczek bez reakcji człowieka tzn. układ wydaje sygnał dźwiękowy taki jak dla otwarcia bramy/bramki, lub zaczyna buczeć sygnałem ciągłym.

ROZWIĄZANIE PROBLEMU

Próbowałem rozwiązać problem poprzez skupienie się na zasilaniu układu.
    Rozdzieliłem obwody zasilania układu i zasilania elektrozaczepu bramki, który pobiera dużo prądu. Wyeliminowało to kolejny problem, którego nie opisałem powyżej tzn. załączanie bramy przy odłączaniu zasilania elektrozaczepu.
    Nie wiem natomiast w jaki sposób mogę sobie poradzić z problemami zamieszczonymi powyżej.

Proszę o analizę mojego układu.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Arduino nano - Samoczynna aktywacja pinów cyfrowych Arduino nano - Samoczynna aktywacja pinów cyfrowych Arduino nano - Samoczynna aktywacja pinów cyfrowych
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Dodaj rezystory podciągające 4k7 na wejściach uC, na które wchodzą sygnały z przycisków.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    A czy możesz mi krótko wyjaśnić dlaczego? Te w uC są niewystarczające? Co się zmieni jak je zastosuję, że układ powinien lepiej działać?
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Rezystory pull-up mają około pomiędzy 20-50k i może to być problemem w Twoim przypadku.
    Przekaźniki zabezpieczaj diodami z tych powodów: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/przekaznik-i-zaklocenia.html

Przeczytaj także dział "Zasilanie i zakłócenia": http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html#dzial_zasilanie_zaklocenia

Masy są wszystkie razem połączone prawidłowo?
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Przekaźniki akurat są zabezpieczone diodami wbudowanymi w ULN.