Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tosca 303 - Buczący wzmacniacz kiedy nie ma źródła

Lockheed 19 Jan 2016 20:22 906 12
    Lockheed
    Level 12  
    Nabyłem amplituner Tosca 303 i wszystko wydaje się być w porządku, poza jednym.

Komputer podłączony jest do wejścia Magnetofon za pomocą kabla jack → Din5. Kiedy wszystko jest połączone – dźwięk jest czysty i bez buczenia. Ale kiedy tylko wypnę Jack z komputera, z głośników zaczyna dobywać się głośne buczenie. Buczenie znika, kiedy wypnę kabel również z gniazda Magnetofonu.

O co może tutaj chodzić? Tosca 303 ma kabel zasilający dwużyłowy – bez uziemienia. Podpiąłem więc kabel (słuchawkowy) do obudowy, a drugim końcem dotknąłem bolca uziemienia w gniazdu oraz do kaloryfera, ale niewiele to zmienia. Buczenie zmniejsza się tylko minimalnie, a może po prostu zmienia się lekko jego ton.
    JaroPC
    Level 16  
    Jak zrobię tak na WS442 to jest tak samo. To buczenie pochodzi z sieci 230V. Niema powodu do obaw.
    Lockheed
    Level 12  
    Niemniej trochę przeszkadza. Czy można coś z tym zrobić? Czego jest to wynikiem?
    JaroPC
    Level 16  
    Najlepiej po prostu ściszyć wzmacniacz jak odłącza się wtyk. Taki efekt występuje bez znaczenia czy to Diora, Pioneer czy inne. Kabel po odłączeniu jack-a działa jak antena i zbiera zakłócenia a wzmacniacz to wszystko wzmacnia. 50Hz to częstotliwość słyszalna. Stąd to buczenie.
    Lockheed
    Level 12  
    niewolno2 wrote:
    Trefny przewód Jack DIN, brak ekranowanych żył.

To chyba standard, bo to samo dzieje się na miniwieży z kable chinch-jack.
  • Helpful post
    JaroPC
    Level 16  
    Efekt zmniejsza się jeśli kabel jest dobrze ekranowany ale im lepsze ekranowanie tym grubszy kabel i wyższa cena.
    Lockheed
    Level 12  
    Ok. Przy okazji zapytam czy jest sens uziemiać taki wzmacniacz?
    Lockheed
    Level 12  
    Kabel jest dwużyłowy, ale może mógłdym zamienić go na kabel od starego monitora CRT i przylutować uziemienie do obudowy.
    JaroPC
    Level 16  
    Tosca takiego zacisku nie miała. Niema sensu jej uziemiać. Te modyfikacje nie mają sensu.