Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet LTE w mojej miejscowości

Johnsonn 19 Sty 2016 20:55 1737 18
  • #1 19 Sty 2016 20:55
    Johnsonn
    Poziom 2  

Za miesiąc kończy mi się umowa z Orange(CDMA, router Axestell MVH650). Chciałbym LTE, ponieważ internet stacjonarny , "po kablu" jest niemożliwy(konsultanci mówią o braku łącza). Woj. łódzkie, powiat opoczyński, Kruszewiec. Szukałem bardzo długo, jedyni operatorzy z którymi mam ułamek szansy to: Plus, Cyfrowy Polsat, Netia, Orange(brak lokalnych dostawców internetu). I tu się zaczyna problem, ponieważ nie jestem pewien czy u wszystkich będę miał zasięg( mapy poglądowe zasięgów wskazują na to, że jestem na obrzeżach funkcjonalności internetu), a jeśli już będę miał zasięg to, jaki sprzęt mam brać. Mój stary router jest do niczego. Nie obejdzie się bez anteny? A może jednak?

Jest tu ktoś, kto się na tym zna?

0 18
  • #2 19 Sty 2016 22:10
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Ja się troszeczkę znam. Zacznij od złożenia wypowiedzenia obecnej umowy w Orange. Nawet jak zostaniesz u nich to najlepszą ofertę dostaniesz z DUK Orange. Masz zasięg LTE u wszystkich operatorów. Potrzebujesz modem/router LTE i antenę Dual LTE1800 MHz. Wszystkie BTS-y zlokalizowane w Opocznie. Oferta z Orange ze sprzętem na 2 lata dobra, szczególnie gdy po negocjacjach z DUK dostaniesz 20-30% rabatu na abonament i router MF283+ z tabletem. W Plusie najlepsza oferta w ramach SmartDom z rabatem 50% i B315 za 3 zł. W Play najlepsza oferta na kartę Play Internet na Kartę za 45 zł bez limitu na 3G i LTE, a bezkonkurencyjna RBM 5 z RWK na LTE Play za 5zł/m-c bez limitu.

0
  • #5 31 Sty 2016 16:47
    Johnsonn
    Poziom 2  

@matek451

A może zamiast zte mf283+ wziąć airbox 2 plus? Mają taką samą specyfikację, o ile się nie mylę.

0
  • #6 31 Sty 2016 16:52
    matek451

Nie żartuj. to całkowicie różne urządzenia. MF283+ to stacjonarny router z wbudowanym modemem LTE/3G a Airbox2 plus( E5577) to mobilny routerek MiFi obsługujący LTE/3G. ten MiFi wart 150-200 zł , ZTE dwa razy tyle. MiFi nie jest polecany do ciągłej pracy 24/7 , nie posiada portów LAN. Ma mniej klientów po WiFi i słabe złącza anten zew. ( TS9)

0
  • #7 29 Lut 2016 09:17
    Johnsonn
    Poziom 2  

W salonie był brak tych ZTE MF283+, więc wziąłem ten Airbox 2 plus.

Z umową jest wszystko w porządku, 30% rabatu, 10GB dodatkowego transferu, tzw. Szczęśliwe Godziny.

Ale ten router to porażka kompletna. Prędkość nie dochodzi nawet do 1MB/s. Mam ok. 200KB/s i koniec, więcej uciągnąć to cud.

Mam możliwość wymiany na ten ZTE, czy mogę spodziewać się znacznej poprawy?
    Bo mam wątpliwości. Poprzedni stary router miał właśnie taką prędkość, niby LTE, a poprawy żadnej.

0
  • #8 29 Lut 2016 10:20
    matek451

Prędkości nie zależą od routera tylko technologii, poziomu sygnału oraz obciążenia BTS-a. Mieszkasz w takiej lokalizacji, w której bez zakupu anteny na wybrane pasmo nie masz szans na szybki internet w 3G czy LTE. Najbliższe BTS-y Networks LTE, z których korzystasz w Orange znajdują się w Opocznie 6-9 km od ciebie. To nie wina routera. Teraz w domu masz zasięg z sieci UMTS900 z HSPA+, jest on największy ale prędkości słabe bo sygnał kiepski i BTS-y NetWorks UMTS900 są przeciążone( na wspólnym paśmie korzystają Orange i T-Mobile), także ten twój z którym się łączysz czyli Idzikowice. . Dlatego nie warto inwestować w antenę do 3G na 900MHz. W Kruszewcu jest też zasięg UMTS2100 z HSPA+DC z BTS-a w Opocznie. Na UMTS2100 z DC prędkości dużo lepsze. Ale optymalne jest skorzystanie z LTE1800 NetWorks z Opoczna. Tutaj potrzebna antena dualna na 1800MHz, o której pisałem wcześniej. Ty oczekujesz cudu, nie zrobiłeś nic aby poprawić parametry sygnału LTE czy 3G. Na tym 3G na UMTS900 z Idzikowic wiele nie uzyskasz. A co do wyboru routera wypowiedziałem się wcześniej.

0
  • #9 29 Lut 2016 22:38
    przystojniak74
    Poziom 6  

matek451, i ja się dołączam.

21-040 Świdnik. Najbliższy nadajnik jakiejkolwiek sieci Skarżyńskiego 12 (choć wg btsearch Play tam nie ma, tylko UKE wykazuje obecność nadajnika - nie wiem jaka prawda, anten tam mnóstwo:)). Poczytałem sobie w opisach z btsearch, jakie to częstotliwości - najwięcej 900MHz i 2100MHz. Odległość 1,3-1,5km od tych nadajników wg btsearch w linii prostej. Z okien widzę ten blok także nie byłoby problemu z "widzialnością" nadajnika przez antenę. Pytanko - nie chcę iść za bardzo w rutery typu Huawei E5573 lub E5372, bo mam już ruter TP-LINK TL-MR3420 v2, do którego mogę wpiąć modem na USB 4G a mam parę urządzeń po sieci oprócz tych na WI-FI. Ruter B315 to fajne rozwiązanie, tylko trochę drogie. Pozostaje zatem modem Huawei 3272 lub 3372 kupiony na wolnym rynku, bez SIM locka. I teraz pozostaje kwestia wyboru operatora i anteny do tego. Co byś doradził?

Z góry dzięki. Pozdr. Grzesiek

0
  • #10 29 Lut 2016 23:15
    matek451

Wybór modemu pozostawiam tobie, ewentualnie E3372s-153 HiLink. Moje zdanie na temat zastosowania MR-3420v2 do obsługi modemów LTE jest znane. A co do wyboru operatora to w Świdniku jest zasięg wszystkich operatorów. Zacząłbym od testów wszystkich po kolei. Jeśli ma być tanio i na kartę to Play z ofertą RBM na kartę z darmowym Internetem LTE lub Play Internet na Kartę. Jeśli umowa to tylko ze sprzętem z Orange lub z Plusa( szczególnie jak mozesz skorzystać z SmartDom). Ale zaczynasz od ich testu, np. na telefonie z LTE . Przy takiej odległości od BTS-ów LTE1800 wszystkich operatorów nie powinno być problemu z zasięgiem. Ewentualny zakup anteny po wyborze sprzętu i operatora i zmierzeniu parametrów sygnału LTE.

0
  • #11 29 Lut 2016 23:28
    przystojniak74
    Poziom 6  

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź.

No właśnie wybór modemu - karty pre-paid kupione, tylko sprzętu do testowania brak. Dlatego myślałem o modemie usb be simlocka, co by wypróbować na laptopie w każdej konfiguracji:)

Odnośnie MR-3420 domyślam się jakie jest Twoje zdanie:( No cóż, jak pisałem, B315 i ewentualne podłączenie do niego TP-LINKA byłoby fajne tylko ta cena...
    Czy gdzieś na forum opisywałeś swoje spostrzeżenia co do tego TP-L szerzej?

Nie jestem fanem żadnej sieci, telefony w Orange i Play (nastawionym na stałe na Plus, bo nie wszędzie dookoła miasta Play ma zasięg (!) a tryb automatyczny za często zrywa - sprawdzone).

Jeśli okazałoby się, że Play jest ok, to być może RBM albo Play na kartę z opcją za 45zł - limit 100GB. Nie chcę umowy, dlatego modem/ruter kupiony nie od operatora.

Próbowałem zgłębić się w te pozwolenia radiowe dla operatorów, kiedy się kończą itd. Ale w sytuacji gdy nikt nie wie, czy dane pozwolenie jest "działające", to wybór anteny podyktowany częstotliwością jest chyba ważny...

Dzięki jeszcze raz. Pozdro. Grzesiek

0
  • #12 29 Lut 2016 23:40
    matek451

Zasięg LTE u wszystkich operatorów na 1800MHz, stąd dobór anteny łatwy. Po prostu jakiś Dual LTE1800MHz, sprawdzone to Cybertech lub Sorensen. Jak testy LTE Play wypadną obiecująco, BTS nie będzie przeciążony to wybór RBM jest póki co najlepszy. Pozwolenie na Skarżyńskiego działa, ewentualnie BTS przy Kosynierów 6. Antena kierunkowa pozwala wymusić połączenia z nimi po kolei o ile są na różnych kierunkach. Warto zrobić testy każdego z nich i wybrać lepszy. Modem E3372s-153 HiLink to koszt 100-120 zł. Sprawdzisz jak działa z MR-3420v2, ewentualnie zmienisz OFW na nim na Gargoyle. Musisz się też liczyć z zakupem aktywnego HUBA do zasilania modemu.

0
  • #14 14 Mar 2016 18:10
    matek451

Nic nie myślę bo nie zajmuje się śmieciami kupowanymi po kilka $ na Aliexpress. Jeśli chcesz sobie pogorszyć parametry sygnału to sobie kup.

0
  • #15 14 Mar 2016 23:41
    przystojniak74
    Poziom 6  

Rozumiem, że mówisz o tej ostatniej? A co z Cybertech?

0
  • #16 23 Mar 2016 10:09
    przystojniak74
    Poziom 6  

Doradź mi zatem proszę jakąś antenę wewnętrzną/zewnętrzną. Czytałem, że trzeba dobrze dobierać końcówkę od anteny, którą antena ma być połączona z modemem, bo te wejścia w modemie są małe i ciężko dobrze tam zamocować końcówkę.

0
  • #17 10 Lis 2017 15:55
    przystojniak74
    Poziom 6  

Cześć. Jeszcze jedno pytanie - czy Twoim zdaniem zmiana z MR-3420 + E3372 bez anteny zewnętrznej (wyciągam 8-10 Mb) na np. B315, B593, E5186, nawet bez anteny zewnętrznej da lepsze efekty?

0
  • #18 10 Lis 2017 18:12
    matek451

A jaki operator, z jakiego pasma LTE korzystasz oraz jakie są na nim parametry sygnału? Prędkości DL/UL w godzinach szczytu?

0
  • #19 15 Lis 2017 10:07
    przystojniak74
    Poziom 6  

matek451 napisał:
    A jaki operator, z jakiego pasma LTE korzystasz oraz jakie są na nim parametry sygnału? Prędkości DL/UL w godzinach szczytu?

W top net info ustawiłem wszystkie częstotliwości LTE i wymusiłem LTE. Prędkości - na sprzęcie MR3420 V2 + E3372 wyciągam wg analizy ze ściągania plików max 10-12Mb, wg speedtest.net/pl czasem dojdzie do 20Mb. Upload tak koło 10Mb.

Żeby sprawdzić parametry sygnału przełączę modem do laptopa i wtedy będę coś więcej mógł powiedzieć.

Natomiast jestem ciekaw, czy bez anten zewnętrznych, taki sprzęt jak wcześniej wymieniłem, może "ściągać" lepiej LTE niż E3372 wsadzony w ruter TP Link....

0
  Szukaj w 5mln produktów