Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

stx + tVM + XXX koncypujemy.... :D

UKey 17 Jun 2005 09:41 1964 22
    UKey
    Level 15  
    Witam. Chcialbym abysci wypowiadali sie na temat takiego zestawienia glosnikow. Ja kierowalem sie kilkoma "wskaznikami".Przegladajac niskotonowce ten glosnik STXa chyba jako jedyny tak duzy glosnik ma przyzwoite Qts nawet te nowe wypadaja pod tym wzgladam slabo mozna by zastosowac jeszcze jakies np x2 20cm tesli ale raczej nie zejda ponizej 40Hz a mnie bardzo na tym zalezy:),poza tym ten glosnik ma duzy zapas mocy a co przy sredniej jakosci ma swoja zalete, w proponowanym przeze mnie rozwiazaniu jest on w osobnej komorze o bojetosci 75 l strojonej na ok 34Hz,glosnik ma wtedy 180W impuls nie przekracza 15ms i spl 91dB,tak buzy glosnik mysle ze poradzi sobie bez problemy z wytworzeniem duzych natezen dzwiku z ale i z dobrym basem.Kwestie sredniotonowa - nie ma zabardzo z czego wybierac - glosniki tonslila pracuja stednio od 700-1kHz ja chialbym sciac niskotonowy ze wzgladu na jego wymiary przy 500-700Hz,stx wogole odpada ze wzgladu na mizerne efektywnosci,jest jeszcze ten nowy 18cm z membrana z wlokien weglowych ale to nie typowy"sredniotonowiec".Wypada na TVM i slawny ARP150/X.Slyszalem duzo dobrego o tym glosniku,jednak niepokoi mnie to ze ma 50W mocy znamionowej co przy basie 180W moze okazac sie za malo(jezeli przydaloby sie podkrecic na dluzej;)),poza tym zeby byc nieco bardzej pewny jestem sklonny zastosowac x2 takie glosniki, nie jestem pewny wtedy co do ich efektywnosci - jeden ma 91dB dwa szeregowo ?? ile??w literaturze jest napisane ze 3dB mniej co przy zysku na zwrotnicy dalo by 90-91dB ( i to by bylo ok) ale jesli tak nie jest to chyba te sredniotonowki za bardzo wybijaly by sie z calego pasma???co wtedy poradzicie??Chcialbym umiescic te dwa ARP pomiedzy wysokotonowym - to nie bedzie zaden uklad diappolito bo zwrotnica to raczej wszedzie filtry 12dB/okt(500-700Hz / ok 3500Hz) chodzi bardziej o walory estetyczne.Kwestia wysokotonowca jest otwarta - czekam na propozycje - stx nie slyszalem , tonsila tylko w kolumnach firmowych - nic rewelacyjnego pozdrawiam !
    irek2
    Level 40  
    Takie kolumny robi wlasnie STX w calosci na swoich glosnikach. Sa dostepne na zamowienie no i maja dobrane i pomierzone zwrotnice.
    Dwa ARP150 4omowe polaczone szeregowo maja efektywnosc 94dB. Zaleznie od typu zwrotnicy filtr dla sredniotonowca ma zysk zedu 1-3dB co podniesie ich skutecznosc do 95-97dB.
    Mnie sie ARP150 nie podobaja bo maja straszna dziure na koncu pasma a ciecie ich przy 500Hz to dla nich smierc. Zeby troche pograly trzeba ciac >1Khz i konczyc na ok 3Khz. Wiec nie wiele maja do pogrania. Na twoim miejscu dalbym ta 18-nastke na srednitonowca i dowolnie niski podzial a bas moze byc wtedy z boku.
    jakubkrawiec
    Level 18  
    Może daj 2 x STX GDM-17-150-8-SS/C?
    piórko
    Level 30  
    Mógłbyś wspomnieć w tekście, że chodzi o GDN-32-300-8-SS.
    To moim zdaniem dobry wybór, objętość i strojenie również, więc przejdźmy dalej.

GDN-18-120-6-SW? - ma 6 Ω... odpada.
    Zobacz tonsilowski GDM 18/80 - 8 Ohm. To mocarny średniak, który może hulać 0,9-6 kHz. Kosztuje niestety 124 PLNy.

ARP - zależy ile watów ma dostać Twoja kolumna ze wzmacniacza, do setki powinien wytrzymać (ale podział minimum 1kHz).

Jeśli wysokie Tonsila nie podobają Ci się to jest Vifa, Scan-Speak... o budżecie nie pisałeś :?
    Pyroaniah
    Level 28  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic312882.html
    Owszem ma ten układ ponad 94 dB. Mnie tam się brzmienie tych tesli bardzo podoba, a odpowiednią zwrotnicą można wywalić im ten wierzchołek przy 4khz....np dać 1 rząd dolnoprzepustowy na 3,5 khz i mamy problem z głowy. Do d'apollito wtedy jak znalazł. @ arp połączone szeregowo to już 100w, a biorąc pod uwagę że na ich pasmo idzie góra 30% mocy to trzeba mieć ponad 300w bydle żeby je uwalić. Problemem jest raczej ich efektywność, ale ew.tłumik da ci jeszcze dodatkową ochronę mocową. Lepiej ich nie ciąć poniżej 800. Tyle stx dociągnie.
    UKey
    Level 15  
    Pyroaniah -

ok ten niskotonowy moge sciac przy 700-800Hz skoro mowicie ze nizej moge zabic te tesle,bo gora jest zalatwiona - zetne przy 3,5kHz i wyzej juz te tesle mnie nie interesuja, wtedy z moca - fakt - problemow nie bedzie ale zeby stlumic te dwa glosniki rezystorami (kazdy o ok 3 dB lub dwa o jakies 5dB przy filtrze 12dB/okt) chyba musialbym wsadzic do zwrotnicy jakies rezystory po 20W a to juz niepotrzebny kaloryfer wewnatrz kolumny ( choc jeszcze tlumienie 3dB na glosnik ujdzie)

Piorko -

GDN-18-120-6-SW - moim zdaniem z tych samych wzgledow odpada, patrzylem na tego tonsila - drogi ;) myslalem chociaz ze za taka kase pogra od 600-700Hz poze tym musze powiedziec ze jestem troche sceptycznie nastawiony do sredniotonowek tonsila - tyle lat produkuje sie je na tych samych papierowych membranach, wiec dzwiek sie z nich nie zmienia a mnie nigdy nie podobal sie dzwiek tonsilowskich sredniakow ( nie mowie ze sa zla - to moje zdanie) co to wysokotonowki mysle raczej o
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=326 nistety gego glosnika nie slyszalem, vifa to za wysokie progi cenowe :)

jakubkrawiec -

Może daj 2 x STX GDM-17-150-8-SS/C? jeden ten glosnik ma 84dB ,dwa ok 87dB + zysk z filtra - niecale 90dB (raczej mniej) jest to rozwiazanie dosc dobre ( i tanie) ale niepokoi mnie tej jego efektywnosc, bass ma 91dB a sredniotonowki beda mialy wtedy ok 89dB to juz znaczna roznica jezeli chodzi o srednie pasma ( ale moze sie czepiam) poza tym takie polaczenie pozna ciac juz od 600Hz bez problemow i jeszcze jedno - wpasuja sie kolorystycznie do basu moze reszta sie wypowie na temat takiego rozwazania???

irek2 -

18cm moim zdaniem to za duzo dla srednich tonow - mam juz kolumny ktore wlasnie sprzedaje na x2 20cm glosnikach niskosredniotonowych - serdnice przetwarzaja dosc dobrze ale w bezposredniej konfrontacji z (obojetnie jakim) sredniotonowcem wypadaja blado - pomiedzy 18 a 20 cm wielkiej roznicy w przetwarzaniu srednich tonow, (na naszym pulapie cenowym, mowie o gl tvm, stx itp) wiec chyba nie bylbym zadowolony. Bass z zobu to dobre rozwiazanie do i kolumny szczupleja bardzo wiec poprawia sie stereo ale ja jestem raczej za basem z przodu (jest czym pocynowac troche:))
    jakubkrawiec
    Level 18  
    Człowiek dźwięki średniej częstotliwości słyszy najgłośniej, więc efektywność w paśmie 800 - 5000 Hz może być niższa niż w pozostałym paśmie. Ja nie lubię dźwięku tonów średnich, więc mi taka konfiguracja głośników odpowiada. Ja jednak tych kolumn nie buduję, więc wybór należy do autora tematu. Ja tylko próbuję pomóc. Mi np. bardzo odpowiada brzmienie kolumn dwudrożnych na głośnikach STX GDN-14-50-4-SC, gdyż brak im średnich tonów. Przy komputerze mam kolumny, które mają raczej równe pasmo, więc ustawienie korektora w Winampie wygląda tak, jak na poniższym zdjęciu. Są to tylko moje indywidualne preferencje. Ja tylko staram się pomóc :)!
    !ron
    Level 21  
    Średnie tony są różnie eksponowane przez różne rodzaje mózyki. Tam gdzie dużo wokalu to sredniaki sa wskazane o wysokim SPL i ładnym brzmieniu. Jesli jednak jest to muzyka typu techno gdzie wokale ani średnica nie sa zbytnio eksponowane wtedy mozna dac coś slabszego. Glosnik basowy który wybrałeś to bardzo dobry wybór według mnie, na sykacza co proponujesz dac ostatecznie? Co do średnicy to dobrym rozwiązaniem byłyby te dwie Tesle skoro nei lubisz dzwieku tonsili.
    Pyroaniah
    Level 28  
    No ja z tych tesli jestem naprawdę cholernie zadowolony, pięknie na nich brzmią solówki gitarowe :). Zupełnie jakby czesi uwielbiali polski rock :). Jeżeli chcesz mieć ukł. d'apollito to musisz mieć zwrotkę nieparzystego rzędu (I,III,V) pomiędzy wysokim a średniakiem. Np tesle ciąć I rzędem od góry (3,5khz) i wysokigo III-cim od dołu. Cięcia jest najlepeij przeprowadzać w miejscach gdzie głośnik sam wspomaga własnym "gaśnięciem" filtr zwrotnicy, przyjżyj się charakterystyce. Jakubkrawiec, sprawdź poziom sygnał z kompa i czułość wzmacniacza :).
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Hmm,a gdybym w identycznej konfiguracji z dwoma arp tesli dal zamiast jednego gdn 32 300 4sc ,dwa gdn 27 150 8sc,to nie bedzie to wielka profanacja,podoba mi sie budowa kolumny od gory> 1 bas27cm, nastepnie arp 150 ,wysokotonowiec, nastepnie sredni arp i na dole znowu stx 27. Takie duze D.apollo,hihi. Na powaznie,to mam juz takie skrzynie,tylko trza je troche przerobic i siem gryzem,czy to zagra.
    irek2
    Level 40  
    W trojdroznych jak zwykle pojawia sie klopot ze sredniotonowcem i tu nic sie nie wymysli bo w zasadzie nie ma dobrych glosnikow sredniotonowych. Tonsil jest drogi a jego glosniki sa sprzed 15 czy 20lat wiec to juz muzeum. Tesla robi tylko jednego ARP150 i ma on straszna dziure na koncu pasma. Dlatego najprosciej jest zrobic kolumne dudrozna na min 15cm niskosrednim i niejako dodac do niej subwofer co da trojdrozna z niskim podzialem. Jesli juz sredniotonowiec to jakis markowy no i kolejny klopot to zwrtonica ktorej zaprojektowanie to zmudna praca nawet przy posiadaniu dobrego sprzetu pomiarowego.
    UKey
    Level 15  
    ok w takim razie zostaja x2 rozwazania sekcji sredniotonowej:

1. x2 AR150/x + zwrotki janbo J-3AN

2. x2 stx GDM-17-150-8-SS + janbo J-3A

i znow nasuwa mi sie kilka pytan : ( moze niektore wydaja sie prozaiczne ale wole sie upewnic czekam na fachowe porady w koncu chodzi o pieniadze i moje zadowolenie)

1. w ksiazce z ktorej czasami korzystam ( jerzy krajewski - "głośniki i zestawy glosnikowe/wnt 2003" jest wyraznie napisane cytuje:
    "dla x2 glosnikow ( bo musze jakos podlaczyc te dwie tesle/lub stxy, co ma wplyw na zwrotnice jaka zastosuje) sluszne sa stwierdzenia(...): fs jest takie samo jak dla jednego glosnika,Qts rowniez,Vas jest x2 razy wieksza,impedancje - to wiadomo,(...)efektywnosc przy polaczeniu rownoleglym wzrasto o 3dB , maleje o 3dB (!!!!!) przy polaczeniu szeregowym."koniec cytatu:)Tu sie robi rozbieznosc,wszedzie w necie (oraz od was) wiem ze tak nie jest - powinna chyba rowniez wzrosnac o 3dB przy polaczenie szeregowym) co powodowaloby ze x2 tesle bylyby poprostu za glosne(jedna 91dB,dwie 94dB+zysk z filtra/8ohm),ale jesli taka teoria bylaby sluszna nie trzeba by stosowac zadnego tlumika - (jeden ma 91dB/4ohm , dwa szeregowo ok 88dB + zysk z filtra 8ohm, przypominam ze gl niskotonowy ma 91dB/8ohm )i co tu zrobic???
    chce byc poprostu pewny.
    A sprawa dotyczaca STXow - muszialbym zastosowac wtedy zwrotke na 4ohm bo te glosniki produkuje sie tylko jako 8ohm(polaczenie szeregowe odpada-tylko rownolegle stad ich wzrost efektywnosci(jeden 84dB,dwa rownolegle 87dB +zysk z filtra,ok 89-90dB,to juz akceptowalne,bas - jw) ale mam wrazenie ze te tesle jednak lepsze sa w srednicach.
    I jeszcze jedno czy wie ktos jaki jest zysk sekcji serdniotonowej tej zwrotnicy??? ThX
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Przy polaczeniu szeregowym,rowniez rosnie tzw.skutecznosc o 3 db,mam w polarisach dwa basowce tonsila dsn 20 60 3 4ohm polaczone szeregowo co daje 8 ohm i 2 x 90db to mamy 93db, sredniotonowiec to gdm 16 80 8ohm skutecznosc 94 db, wysoki to gdwk 120W 8ohm i 94 db.
    Tak to wyglada w naturze,co do stxa to mam pytanie te jego np> gdm 16 150 8sc ,to te 150 to moc nominalna,tak jak daje tonsil ,czy w przypadku stxa maxymalna??? Glupia rzecz,ale jaka wazna,bo porownujac niskotonowce 25cm tonsila i stxa nasuwa mi sie nieprawidlowosc,mowi sie ze stxa gdn 27 150 8sc jest odpowiednikiem tonsila gdn 25 80 8ohm ale mamy to roznice w mocy podanej,a moze nalezy sie dokopac do danych o cewce i dopiero na tej podstawie wywnioskowac w odnosnie mocy nominal? Bo fakt,do takiego gdn 32 300 4sc jak dopasowac odpowiedni sredniotonowiec jak sa take rozbieznosci w parametrach mocy??? Nie wiem,albo slonce mi dzisiaj za bardzo przygrzalo.Pozdro.

Dodano po 39 [minuty]:

Przed chwilka sprawdzilem jedna rzecz,propos sredniotonowca Tonsila ,stary oryginalny gdm 16 80 8ohm mial te nominalne 80W ,zas teraz w nowym katalogu ten sam!!! Te same parametry cewki,il.zwoji, wysokosc itd. ma oznaczenie gdm 16 150 8ohm,wiec co sie dzieje w naszym kraju??? Bo juz doslownie glupieje,wiec ten stx ma parametr mocy wedlug tych starych wytycznych,czy juz tych nowych kosmicznych???
    Pyroaniah
    Level 28  
    No tak, kiedyś to nie był chwyt reklamowy tylko informacja. I koniec. I dlatego tonsil podawał 40 w dla gdn 25/40 bo choćby skały srały to nie dało się go upalić wzmakiem o 40 w czy był przesterowany, czy prądem w sinusie czy stałym :). Teraz weszli chińczycy i piszą 1000 w (albo nawet 3600 w!) na głośniku jak guzik (na własne oczy widziałem alpharda piezo o takiej "mocy" i średnicy ok.3-4cm) i przeciętny dresiarz weźmie to g. zamiast normalnego głośnika... a 99% społeczeństwa uważa parametr "watów" za jedyny i decydujący, przed średnicą głośnika nawet. To się nazywa przystosowanie, i pytanie brzmi "dlaczego dopiero teraz" a nie "dlaczego tonsil tak robi.." M.in. przez to upadają..
    !ron
    Level 21  
    Postaw sie na miejscu takiego tonsila. No co oni moga innego zrobic?
    Prosty przykład idzie gostek do sklepu i widzi STX o mocy 150W a zaraz obok lezy tonsil tej samej średnicy tylke ze napis widnieje 80W. No i taki przeciętny gośc bierze STX bo rany boskie 3 razy tańszi i 3razy mocniejszy. No więc Tonsil równierz oddaje sie komercji i pisze 2 razy wiecej mozy na głośniku. A to wszystko dlatego, że kiedys bylo dużo ludzi którzy jak widzieli na 20cm głosniku napis 180W to wyśmiali ten produkt i bez wachania brali Tonsilowskiego GDN20/40. Teraz niestety "produkujemy rasę bezmózgowców" (cytat pewnego polityka).
    Pyroaniah
    Level 28  
    OO Iron zaskoczyłeś mnie bardzo trafnym cytatem.... Ja w wielkim skrócie nazywam ich dresiarzami, bo krócej się pisze i powszechnie się przyjęło.
    !ron
    Level 21  
    No cóz może i nie jestem jakims super geniuszem od akustyki ani ultra bayer elektronikiem. Ale troche sie znam i prawde mówiąc kiedy wchodze do sklepu ****** w mojej mieścinie sprzedającego głośniki i widze jak takie dwa łyse bydlaki dostaja orgazmu widząc głośnik do auta 4 Ohm i 200W firmy "jakazachi techs super deluxe +++" poprostu mnie cos trafia. Kiedyś nie wytrzymalem i cichym głosem podpowiedziałem im że te głosniki nie maja tyle watów a firma ta jest bardzo słaba usłyszałem tekst:
    "Gupis jes i sie nie znosz, pasuń sie bo z bani".
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Dobrze ze chociaz my nie ulegamy napisom czarodzieji na magnesach,wiec jak mam traktowac te 300 w w GDN 32 300 sc4,jako nominal,czy z przymrozeniem oka i z porownanych danych cewki z np.visatonem w 250S przypuszczac,ze ma prawdziwych 150W nominal? Bo wtedy mam pewnosc psychiczna ,ze moj wzmak to pociagnie. Wiec ile mocy nominalnej ,dajecie temu stxowi 150? Moze ktos jeszacze sie zaglebi w dane cewki i porowna z innymi wiarygodnymi danymi innych glosnikow.
    !ron
    Level 21  
    No nie wiem... Ten STX ma napewno może przyjąć ogrom mocy, z resztą jak wszystkie STXy. Jedynym sposobem na przekonanie sie czy ma te 300W jest zapuszczenie go na wzmacniaczu 300W. No ale bylem świadkiem jak pomyka GDN 120 na wzmacniaczu 100W i serio to nie robił sobie nic z tej mocy:) No to prawdopodobnie ten GDN 32/300 wytrzyma jakies 230W. Tak mi sie wydaje.
    !ron
    Level 21  
    Czemu nie chcesz ukończyc projektu? Wydaje sie z założenia dośc fajny, tylko ja bym dął jedną Teslę ARP bo dwaie to będzie juz lekka przesada. Taka konfiguracja jaka przedtawiłes jest całkiem wpożadku, mocna, ładnie grająca i wogole..... Dokończ to co zacząłeś potem jazda z tym na forum DIY żebyśmy zobaczyli cóż to za dzieło wykonałeś.
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Przerwalem nie tylko z powodu niepewnosci co do finischu projektu,ale mam pare innych problemow zyciowych,a dzis jeszcze umarl mi dziadek i w czwartek jazda na Mazury na ceremonie,co do dwoch arp,to sadze ze jest to dobry stosunek,ich laczna moc nominalna to 100W na 300W? Stxow.Chyba.I tak bede musial ich skutecznosc stlumic o 3db.Mam nadzieje ze uciagnie to wzamk 2 x 150W