Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorenje gsi6520e - Zmywarka wywala korki

20 Sty 2016 11:34 4326 5
 • Poziom 18  
  Witajcie.
  Mam zmywarkę Gorenje gsi6520e. Zmywarka po włączeniu np programu nr 4 najpierw wypuszcza wodę z komory myjącej jeżeli tam jest, następnie pobiera nową wodę i w momencie chyba włączenia pompy myjącej wywala korki.
  Po zajrzeniu do środka nie widać jakiś uszkodzeń, przepalonych kabli, przebicia do uziemienia. Na stykach silnika pompy myjącej zmywarki jest nałożone coś takiego
  Gorenje gsi6520e - Zmywarka wywala korki
  nie wiem co to jest, ale ten dysk w środku ma opór około 19Ω.
  Wszystko wskazuje na to że problem jest w okolicy silnika pompy myjącej.
  Pytania.
  Element na zdjęciu co to jest, jaką pełni rolę i czy wskazany opór jest właściwy ?
  Czy jest gdzieś dostępna instrukcja serwisowa do tej zmywarki lub schemat podłączenia silnika/pompy myjącej w tej zmywarce ?

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
 • Poziom 14  
  Sprawdź grzałkę, wygląda na to, że uszkodzony.
 • Poziom 18  
  Grzałka ma opór około 24Ω.
  Nie ma przebicia między obudową grzałki a grzałką.
  Wiesz może co to za element ten na zdjęciu, jaką pełni rolę i czy 19Ω to jest prawidłowy wynik ?
 • Poziom 18  
  Tylko że jak uruchamiam na wspomniany programie 4 zmywarkę z odłączonym silnikiem pompy myjącej ale z podłączoną grzałką to zmywarka w momencie gdzie wywala korek już tego nie robi a jak podłączę silnik to w tym momencie korek wyskakuje tzn jest zwarcie. Stąd moje przypuszczenia że coś nie tak z silnikiem. Gdyby była to grzałka to w obu przypadkach korek by wyskakiwał.
  Wymontowałem silnik i z tego co widzę to jest to silnik klatkowy z uzwojeniami tylko w stojanie. Więc moje pytanie gdzie tu się robi zwarcie ?
  Może macie gdzieś schemat podłączenia tego silnika i opory między stykami przyłączeniowymi ?

  Dodano po 5 [godziny] 10 [minuty]:

  trochę newsów w temacie.
  Więc tak rozebrałem silnik, nie widać przepalonych/stopionych przewodów.
  Zdjęcie niżej przedstawia rozkład zacisków przyłączeniowych.
  Gorenje gsi6520e - Zmywarka wywala korki
  Na kolejnym zdjęciu przedstawiłem gdzie włączany jest element z mojego pierwszego postu.
  Gorenje gsi6520e - Zmywarka wywala korki
  Niżej foto symbolu silnika
  Gorenje gsi6520e - Zmywarka wywala korki
  i zdjęcie kondensatora podłączonego do silnika
  Gorenje gsi6520e - Zmywarka wywala korki

  Silnik podłączam z włączoną szeregowo żarówką 75W, żeby cały czas nie biegać i nie włączać korka. Oryginalnie w zmywarce kable dołączone są do zacisku 1 i zacisku z czarnego elementu z mojego pierwszego postu. Przy takim podłączeniu silnik nie rusza a żarówka pali się jasnym światłem.
  Przy odłączeniu czarnego elementu i podłączeniu kabli zasilających do zacisku 1 i 2 silnik nie rusza a żarówka pali się jasnym światłem. Jak zdejmę z przodu silnika z wirnika łopatki turbiny pompy (czyli wirnik nie będzie niczym obciążony, kręci się swobodnie) i podłączę zasilanie do zacisków 1 i 2 na początku żarówka świeci się jasno ale silnik powoli zaczyna się obracać, nabiera prędkości po czym żarówka przygasa (żarzy się) silnik kręci się w sposób jednostajny dość szybko. Przy tym przypadku na początku rozruchu na kondensatorze podłączonym do silnika napięcie jest około 50V po czym jak żarówka przygasa wzrasta do około 320V.
  Pojemność kondensatora zmierzona miernikiem uniwersalny to około 2,3µF, opór między stykami kondensatora i między stykiem a obudową kondensatora jest powyżej 30MΩ (dalej mój miernik już nie mierzy).

  Co sądzicie o tych informacjach ?
 • Poziom 18  
  Ustaliłem że.
  Element z pierwszego postu to jest starter silnika a konkretniej pozystor który na początku przez swoją małą oporność kilkanaście omów podłącza uzwojenie dodatkowe pomagające w rozruchu silnika. Po kilku/kilkunastu sekundach pod wpływem przepływającego prądu pozystor nagrzewa się i jego rezystancja szybko wzrasta powodując zmniejszenie oddziaływania tego uzwojenia.
  Gorenje gsi6520e - Zmywarka wywala korki
  Rezystancje miedzy podłączeniami silnika z odłączonym starterem.
  1-2,3: 57Ω
  1-4: 12,3Ω
  1-końcówka kondensatora 81,7Ω (druga końcówka kondensatora jest podłączona do podłączenia 2 silnika)
  Rezystancja pozystora:
  zimny: 13,9Ω
  gorący: około 300KΩ po nagrzaniu lutownicą hot air

  Ja uruchamiam ten silnik z podłączoną żarówką 75W żeby nie wywalić korka ale czy przy takim podłączeniu ten silnik będzie pracował poprawnie podczas rozruchu. Pytam o to ponieważ pozystor zdaje się być sprawny, kondensator rozruchowy też, nie wiem czy rezystancje uzwojeń silnika są poprawne ale na pewno nie ma w nich żadnej przerwy.

  Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

  Witam.
  Rozmawiałem z serwisem naprawiającym sprzęt AGD i wychodzi na to że uszkodzone jest w silniku uzwojenie pomocnicze które włączane jest właśnie przez pozystor.
  Plusem jest to że podobne silniki są stosowane w zmywarkach Bosch i Siemens wiec może uda się znaleźć jakiś zamiennik do tego silnika.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 18  
  Witajcie.

  Okazało się że silnik pompy jest sprawny. Błędem z mojej strony było sprawdzanie go z szeregowo włączoną żarówką. Teraz już wiem że na przyszłość jak chcę coś sprawdzić i zabezpieczyć się przed wywaleniem korka w skrzynce rozdzielczej muszę zamiast żarówki włączyć w szereg korek automatyczny.
  Elementem wywalającym korek okazał się przedłużacz w którym pod wpływem ciepła wydzielonego przez przepływający prąd w jednym miejscu stopiły się izolację przewodów. Do tego przedłużacza podłączony jest też piekarnik stąd ten duży prąd.
  Tak więc zmywarka działa, przedłużacz teraz też.
  Temat więc zamykam.

  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.