Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz przemysłowy jako centralny

stille86 20 Jan 2016 11:36 2628 4
 • #1
  stille86
  Level 10  
  Mam odkurzacz przemysłowy z zamiar podpięcia go pod instalację centralnego odkurzacza.
  http://www.shopvacuk.com/vacuum-cleaners/pro-25-s/?CatID=13#
  Odkurzacz ten ma gniazdko do współpracy z innym narzedziem, jak włącze go na tryb pracy z innym urzadzeniem i gdy podepniemy np wiertarkę i zaczniemy wiercić to odkurzacz się załącza.

  1.
  Chciałbym to gniazdo wykorzystasć do uruchamiania odkurzacza za pomocą szufelki (system odkurzacza centralnego) do której poprowadzony jest przewód 2 x 0,5.
  Jak wykorzystać to? abym tym kablem 2 żyłowym właczał odkurzacz z kuchni?

  2.
  Czy mój odkurzacz wydoła?? Mam 2 gniazdka + 1 szufelka + 20 metrów rury.
 • #2
  Romulus7874
  Level 28  
  Oczywiście, że możesz taką instalację zmontować. Pamiętaj o jednym, że nie MOŻESZ ciągnąć pod gniazda i szufelkę 230V. Nie wiem jak tam rozwiązane jest sterowanie/załączanie silnika odkurzacza; czy przekaźnik jest na 12 czy na 230V? (bądź inne rozwiązanie). Jeśli to drugie (napięcie),wtedy potrzebujesz dodatkowy przekaźnik 12V do załączenia silnika odkurzacza. Jest to po to abyś mógł sterować odkurzaczem z gniazdek przy pomocy 12V. Bo jak wiesz w gniazdku wystają dwa "pipki", które są zwierane wkładaną końcówką węża, i nie daj panie paluchy tam włożyć przy 230V.
  Drugie, odkurzacz zapewne w garażu/piwnicy? Oryginał ma wyrzut powietrza za ścianę, ten będzie pompował do piwnicy wszystko czego nie złapie filtr.
  Czy odkurzacz wydoła? Nie bardzo widzę tam jego parametry, ale porównaj z odkurzaczami centralnymi na mniej więcej podobną, niewielką instalację. Daleko mu do nich?
  Zawsze można tanio zmienić na mocniejszy.
  Nie piszę z sufitu. Parę lat temu wykonałem takową instalację na karcherze 2201.
 • #3
  kamij
  Level 14  
  Odkopię temat bo chcę zrobić podobne rozwiązanie. Mam łatwiej bo jeszcze nie zakupiłem żadnego odkurzacza, ale czytając powyższe mam pytanie, czy w takim razie odkurzacze przemysłowe dzielą się na te które są sterowane 24V i 230V? Ewentualnie jaki model odkurzacza przemysłowego powinienem kupić aby bez problemu móc go przerobić na odkurzacz centralny?
 • #4
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  kamij wrote:
  Ewentualnie jaki model odkurzacza przemysłowego powinienem kupić aby bez problemu móc go przerobić na odkurzacz centralny?


  Żaden. Centralny to centralny, to jest zupełnie inny silnik - 3 stopniowy, charakteryzujący się większym podciśnieniem. Z takiego popularnego przemysłowca z silnikiem jedno-dwustopniowym, po parunastu metrach rury, stracisz większą część mocy ssącej. Spójrz na silniki z tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2550556.html, widzisz różnicę ? :).
 • #5
  kamij
  Level 14  
  Widzę, przeczytałem cały wątek ale zgodnie z tym:
  MARCIN.SLASK wrote:
  To nie sklep, a producent. np. : Link lub Link
  Zelmer często stosuje agregaty Domel'a w nowszych modelach odkurzaczy. Ale chyba Domel 4 i 5 stopniowych agregatów nie ma tak jak Ametak. Im więcej turbin / stopni, tym niższe podciśnienie.


  Czyli lepiej 3 stopniowy czy 1 stopniowy?

  EDIT: a już rozumiem, niższe podciśnienie czy w wartości bezwzględnej - większe :D