Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Retro komputer - zawiesza się na grach

20 Sty 2016 12:56 753 12
  • Poziom 9  
    Witajcie

Od jakiegoś czasu borykam się z problemami związanymi ze wskrzeszeniem 17 letniego komputera :)
    Poruszałem już w jednym wątku temat biosu płyty głównej, gdzie problem rozwiązałem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3145842.html#15329849

Później instalacja windows 98se przebiegła bezproblemowo, sterowniki i ich instalacja również.
    Komputer ma służyć tylko do starych gier z przełomu lat 1999/2000.
    Pierwsza gra to NFS High stakes z oryginalnej płyty, odpaliła bez problemu, po 10 minutach się zawiesiła, wciskanie klawiszy klawiatury odbijało się bzyczeniem głośniczka obudowy. Reset, system uruchomił się normalnie, próba odpalenia gry i tutaj problem bo po klikusekundowym mieleniu, zawiesza się system i tak tak teraz za każdym razem, ponowna instalacja gry skutkuje tym samym.

Konfiguracja komputera:
    Płyta Abit BF6 BX440
    K.graf. Matrox G400 32GB
    Ram 2x64MB
    Dysk Maxtor 20GB
    K.muz SBLive
    Zasilacz noname 250W (17 letni) - sprawdzałem napięcia miernikiem wszystko ok.

Proszę o pomoc i sugestie :)
    Dzięki pozdrawiam,
    Swish
  • Poziom 33  
    Jaki stan kondensatorów na płycie? Były wymieniane kiedykolwiek?
  • Poziom 9  
    RADU23 napisał:
    Trzeba zacząć od:
    Zamieszczenia SMART'u dysku z CDI
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
    Następnie do wykonania test pamięci RAM bootowalnym MemTest'em
    www.memtest.org

Dobrze dziękuję zaraz się zabiorę do tego i dam odpowiedź

Dodano po 2 [minuty]:

pitrala1 napisał:
    Jaki stan kondensatorów na płycie? Były wymieniane kiedykolwiek?

Mogę jedynie określić wzrokowo, brak wybrzuszeń :)
    Część podzespołów nabyłem na allegro, ale płyta była moja od nowości.
    Komputer chodził domowo, że tak powiem 2 lata, później kolejne 5 lat 24/h jako serwer neostrady do 2006, później leżał w piwnicy do teraz.
  • Poziom 31  
    Kondensatory na płycie po takim czasie do wymiany (pomijam fakt, że w tych modelach często ulegały uszkodzeniu)
  • Poziom 9  
    irondick napisał:
    Kondensatory na płycie po takim czasie do wymiany (pomijam fakt, że w tych modelach często ulegały uszkodzeniu)

Jakie to koszta? Jest to opłacalne? Z drugiej strony kupić płytę inną nie ma sensu też bo stan może być gorszy

Dodano po 3 [minuty]:

RADU23 napisał:
    Trzeba zacząć od:
    Zamieszczenia SMART'u dysku z CDI
    http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
    Następnie do wykonania test pamięci RAM bootowalnym MemTest'em
    www.memtest.org

Wyniki memtestu w załączonym jpg, na razie dysku nie sprawdzałem, bo jak się okazuje ciężko odpalić cokolwiek na win98, pomimo że ściągałem progsa pod 9x.

Retro komputer - zawiesza się na grach

Dodano po 4 [minuty]:

Dziś co jeszcze zrobiłem to, wyjałem procesor ze slotu, przeczyściłem radiator (ściągnałem z niego jakaś naklejke srebrną i przeczyściłem papierem ściernym), posmarowałem świeżą pastą. Po odpaleniu kompa, raz ze gra się odpaliła to hulała 2,5 godziny bez zwiechy, po czym później system sobie chodził dosyć stabilnie.
    Co o tym myślicie? procesor się przegrzewał? Qrde jakie to wszystko ciężkie z tym windowsem :) i tym 17 letnim komputerkiem :)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ram jest podejrzany, nie powinno być żadnego błędu. Zarzuć test jeszcze raz na 3-4 przejścia.

Dysk możesz sprawdzić programem MHDD jak masz problem z CDI.
  • Poziom 9  
    pitrala1 napisał:
    Ram jest podejrzany, nie powinno być żadnego błędu. Zarzuć test jeszcze raz na 3-4 przejścia.

Dysk możesz sprawdzić programem MHDD jak masz problem z CDI.

Thx, może sprawdzić każdą kość z osobna?, mam jeszcze trzecią, ale wyjąłem bo scandisk dosowy mnie nie puścił z nią.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Zawsze się sprawdza każdą z osobna.

Daj po 2-3 przejścia każdej kości pojedynczo.

Na tej 3 coś mi się zdaje się wogóle nie uruchomi.
  • Poziom 43  
    Sprawdź temperatury, nawet przed zastosowaniem memtest86+.
  • Poziom 9  
    Wyniki testu kości osobno oraz skanowanie dysku i smart
    Retro komputer - zawiesza się na grach Retro komputer - zawiesza się na grach Retro komputer - zawiesza się na grach Retro komputer - zawiesza się na grach
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Dysk stan dobry, możesz jedynie podmienić taśmę od dysku na inną, bo pojawił się jeden błąd z tym związany.

Druga kość pamięci do wywalenia.

Sprawdź teraz zamocowanie chłodzenia, wymień pastę pod procesorem, sprawdź czy chłodzenie nie zapchane, czy wentylator działa.
  • Poziom 9  
    pitrala1 napisał:
    Dysk stan dobry, możesz jedynie podmienić taśmę od dysku na inną, bo pojawił się jeden błąd z tym związany.

Druga kość pamięci do wywalenia.

Sprawdź teraz zamocowanie chłodzenia, wymień pastę pod procesorem, sprawdź czy chłodzenie nie zapchane, czy wentylator działa.

Prawdopodobnie tym postem trafiłeś w sedno, ale od początku.
    Po "odkurzeniu" wszystkiego z piwnicy, zabrałem się za bardziej dogłębne czyszczenie, oczywiście zakupiłem nowy wentylator do chłodzenia prockaprocesora, przesmarowałem pastą (właśnie pastą i tu chyba tkwił cały problem, ale o tym za chwilę). Zrobiłem to samo z kartą graficzną, którą kupiłem na allegro Asus V3800 TNT2. Po odpaleniu wszystkiego ciągle wyskakiwały błędy, po instalacji sterowników grafiki wszystko zaczęło się wieszać, gra albo się odpaliła albo i nie, a jeśli się odpaliła od razu zaliczyła zawiechę. Obstawiłem więc kartę graficzną, że jest popsuta, zakupiłem inną Matroxa G400, ale wtedy zrobiłem coś jeszcze zanim poskładałem wszystko w całość, jeszcze raz rozebrałem radiator z procesora i wszystko poczyściłem na nowo i tu uwaga, tym razem przesmarowałem nową świeżą pastą.
    Od tego momentu wszystko zaczęło działać. Dziś pomyślałem sobie czy ta stara pasta nie chłodzi tak samo GPU asusa jak wcześniej CPU, oczywiście karta okazała się sprawna.
    Wszystko za sprawą starej pasty. Choć była szczelnie zapakowana w tubce miała 15 lat.

Wyeliminowałem wadliwą pamięć, zamówiłem jeszcze jedną kość, rzekomo sprawna, przeskanowana MemTest'em, przyjdzie sprawdzę sam.

Myślę, że z Abitem nie będę nic kombinował na razie z kondensatorami, może nie jest tak źle.

Poniżej screeny z uruchomionych gier.
    Dzięki za cenne uwagi i merytoryczne sugestie.
    Retro komputer - zawiesza się na grach Retro komputer - zawiesza się na grach Retro komputer - zawiesza się na grach