Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy otwarty procesor graficzny (GPU) na świecie

ghost666 20 Sty 2016 14:34 2469 3
 • Pierwszy otwarty procesor graficzny (GPU) na świecie
  Naukowcy z Binghamton University jako pierwsi na świecie stworzyli procesor graficzny (GPU) z otwartym źródłem. Zespół inżynierów - Timothy Miller, Aaron Carpenter oraz Philip Dexterm i Jeff Bush - opracowali pierwszą na świecie syntezowalną architekturę GPU - układu dedykowanego do obliczeń graficznych. Układ nazwany został Nyami. Aktualnie naukowcy z Binghampton testują stworzony przez siebie układ i sprawdzają, jak różne konfiguracje sprzętowe i programowe wpływają na jego wydajność.

  Timothy Miller tak komentuje tą przełomową pracę: "Jako naukowiec wiem, jak istotnym dla realnej ewaluacji nowych pomysłów na zwiększenie wydajności, energooszczędności czy innych parametrów układu ma możliwość testowania architektury. Symulacje przyjmują pewne uproszczenia, ale syntezowalny procesor, który da się zaimplementować fizycznie w układzie już nie, więc można wykorzystać go do eksperymentów, co pozwoli urealnić ich wyniki. Dla środowiska ludzi skupionych wokół GNU-GPL zamknięte architektury procesorów GPU, jakie lansują producenci, to coś bardzo negatywnego. Przez takie zachowanie osoby zainteresowane otwartym oprogramowaniem nieczęsto piszą programy na te układy. (...) Otwarty procesor graficzny to coś, co umożliwi łatwiejsze eksperymentowanie nad układami GPU, ponieważ już nie będzie trzeba <<wymyślać na nowo koła>>, żeby zająć się tym tematem".

  Układy GPU istnieją na rynku już od około 40 lat. Znalazły swoje zastosowanie głównie w domach, w komputerach dedykowanych do gier oraz w konsolach . Wyspecjalizowane układu wygładzają kontury i realizują wiele innych zadań. Od niedawna wykorzystuje się je także do innych zadań, niezwiązanych z grafiką komputerową, ponieważ niezwykle dobrze radzą sobie z obrabianiem dużych ilości danych.

  Aaron Carpenter wyjaśnia: "Nie chcieliśmy uzyskać zupełnie nowego rezultatu, zamierzaliśmy raczej stworzyć nowe narzędzie i zaprezentować, jak można je wykorzystać. Mam nadzieję, że umożliwi to wydajniejsze eksperymentowanie nad architekturą GPU tak przez zawodowców, jak i hobbystów, co w przyszłości pozwoli stworzyć wydajniejsze układy graficzne".

  Miller pracował nad podobnym projektem od 2004 roku, ale Bush rozpoczął projekt Nyami w 2010 roku. Stworzony w Bingham otwarty GPU jest pierwszym układem tego rodzaju. Mimo, że tysiące układów graficznych produkuje się rocznie, jest on pierwszym, który może być modyfikowany przez użytkownika, co pozwala na badanie, jak tego rodzaju zmiany mogą wpłynąć na działanie układu. Autorzy już teraz otrzymują wiele wiadomości od osób, które chciałyby wykorzystać Nyami do sprawdzenia, jak pewne zmiany, które wymyślili, mogą wpłynąć na procesor i jego pracę.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-01-open-source-gpu-power.html#jCp

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9365 postów o ocenie 6952, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • PCBway
 • #2
  deus.ex.machina
  Poziom 32  
  Dziwne, istnieje co najmniej kilka otwartoźródłowych GPU - najpopularniejszy jest chyba Milkymist...

  Najśmieszniejsze jest ze nawet dokument opisujący GPU jest dostępny tylko odpłatnie... (wrzucam dokument konferencyjny który udało mi się znaleźć: "Nyami: A Synthesizable GPU Architectural Model for General-Purpose and Graphics-Specific Workloads")

  ** a te minusy nie wiem za co... no ale ludzi nie zrozumiesz - jak to mówi salon - 'hejter pozostanie hejterem'
 • PCBway
 • #3
  pietryna
  Poziom 12  
  Nie bardzo wynika z tego czy to otwarta architektura (projekt) czy może coś przygotowanego pod FPGA czy inne tego typu układy.
  Bo jak to tylko projekt to chyba gość zapomniał że hobbyści nie mają w domu linii produkcyjnej dla układów scalonych i najpewniej nigdy mieć nie będą, a koszt wykonania małej serii i tak jest zbyt wysoki.
 • #4
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Jak rozumiem fakt, że jest to architektura syntezowalna oznacza, że jest do konfiguracji na FPGA.