Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik poziomu naładowania baterii li-ion 4v

20 Sty 2016 21:46 933 6
 • Poziom 5  
  witam chciałbym stworzyć wskaźnik poziomu naładowania baterii 4v szukając w necie znalazłem schematy np: http://www.zaradni.pl/motoryzacja/jak-zrobic-...-naladowania-akumulatora-samochodowego/1,1403 tylko że on jest na 12v. Co bym musiał w nim zmienić bo ten akurat jest łatwy :D i chciałbym zrobić tak że miałbym po 2 diody czerwone żółte i zielone. Chce to wykorzystać w latarce LED którą właśnie robię.

  Dodano po 5 [godziny] 44 [minuty]:

  pomoże ktoś bo jutro jadę do sklepu po części i chciałbym wiedzieć co bym musiał mniej więcej kupić...
 • TestoTesto
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  To co pokazałeś jest bardzo niedokładne a diody będą wszystkie sie żarzyć mniej lub więcej. Różnica napięć rozładowania/full naładowania na li-ion jest mniejsza a napięcie na ogniwie ledwo starcza do zaświecenia diody. Nie nada się ten układ na takie ogniwa a i na 12v działa pewnie byle jak.
  Jedyne co to do testów możesz zrobić sobie 3 diody, każda inny kolor! A w szereg z każdą diodamą wpiąć PR (podkówka/potencjometr regulowany ) nie więcej niż 10kOhm, może 4,7.
  Diody o różnych kolorach mają różne napięcie przewodzenia/świecenia, miej to na uwadze.
  Radze jednak szukać innego układu, choć warto sie pobawić, bo to cieszy :P
  Takie układy pomiaru napięcia działają na zasadach wskażnika wysterowania sygnału audio czyli tranzystor do każdej diody i to warto brać na blat, rozumiem jednak że chodzi o wymiary.

  ...powodzenia!
 • TestoTesto
 • Poziom 5  
  Czyli można spróbować zrobić tak jak mówisz że pod każdą diode dać potencjometr i wyregulować na różne napięcia? a czy jakieś rezystory też bym musiał wstawiać? i czy czy ten cały układ montować w szereg czy równolegle?
 • Poziom 29  
  A możesz też kupić gotowy układ PCM który odłączy ogniwo gdy napięcie spadnie do określonego poziomiu, oraz gdy będzie za wysokie
 • Poziom 5  
  ale on regulowany czy ma juz ustalone napięcie?
 • Poziom 5  
  Czyli szukać na 4v?