Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebny do amatorskiego detonatora.

20 Jan 2016 19:22 585 6
  • Level 8  
    Chcę zbudować prosty detonator do niewielkich petard, szelek czy rakiet.

Mój pomysł jest taki:

Metalowa skrzynka wielkości mniej więcej akumulatora 12V/7Ah. W niej układ radiowy podobny do tego na samochodzikach RC. Chcę za pomocą przycisku na pilocie zasilać cewkę przekaźnika (5-12V około 20A). Po zasilaniu cewki zwarte mają być styki normalnie otwarte, które będą połączone z akumulatorem 12V/7Ah, który będzie zasilał około 2 metrowe przewody umieszczone bezpośrednio w petardzie. Myślę, że elementem detonacyjnym będzie cienki drut wędkarski lub nawojowy z małych przekaźników.

Czyli ogólnie tak. Przyciskiem na pilocie zasilam cewkę przekaźnika zasilanego z 2-3 baterii AA/AAA. Pod wpływem pola magnetycznego zwiera się styk NO, który załącza bezpośrednio układ detonacyjny oparty na 2 metrowym przewodzie (o odpowiednim przekroju) oraz spłonce z cienkiego drucika. Chciałbym zastosować jeszcze 2 wyłączniki bezpieczeństwa. Jeden na cewce przekaźnika, a drugi na styku NO (Drugi na wypadek, gdyby na cewce miało wystąpić nieprzewidziane zwarcie, a pierwszy byłby już włączony.)

Prosiłbym Was o wskazanie ewentualnych błędów w moim rozumowaniu oraz o link lub schemat do prostego odbiornika i nadajnika radiowego (gdyby okazały się dla mnie zbyt skomplikowane, to użyje układu z samochodziku). Jakiego przekroju powinny być te 2 metrowe przewody, aby nie uległy stopniowemu przepaleniu razem z drucikiem.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 1  
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 8  
    W takim przypadku do zasilania cewki przekaźnika używałbym 30-20 metrów zwykłych splecionych 2 przewodzików z kabla sieciowego nawiniętego dla ułatwienia na jakąś rolkę. Powiesz, że łatwiej zrobić bezpośrednio przycisk na akumulatorze pod ręką, ale w takim przypadku potrzebowałbym 30 metrów dość grubego kabla, który nie rozgrzewałby się zamiast drucika. A chcę to zbudować z materiałów które mam w pudełkach.
  • Level 1  
  • Level 43  
    Nie posiadasz podstawowej wiedzy do skonstruowania takiego urządzenia(niestety). Pierwsza podstawowa sprawa - co najmniej dwukanałowy układ radiowy z cyfrowym kodowaniem - jeden kanał UZBRAJA czyli załącza pierwszy przekaźnik podający napięcie na przetwornicę ładującą kondensator do napięcia kilkuset woltów, drugi DETONUJE czyli podaje napięcie z kondensatora do linii strzałowej -odpala elektrozapalniki. Dodatkowo urządzenie posiada kanał zwrotny radiowy -do operatora informujący po pierwsze -prawidłowej rezystancji linii strzałowej i detonatorów, po drugie o naładowaniu kondensatora. Dodatkowo nadajnik posiada albo mechaniczna blokadę z kluczem albo klawiaturę do wprowadzania PINu celem uniemożliwienia nieautoryzowanego użycia. Pisze to czysto TEORETYCZNIE, znając konstrukcje profesjonalnych układów do odpalania materiałów wybuchowych np. w kamieniołomach.
  • Level 1  
  • Level 8  
    Krzysztof. Mówisz o profesjonalnym detonatorze opartym na kondensatorach. Ja chcę zbudować zapalnik oparty na podgrzaniu rezystancyjnym kawałka metalu. Jednym z dwóch wyłączników ma być własnie kluczyk. Widzę, że detonator radiowy jest o wiele bardziej skomplikowany i niebezpieczny, dlatego postanowiłem jednak oprzeć go na cienkim 20 metrowym przewodzie (w miejsce fal radiowych). Poza tym ja nie zamierzam odpalać dynamitu czy trotylu. Zwykłe mieszanki KNO3 Al, Mg albo rakietki oparte na karmelku. Nie większe niż 100g.