Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unipan uszkodzone tranzystory

zdzisiek1979 20 Sty 2016 20:49 1767 16
  • #1 20 Sty 2016 20:49
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Witam.
    Nie chcę, ale muszę poruszyć problem bo siedzę i już nie wiem co robić.
    Siedzę nad miernikiem UNIPAN 245 na razie nie rozgryzłem go prócz tego ze wzmacniacze operacyjne nie maja napięcia dodatniego.
    Problem leży w zasilaczu. Zasilacz podaje ok. +1.2V ( dodatnia część ) ujemna -8V.
    Namierzyłem uszkodzony tranzystor BC313, przebity. Podmieniłem na to co miałem tak by na szybko spróbować odpalić. Efekt taki że się grzeje bardzo momentalnie. Wstawiłem 2N5195. Dalej namierzyłem że w gałęzi sterowania bazą BC jest tranzystor HF642A co to za cudo nie wiem.
    Sprawdziłem go testem diody zachowuje się jak NPN, ale wykazuje przebicie.
    Wstawiłem BC547B i efekt nijaki znów 2N się grzeje zaś napięcie na poziomie 1.2V

Skoro zasilacz dla wzmacniaczy operacyjnych musi dawać dodatnie i ujemne napięcie to musi być w miarę symetryczny wiec podejrzałem że w części ujemnej jest tranzystor BF320A a z netu wynika że to FET.

Spróbowałem rozrysować fragment płytki jako schemat ale płytka dwustronna i nie wiem czy się nie pogubiłem. Zasilacz ma podwójny wzmacniacz operacyjny uA747 jedna część dla jednej połowy zasilacza druga dla drugiej.

Układ scalony z lekka pominąłem.
    Zawsze BF kojarzył mi się z w.cz ale by w zasilaczu je stosować?

Poruszyłem temat w dziale dla początkujących ale z nikłym efektem.

Na razie intryguje mnie ten tranzystor HF internet milczy, może to kod producenta.

0 16
  • Pomocny post
    #2 20 Sty 2016 23:49
    zetdeel
    Poziom 38  

HF642 to JFET z kanałem typu N, bramka na środkowej nóżce. Mój egzemplarz z nieoznaczoną grupą ma Idss=117mA przy 9V.
    Na teście diody pomiędzy skrajnymi nóżkami pokazuje 17mV. Przypuszczam, że jest to odpowiednik BF246B.

0
  • #3 21 Sty 2016 00:02
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

O i skąd teraz go wylutować? :D

Pomierzyłem ten wylutowany i mam takie wyniki. Zawsze miałem do czynienia z bipolarnymi.
    Nie wiem jak je zinterpretować teraz. Unipan uszkodzone tranzystory

0
  • #4 21 Sty 2016 00:42
    zetdeel
    Poziom 38  

To podobnie jak u mnie.
    Pomierz Idss, jak poniżej. Zastosuj "zwykłą" baterię 9V. Pomiaru dokonaj szybko, tranzystor mocno się grzeje.
    Idss dla poszczególnych grup BF246 / BF247: A - 30-80mA; B - 60-140mA; C - 110-250mA.

0
  • #5 21 Sty 2016 15:23
    alekt77
    Poziom 26  

Spróbuj skontaktować się z Laboratorium Aparatury Diagnostycznej, WYDZIAŁ TRANSPORTU I ELEKTROTECHNIKI
    UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO-HUMANISTYCZNY
    ul. Malczewskiego 29
    26-600 Radom

http://www.uniwersytetradom.pl/art/display_article.php?id=5495

Na stanowisku: Pomiary spokojności biegu pociągu.
    mają woltomierz Unipan 245. Może mają też do niego jakąś dokumentację.
    Napięcia zasilające w tym woltomierzu były na 90% ±15V.

0
  • #6 21 Sty 2016 16:11
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Pisałem do spółki co powstała na upadłym unipanie, ale dokumentacje wszelkie zniszczyli w latach 2006.
    Co do uniwersytetu, też pisałem ale nie mają dokumentacji.
    Zaś ciekawą dostałem odpowiedź :
    Multimetr UNIPAN 245 sam kupowałem do laboratorium z byłego zakładu doświadczalnego PAN UNIPAN, mieszczącego się swojego czasu na ulicy KRN w Warszawie. Znałem nawet jego konstruktorów. Pracował tam mój dyplomant. W laboratoriach uczelni wykorzystywaliśmy go w wymienionym przez Pana ćwiczeniu oraz w badaniach prostowników (Laboratorium Elektroniki) ze względu na jego ciekawe możliwości sumowania pomiarów, wartości stałoprądowych i przemiennych, w tym napięć szczytowych, średnich i skutecznych. Mamy go jeszcze, ale nie znalazłem dokumentacji. Jedyną wadą była ich awaryjność, bo to egzemplarze eksperymentalne. Ktoś to naprawiał poza uczelnią i kalibrował. Teraz praktycznie z nich nie korzystamy.

Jednym słowem dokumentacja na wagę złota.

0
  • #7 21 Sty 2016 16:18
    alekt77
    Poziom 26  

Spróbuj jeszcze poszukać na stronach rosyjskich i ukraińskich. Widziałem że było tam kilka ofert sprzedaży.

0
  • #8 21 Sty 2016 17:02
    RitterX
    Poziom 36  

Jeżeli nie dokonujesz rekonstrukcji muzealnej to jedynym sensownym podejściem jest wpakowanie w miejsce stabilizatorów budowanych na piechotę stabilizatora scalonego. TL78M15 (+) i TL79M15 (-) mają trochę za duży rozrzut napięć wyjściowych dlatego lepiej jest wstawić LM317 (+) i LM337 (-) i dokonać regulacji końcowej zapewne istniejącymipotencjometrami bądź policzyć dzielnik i wtawić na stałe. To co jest na płytce zostaw, wystarczy usunąć kilka rezystorów i tranzystor wykonawczy.
    TL317/337 są również w obudowach TO-92 czyli małych plastikowych jak tranzystory z Twojego zasilacza. W tym przypadku prąd wyjąciowy jest ograniczony do 100mA.

Z tranzystorami w tego typu układach bywa różnie. Trudno dojść bez schematu co autor miał na myśli. Czasami wstawienieczegoś dziwacznego powoduje, że zamienniki nie pasują. Dobry przykład to napięcie w nasyceniu UCEsat. Można spotkać tanzystory z napięciem 1V albo takie jaie robił Zetex 0.2V i mniej. Wtedy wstawienie zamiennika może być okupione znacznie wyższą ilością ciepła.

0
  • #9 21 Sty 2016 18:39
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Chyba tak łatwo nie będzie by zastąpić zasilacz innym. Niby takie same ale jednak jest ciut różnicy jak by chociaż BD355 bo na ujemnym nie ma tranzystora dodatkowego.
    Układ zasila większość jak nie wszystkie WO. Nie mam zasilacza symetrycznego bo bym podłożył napięcie z zewnątrz.
    Nie chcę inwestować w niego kasy tylko odpalić i zobaczyć co będzie z tego.
    Nie wiem co z przetwornikiem A/C ( brak napięcia ) i wyświetlacz wskazuje 1999 i 000 i tak w kółko. Podejrzewam brak sygnałów z komparatora.

Mam BFy z odzysku ale nie to co potrzeba. Naprawdę kurna prototyp eksperymentalny :D

Może tylko na tą część podać 8V ( mam zasilacza ) tylko masy połączyć by były wspólne i zobaczę co dalej.

W wolnej chwili poeksperymentuję.

Nie wiem tylko po co jest układ scalony UCY 74123 też jest na płytce zasilacza.

0
  • Pomocny post
    #10 21 Sty 2016 21:04
    RitterX
    Poziom 36  

UCY74123 = www.ti.com/lit/ds/symlink/sn54123.pdf . Mógł tam zaplątać się przypadkiem ;) bo gdzieś indziej się nie zmieścił. Skoro nie ma cewek to raczej w jego oparciu nie zbudowano przetwornicy impulsowej.
    Różnice w zasilaczu symetrycznym świadczące o pewnej jego niesymetryczności w urządzeniach się zdarzają. Na dodatnie napięcie jest więcej konsumentów. Możesz mieć też darlingtona zbudowanego na dwóch tranzystorach. Nawet w opcji NPN+PNP albo odwrotnie komplementarnej. W starych rozwiązaniach bywają dziwactwa podyktowane dostępnością części.
    Jeżeli masz wyluty 78(9)09...78(9)15 możesz je tam wstawić do testu. Jeżeli znajdziesz gdzie jest szyna zasilająca stabilizator masa i wyjściowa to podmiana nawet na pająka nie jest czymś trudnym. Przynajmniej bedziesz wiedział co dalej. Odbudowa na egzotycznych elementach mija się z rozsądkiem i celem.
    Przetwornik A/C na niższym napięciu powinien ruszyć ale może się okazać, że nie ma całego zakresu pomiarowego jeżeli źródła referencyjne mają np. +/-10V. Dlatego na wejście podaj bardzo umiarkowane napięcie regulowane max. 1V.

0
  • #11 22 Sty 2016 23:28
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Tranzystor okazał się dobry. Problemem był elektrolit ( w innej gałęzi zasilania,dlatego gotował się momentalnie tranzystor ) . Po wymianie układ niby ruszył. BC313 zastąpiłem "na krótko" 2N5195 by tylko jakoś ruszył zasilacz. Brakowało dwóch napięć pochodzących z tego fragmentu zasilacza.
    Są oznaki działania ale kuleje strasznie. Błąd dochodzi do niecałego 1V.
    Pewnie ten 74123 steruje zasilaniem kontaktronów bo co ok 5s jeden kliknie.

Pierwotnie wskaźnik przepełnienia był na wyświetlaczu ale go wylutowałem a wlutuję diodę LED. ( chciałem go zamienić z uszkodzonym ale ten tez był uszkodzony :D )

Podejrzewam po budowie wzmacniacza pomiarowego że miernik powinien chwilkę się ustabilizować termicznie ale to nic nie daje.

Ze względu na złożone funkcje pomiarowe nawet nie wiem jak go dalej testować.

Muszę kupić BC tylko wysyłka droższa od zawartości.

0
  • #12 23 Sty 2016 16:07
    RitterX
    Poziom 36  

Po co chcesz inwestować w antczne tranzystory?! Jak chcesz zastąpić parę BC211/313 to możesz zrobić to z pomocą tanich B139/140 z grupą wzmocnienia -40. Najlepiej wpakuj w to miejsce byle co zgodne pod względem prądu Ic i polaryzacji.

0
  • #13 23 Sty 2016 23:12
    zetdeel
    Poziom 38  

RitterX napisał:
    ...B139/140 z grupą wzmocnienia -40...
    No, to popuścił Kolega wodze fantazji.
    BC211 i BC313 były produkowane w grupach -6, -10 i -16 (oraz bezgrupowe "odpady poselekcyjne"). BD139 i BD140 nadają się jak najbardziej, ale w grupie -16. Trzeba do nich przykręcić kawałek blaszki miedzianej, żeby zwiększyć powierzchnię oddawania ciepła.

0
  • #14 24 Sty 2016 14:26
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Panowie obecny BC to chyba bez grupy bo tylko BC313 więc kto wie czy to nie gorszy sort z CEMI a do zasilacza jak znalazł.
    Mam BD tylko musiał bym nóżki przeplatać ( B z C ) i jakiś radiator wpasować a tak z BC mam wszystko ułatwione i zamysł twórcy zachowany.
    Na razie poddaje przeszczepowi ukruszony segment isostata, robota precyzyjna z pogranicza absurdu :D a potem będę się martwił o resztę.
    Ostatecznie zostanie jako pamiątka polskiej nauki i przemysłu elektronicznego.

0
  • #15 26 Sty 2016 20:17
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Wlutowałem tymczasowo 2N5195. Napięcia zasilające WO +15V i -15V.
    Nie wiem czy w pełni jest sprawny bo nie wiem jak rozgryźć funkcje pomiarowe.
    Jest wyprowadzony potencjometr " zero " ale nie mogę wyzerować dochodzi do 002 zaś ustawienie ma wpływ na pomiar. Jedyne co mogę zrobić by zbliżyć się do porównywalnego wskazania to na pomiarze ustawić nim napięcie wtedy błąd wskazania się zmniejsza do kilkudziesięciu mV ( sugerując się cyframi po przecinku ).
    Przycisk ZERO na DC nie działa działa na pomiarach AC.
    Niestety jak uda się zbliżyć do właściwego wskazania to po zmianie polaryzacji wszystko się mija z celem.

Nie wiem jak rozumieć te funkcje.

DC jest niezależny bistabilny i nie ma wpływu na resztę klawiszy AC są zależne od siebie, przycisk Zero jest bistabilny.
    Przyciski RESPONSE i low sa niezależne bistabilne. Unipan uszkodzone tranzystory Unipan uszkodzone tranzystory

0
  • #17 28 Cze 2016 12:14
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Wczytałem się troszkę w instrukcję, ale nie ma w niej nic o kalibracji.
    Na pierwszy rzut oka wynika że konstruktora poniosło troszkę ba nawet trochę :D

Nie wyrzuciłem bo szkoda, w końcu to kawałek polskiej myśli naukowej.

Wrócę do tematu w wolnym czasie na świeżo i spokojnie.

0