Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Działanie enkodera i jego połączenie z PLC

jankestv 20 Jan 2016 23:26 3825 3
    jankestv
    Level 1  
    Witam,

Chciałbym poznać odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań. Jestem uczniem technikum, więc proszę o wyrozumiałość jeśli coś wyda wam się bez sensu, ale chciałbym się czegoś nauczyć i zrozumieć :)

Mam pytanie co do serwomotorów i połączeń ich enkoderów ze sterownikiem PLC. W firmie gdzie miałem praktyki widziałem wielkie serwa wraz z enkoderami. Cechują się one podobno niezwykle szczegółową "rozdzielczością" odczytu kąta obrotu. Czy w takich wypadkach gdy odczyt kąta jest bardzo dynamiczny i szczegółowy to trzeba wykorzystywać jakieś specjalne wejścia sterownika PLC o większej częstotliwości odczytu sygnału (tu akurat z enkodera)? Jeśli tak to:
    - Jak się je nazywa/oznacza takie wejścia?
    - Czy są one z reguły dostępne w pierwotnej wersji sterowników np. S300 czy trzeba wyposażyć się w specjalistyczne moduły?
    - Jakie są różnice w "częstotliwości odczytu sygnału z enkodera" o takich specjalnych wejściach a zwykłych wejściach analogowych(czy dyskretnych?)W jakim stopniu się one różnią?

Z góry dziękuję za pomoc, i pozdrawiam wszystkich forumowiczów! :)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Maly
    Level 31  
    Generalnie jeśli chodzi o enkodery do silników serwomotorów, to te enkodery są podpięte bezpośrednio do wejścia na wzmacniaczu (sterownika) serwa. Zmiany są tak szybkie, że żaden sterownik nie ogarnie takiej liczby impulsów. Np. serwo mitsubishi ma ponad 130 tys. punktów na obrót.
    michalgbb123
    Level 9  
    Dla sterowników dedykowane są specjalne moduły liczące, które zazwyczaj działają w trybie zliczania impulsów lub trybie pomiaru częstotliwości impulsów. Na wyjściu takich modułów mamy zazwyczaj programowalne dwustanowe wyjścia binarne. Liczniki mogą zwracać wartość heksadecymalną do PLC, generować ciąg impulsów (PTO), rozwiązań jest mnóstwo.

- Jak się je nazywa/oznacza takie wejścia?
    Zazwyczaj są to wejścia przeciwsobne, czyli takie gdzie nie występuje stan nieustalony, wyjście nie wisi w powietrzu, jak w przypadku OC.

- Czy są one z reguły dostępne w pierwotnej wersji sterowników np. S300 czy trzeba wyposażyć się w specjalistyczne moduły?
    Tak, używa się specjalistycznych modułów do sterowania serwomotorami.

- Jakie są różnice w "częstotliwości odczytu sygnału z enkodera" o takich specjalnych wejściach a zwykłych wejściach analogowych(czy dyskretnych?)W jakim stopniu się one różnią?
    Skupię się na enkoderach z wyjściami w standardzie TTL lub HTL (dyskretne). Sygnał z takiego enkodera nie różni się niczym oprócz wysokiej częstotliwości impulsów (kwadratura). Cała filozofia kryje się w tym, że czas trwania impulsu musi być dłuższy od czasu trwania cyklu programu sterującego.