Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin Zawodowy E13 - Praktyczny 2016 r

scorpion-sufczyn 15 Lut 2016 00:00 145995 454
    technik2016
    Poziom 2  
    Jako, że to forum jest bardzo pomocne dla mnie, chciałbym też coś wnieść pomocnego dla userów tego forum :)
    a więc
    tak Kacperusek, zestaw 2 miałem, klient - windows 7 pl, serwer - windows 2008 r2 pl
    to co napisali poprzednicy zgadza się
    trzeba będzie rozszyć kabel z dwóch stron i z jednej zaszyć tył patchpanela a z drugiej tył gniazda, potem podpiąć patchcordy jedną końcówką do gniazda drugą do testera i jedną do patchpanelu, drugą do testera, zawołać egzaminatora i przy nim przetestować, uważać na kolory kabelków, w gnieździe miałem jasno pokazane, a w patchpanelu już pogmatwane, polecam dopytać o kolory
    potem połączyć 2 kompy z routerem i switchem czyli kabelek z routera idzie do switcha, od switcha po jednym kabelki do komputerów, potem skonfigurować router, switch, klienta, serwer, (trzeba będzie zmienić adres routera i switcha, z domyślnego na podany w zadaniu, żeby podsieć się zgadzała, bo jest inna, podać zakres IP w routerze, hasła na router, switch, brama domyślna) zrobić zrzut ekranu testowania połączenia klienta z serwerem, routerem, switchem, skonfigurować active directory, utworzyć domenę egzamin.local, następnie użytkownika w jednostce organizacyjnej Obsługa (uwaga, trzeba użytkownikowi nadać uprawnienia admina, bo nie będzie można dodać kompa klienta [czyli stacji roboczej] do domeny, mapowanie udostępnionego zasobu, folder homes zmienić na udostępniony zasób home$, a folderowi homes nadać uprawnienia zabezpieczenia i uprawnienia udostępniania, miałem problem z zainstalowaniem AD, wyskakiwał błąd że coś tam coś tam że kilka kart sieciowych, odłączyłem jedną i zadziałało :) wiadomo, że jakby kogoś to spotkało i wyłączał jakąś kartę niech sprawdzi pinga czy jest połączenie między kompami w sieci, no i mapowanie tego udostępnionego folderu homes na kompie klienta :)
    Zenek_Bombalina
    Poziom 7  
    ^^
    Czy konfigurację switcha robi się tak samo jak routera - poprzez interfejs odpalony w przeglądarce? Czy coś przez telnet trzeba robić?

I jeszcze jedno - jeśli switch i router mają domyślnie ten sam adres (192.168.0.1), to przy wpisaniu go do przeglądarki panel konfiguracyjny którego z urządzeń nam wyskoczy, jeśli mamy spięte wszystko tak jak w instrukcji zadania egzaminacyjnego czyli SERWER=>SWITCH=>ROUTER?
    technik2016
    Poziom 2  
    w zestawie 2 konfiguracja routera przez przeglądarkę a konfiguracja switcha na pulpicie komputa klienta była ikonka do łączenia się do switcha

Dodano po 2 [minuty]:

w zadaniu router i switch miały inny adres więc nie będzie problemu
    Zenek_Bombalina
    Poziom 7  
    technik2016 napisał:
    w zestawie 2 konfiguracja routera przez przeglądarkę a konfiguracja switcha na pulpicie komputa klienta była ikonka do łączenia się do switcha

Dodano po 2 [minuty]:

Dzięki. ;)
    pigula_shp
    Poziom 12  
    Zenek_Bombalina napisał:
    ^^
    Czy konfigurację switcha robi się tak samo jak routera - poprzez interfejs odpalony w przeglądarce? Czy coś przez telnet trzeba robić?

I jeszcze jedno - jeśli switch i router mają domyślnie ten sam adres (192.168.0.1), to przy wpisaniu go do przeglądarki panel konfiguracyjny którego z urządzeń nam wyskoczy, jeśli mamy spięte wszystko tak jak w instrukcji zadania egzaminacyjnego czyli SERWER=>SWITCH=>ROUTER?

Najpierw podłączasz sam przełącznik do stacji roboczej, ustawiasz ręcznie adres ip na karcie sieciowej z segmentu adresowego przełącznika (czyli jeżeli przełącznik ma 192.168.0.1, to np. kolejny adres 192.168.0.2), logujesz się do panelu konfiguracyjnego przez przeglądarkę zmieniasz adres ip na switchu na taki jaki masz w zadaniu n. 10.0.0.2 - w tym momencie stracisz łączność z przełącznikiem, ponownie zmieniasz adres ip na karcie na ten z nowego segmentu (ręcznie 10.0.03) i po zalogowaniu się do przełącznika zapisujesz jego konfigurację, w przeciwnym wypadku jeżeli odłączysz napięcie od przełącznika ponownie ustawi się on na domyślny adres 192.168.0.1.
    Poniżej przykładowy interfejs konfiguracyjny przełącznika zarządzalnego TP-Link

Egzamin Zawodowy E13 - Praktyczny 2016 r

Dodano po 1 [minuty]:

technik2016 napisał:

Dodano po 2 [minuty]:

Trzeba było ustawić różne adresy - ale domyślne różne już być nie muszą!!!!
    taras_b
    Poziom 12  
    Dokładnie tak
    U nas akurat i swtch'e i routery tplinka z domyślnym adresem 192.168.0.1

Warto pamiętać że ARP pamięta MAC pierwszego urządzenia podpiętego z takim IP i czasem trzeba przed konfiguracją kolejnego pomóc systemowi zapomnieć ;)

arp -d 192.168.0.1
    mir-mal
    Poziom 11  
    technik2016 napisał:
    utworzyć domenę egzamin.local, następnie użytkownika w jednostce organizacyjnej Obsługa (uwaga, trzeba użytkownikowi nadać uprawnienia admina, bo nie będzie można dodać kompa klienta [czyli stacji roboczej] do domeny

Nie trzeba zmieniać uprawnień Administratora. Na stacji roboczej podczas zmiany z grypy roboczej na domenę trzeba w wyskakującym oknie podać poświadczenia Administrator i hasło.
    Wszystkie ustawienia na serwerze robimy z konta Administratora. Nowo utworzone konto użytkownika domenowego nie ma uprawnień administratora.
    niepodam0
    Poziom 6  
    Właśnie "skończyłem" E13.

Egzaminator się spóźnił ok. 15 minut, do sali wszedłem o 8:15. Sam, nie było innych zdających.
    Komisja egzaminacyjna liczyła całą jedną osobę, a jak wynikało z głośnych rozmów jej z egzaminatorem, zapewne dość bliska znajoma.
    Egzamin zaczął się o 8:20.
    Pierwsze zadanie i… mam na wyposażeniu cztery kable.
    Ale żaden nie jest dobrze zarobiony.
    W jednym działały 3 piny, z czego dobrze zarobiony 1.
    W drugim działały piny 2, oba źle.
    Trzeci kabel nie odczytywał w ogóle.
    Czwarty odczytywał 5 pinów, z czego tylko 2 dobrze.
    Innymi słowy, nie byłem w stanie połączyć się ani z routerem, ani z przełącznikiem.
    Po ok. 40 minutach, po licznych moich uwagach o niedziałającym kablu, egzaminator w końcu sprawdził na czytniku, że rzeczywiście kabel nie działa. Wrócił po ok. 5 minutach z kablem, w końcu mogłem podłączyć się chociaż pod router.
    Router skonfigurowałem, screeny etc.
    Podnosząc rękę, egzaminator nie reagował, jak zgłaszałem gotowość wykonania zadania, egzaminator odparł, że nie sprawdzi mi zadania.
    Wielokrotnie w międzyczasie egzaminator wychodził po kolejne rzeczy, których brakowało na stanowisku. Wyciągając router, kable etc. z opakowań pudełek itd., wielokrotnie natknąłem się na śmieci itp. których, jak np. poucinane kawałki kabli itp. było sporo.
    Wielokrotnie, co wpiąłem wtyczkę od laptopa do prądu, egzaminator wstawał i mi ją wyciągał!
    Jednoosobowa "komisja" nie zwracała uwagi. Na moją uwagę, dlaczego egzaminator mi dosłownie przeszkadza, i on i ona milczeli!
    Po ok. 5 minutach egzaminatorowi się znudziło, i znowu sobie wyszedł z sali.
    Wtedy skonfigurowałem klienta (lapka) i serwer (PCta), co chwilę przepinając myszkę. Była tylko jedna. Egzaminator regularnie krzyczał co parę minut. Po co to przełączasz? Zostaw to! To ci nie potrzebne! etc. co było bardzo stresujące, na co zresztą "komisja" nawet zwróciła uwagę.
    Podczas, gdy na pulpicie była dokumentacja w PDFie (a nawet skrót do czytnika PDF) do routera + dane dostępowe były na spodzie routera, do przełącznika danych nie było. Mimo, że w poleceniu wyraźnie było napisane, że miałem połączyć się z pzrełącznikiem używając danych zamieszczonych w dokumentacji z puplitu, dokumentacji nie było (pusty folder), a sam przełącznik stary i obdrapany, danych nie widać.
    Po zgłoszeniu egzaminatorowi, że nie mogę wykonać kolejnego z kolei zadania, ze względu na brak danych dostępowych do przełącznika, ponownie wyszedł na ok. 10 minut. Po powrocie oznajmił, że dokumentacji do tego modelu nie ma, więc mi nie da. I w ten oto sposób, straciłem łącznie ok. 1.5h, miałem ostatecznie JEDEN działający kabel i nie mogłem dostać się do przełącznika, już o połączeniu wszystkich wymaganych urządzeń, w tym klient-serwer, mogłem zapomnieć. Podsumowując, przez nieprzygotowane stanowisko egzaminacyjne, nie byłem w stanie wykonać zdecydowanej większości zadań, do tego egzaminator nie tylko przeszkadzał głośną rozmową z jedyną kobietą z komisji, krzykami typu Co robisz? Zostaw to! etc. ale także i fizycznie, wyciągając włożone przeze mnie wtyczki do prądu (np. od laptopa).

Podsumowując, muszę się odwołać jak nic!
    Pytanie, jak, gdzie i kiedy?

Muszę czekać na wyniki i wtedy jechać do OKE, czy jak?
    Przyznam, że jestem zszokowany, bo zadania były balanle, ale przez Egzaminatora nie zdałem i nie miałem nawet takiej możliwości. Do tego byłem sam, komisja jednoosobowa, a po moich licznych uwagach, możliwe, że w godzinnej przerwie egzaminator doinstaluje brakującą dokumentację z danymi osobowymi i skręci poprawnie resztę kabli. Obstawiam, że skoro się spóźnił, to po prostu nie zdążył tego zrobić, ale ja przez to nie zdałem i to absolutnie nie z mojej winy.
    Być może uratuje mnie to, że większość opisałem bezpośrednio na karcie egzaminacyjnej (tej z zadaniami), zarówno brak działających kabli, niemożliwość podłączenia urządzeń, jak i brak danych dostępowych do przełącznika.

edit Ah, i ciekawostka, na koniec dostałem dodatkowe 5 minut czasu za niedziałające kable.
    artix
    Poziom 11  
    "Zdający może w ciągu 2 dni od daty egzaminu zgłosić zastrzeżenia do dyrektora komisji okręgowej jeżeli zostały naruszone przepisy jego przeprowadzania. Dyrektor w ciągu 7 dni od daty ich otrzymania rozpatruje zastrzeżenie. Rozstrzygnięcie Dyrektora komisji okręgowej jest ostateczne."

A co do zastrzeżeń, że egzaminator miał coś doinstalowywać, to akurat chybione, to szkoła ma Ci przygotować stanowiska zgodne z wytycznymi z CKE. Od tego powinien być asystent techniczny, który usuwa wszystkie ewentualne błędy techniczne podczas egzaminu. Egzaminator jedynie ma sprawdzać wyniki Twojej pracy.
    niepodam0
    Poziom 6  
    @artix Dzięki za odpowiedź, muszę w takim razie najpóźniej jutro zgłosić to do OKE.
    Asystenta technicznego też nie było. W ogóle. W przeciwieństwie do egzaminu na E12.
    Kacperusek
    Poziom 2  
    Dzis mialem zestaw 03. Ogolnie wszystko ladnie pięknie było, na poczatku byly problemu ze switchem. Nie wchodził domyslny adres, gdy wymienili mi na inny poszlo wszystko bez problemu. Wszystko zrobilem do momentu gdy sie pojawił FTP. Zainstalowalem go, ale nie skonfigurowałem. Czyli nie miałem zrobionych z 4-3 podpunktów . Mam nadzieje że będzie te 75% z wszystkiego.
    użytkownik9
    Poziom 12  
    Podobno w zestawie 2 trzeba zmienić IP serwera i stacji roboczej na statyczne.
    Jak sie to robi?
    Wiem że w routerze w Network>WAN>typ połączenia>statyczne
    się ustawia ale czy o to akurat chodzi?
    http://www.tp-link.com.pl/resources/simulator/TL-WR710N/Index.htm
    a może chodzi o ustawienie określonego IP w właściwościach karty sieciowej> IPv4 >serwer DNS?
    Nie wiem które trzeba zrobić
    artix
    Poziom 11  
    @użytkownik9 Właśnie chodzi o to drugie, czyli w karcie sieciowej zmieniasz IP i bramke, DNS to IP serwera.
    użytkownik9
    Poziom 12  
    jest jeszcze w konf routera>DHCP>adress reservation>gdzie wpisuje mac adress karty i ip

pisałes juz zaliczenie?
    jest tam podane wymagane IP ,brama i dns czy samemu trzeba coś wybrać?
    artix
    Poziom 11  
    Wszystkie dane są podane na egzaminie. O ile dobrze pamiętam to było:
    Router 192.168.0.1, maska 255.255.255.192, ustawić DHCP z zakresu 192.168.0.5..10
    Switch 192.168.0.2, maska 255.255.255.192
    Serwer 192.168.0.3, maska 255.255.255.192
    Stacja robocza 192.168.0.4, maska 255.255.255.192
    DNS to IP serwera.
    Zenek_Bombalina
    Poziom 7  
    Ktoś się orientuje jaki zestaw dzisiaj i jaki wczoraj był?
    prostry
    Poziom 10  
    Dziś jest zestaw 3 (Ad i FTP) przynajmniej u mnie w szkole
    użytkownik9
    Poziom 12  
    dziś (czyli środa 17.02) był o dziwo zestaw 3
    Przynajmniej w mojej porannej grupie,
    O dziwo gdyż w pn był 3 a wczoraj 1
    UnTrs
    Poziom 7  
    Jak wyżej.
    U mnie też FTP i Ad.
    Pamiętajcie o Firewallu
    wx45
    Poziom 1  
    Czyli jak na razie schemat jest taki.
    Wniosek z tego, że są tylko 3 zestawy i że raczej nie może być sytuacji, że dzień po dniu będzie taki sam zestaw.

23 stycznia 1
    24 stycznia 2
    25 stycznia 3

26 stycznia 2
    27 stycznia 1
    28 stycznia 3

29 stycznia 1
    30 stycznia 2
    31 stycznia 1

1 luty 2
    2 luty 1
    3 luty

4 luty
    5 luty
    6 luty

7 luty
    8 luty
    9 luty

10 luty
    11 luty
    12 luty 3

13 luty 1
    14 luty 2
    15 luty 3

16 luty 1
    17 luty 3
    18 luty 2
    MarcoPJA
    Poziom 10  
    Co może być w sobotę? Loteria? Niech ktoś da jutro znać jaki był zestaw, przynajmniej 1 odpadnie do soboty :D .
    Ponury
    Poziom 10  
    też mam w sobotę - żelazna i Warszawa?
    robię sobie zadanko nr 3
    powoli, nie spiesząc się - wszystko zrobione oprócz wrzucenia z roboczego na ftpa przez filezillę. z ftpa pobrałem lecz komunikacja w drugą stronę szwankuje [550]
    niestety jest to wina fillezilli [pewnie ustawień głębszych] gdyż dodając miejsce sieciowe poprzez "dodaj lokalizację sieciową" wszystko śmiga w każdą stronę.

Dzięki za tak szczegółowy opis zadania 3
    a jutro [dziś] biorę się za mobilne
    MarcoPJA
    Poziom 10  
    blind227 napisał:
    Wiec chyba logicznie myśląc jutro będzie drugi patrząc na poprzednie egzaminy.

Lub nielogicznie i będzie 3 lub ponownie 1, a może z moim szczęściem 4 zestaw.

Dodano po 3 [godziny] 43 [minuty]:

Pytanie odnośnie typu okablowania. Z dwóch stron robimy T-568B? Tyczy się zad. 2 i 3, czy musi być z jednej A, a z drugiej B?

Dodano po 2 [godziny] 42 [minuty]:

Pytanie co do połączenia domenowego, trzeba wyłączyć zaporę i ustawić w win server widoczność w sieci?

NIE.