Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung AR09FSSEDWUN/X - Regulacja obrotów sprężarki, hałasuje

21 Sty 2016 11:38 1383 5
  • Poziom 10  
    Klimatyzator jak w temacie, jednostka wewnętrzna to AR09FSSEDWUN, zewnętrzna AR09FSSEDWUX. Od samego początku po zainstalowaniu po około 20 min. pracy występuje dość uciążliwy hałas z sprężarki. Hałas niesie się poprzez czynnik chodzący do jednostki wewnętrznej i słychać go przy jednej określonej prędkości pracy sprężarki. Klimatyzator zakładał certyfikowany serwis 2 lata temu, rurki przyłączeniowe około 5 m. Generalnie całość pracuje bardzo cicho jednak jest taka częstotliwość przy której słychać sprężarkę. Serwis rozkłada ręce i nie wie co zrobić, założyli dodatkowy filtr na czynniku chłodzącym jednak efekt jest taki że i tak słychać tylko przy innej prędkości pracy sprężarki. Jakby układ wpadał w jakiś rezonans i słychać to wszystko w pomieszczeniu. Krótkie wyłączenie klimatyzatora powoduje iż hałas ustaje, jednak po załączeniu po około tych 15 do 20 minutach jak wejdzie na odpowiednie obroty znów słychać pracę sprężarki.

Pytanie jest takie: czy miał ktoś podobny problem i wie jak go rozwiązać.
    Może ewentualnie jakiś pomysł jak zmusić układ by sprężarka nie pracowała na określonych obrotach. Oczywiście problem występuje tylko latem przy wysokich temperaturach zewnętrznych. Gdy na dworze jest dość chłodno czyli poniżej około 27 °C nie ma żadnego problemu, przy przełączeniu na grzanie również jest OK.

Mam jeszcze 3 miesiące gwarancji, jednak serwis nie kwapi się zabierać jednostki zewnętrznej gdyż uważają iż po podłączeniu jej u siebie i tak będzie pracowała cicho. Nie dziwię się im, byli u mnie kilka razy, ale ja pozostaję z problemem a oni czekają na koniec gwarancji.
  • Zasilacze UPS

• Poziom 11  
    Witam

Z doświadczenia wiem, że wystarczy nawet jeden delikatnie niedokręcony wkręt obudowy i hałas dobiegający z agregatu wydaje się przy pewnych częstotliwościach bardzo męczący i "niesie sie" po rurociągu. Podejrzewam jednak, że serwis to dokładnie sprawdził (także śruby trzymające sprężarkę). Powyżej 27oC na zewnątrz sprężarka pracuje zapewne na najwyższej częstotliwości. Sprężarka inverterowa na pełnych obrotach wydaje już z siebie jakiś hałas i może się nieść to po rurach, szczególnie wówczas gdy częstotliwość pracy jest zgodna z częstotliwością rezonansową układu: agregat - rurociągi - j.wew.

W tym modelu nie ma przypadkiem funkcji wyciszania agregatu dostępnej z pilota? Taka funkcja powoduje ograniczenie zakresu pracy sprężarki w obszarze niższych częstotliwości, np. do 80% całego zakresu częstotliwości pracy inwertera... niestety kosztem maksymalnej mocy chłodniczej urządzenia. Montuję w większości LG, Panasonica, Mitsubishi i tam taka opcja występuje.

Pomóc może utrzymywanie latem jakiejś sensownej temperatury w pokoju przez cały czas, a nie wyłączanie całkiem klimatyzacji..a następnie włączanie jej ustawioną na maksymalnie niską temperaturę w celu szybkiego obniżenia temperatury. Jeśli klimatyzator pracuje " w trybie utrzymania temperatury" wówczas sprężarka nie wkręca się na tak wysokie obroty.

Rezonans w układzie inverterowym nie jest niczym nowym. Profesjonalne programowalne moduły inweterowe do sprężarek mają możliwość wycięcia danej częstotliwości rezonansowej, ustawienie zakresu częstotliwości pracy itd.... niestety w klimatyzatorach pokojowych mamy to co "daje nam producent" wraz z modułem invertera oraz zapisanym w pamięci programem. Zmiana tego programu i wycięcie danej częstotliwości może nie być takie łatwe. Chyba, że któryś zdolny elektronik z tego portalu by się tym zajął. Pozostałaby zmiana częstotliwości rezonansowej układu: np. zmiana długości rurociągów, dociążenie agregatu itp.
  • Zasilacze UPS
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Na pierwszy rzut oka objawy wskazują na wysokie ciśnienie skraplania a szczególnie na zapowietrzenie układu lub gaz nie skraplający się. Dziwne że zwlekałeś z tym do stycznia ale zawsze można wymienić czynnik i skraplacz zakryć gąbką co by podnieść ciśnienie skraplania (sztuczne lato) Pomiar prądu był robiony ? Jak z wydajnością urządzenia ? W LG dostałbyś już nowy agregat :)
  • Poziom 10  
    Nie zwlekałem do stycznia tylko cały czas zbywa mnie serwis. Układ nie pracuje wiec nie zawsze o tym pamiętam. Dzięki za odpowiedź, wszystko o czym piszesz było sprawdzane. Hałas występuje tylko latem gdy w instalacji mamy rzeczywiście wysokie ciśnienie i sprężarka ma ciężko jednak ciśnienia i prąd są i tak w normie. Tak jak pisałem trudno coś wymusić od serwisu który po przyjeździe stwierdza że klimatyzacja działa prawidłowo, robili różne sprawdzenia, ale na sztuczne lato nie wpadłem. Z czynnikiem robili różne kombinacje, dokładnie nawet nie wiem jakie jednak to nic nie pomagało. Pamiętam tylko ze w momencie gdy pojawiał się hałas na podpiętych manometrach nic się nie działo i prąd również pozostawał bez zmian. Tak jak pisałem cały układ jakby wpadał w lekki rezonans przy określonej prędkości pracy.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    W tak małych i prostych urządzeniach nie ma wentyla do wysokiego ciśnienia więc na pewno tego nie zmierzyli. Ciśnij serwis i z kontaktuj się z Samsung polska dział klimatyzacji. Trzeba było naciskać na wymianę urządzenia. Ludzie nie takie rzeczy (bzdety) wymieniają jak jest wadliwe.
  • Poziom 10  
    Jak pisałem układ był rozkręcany i ciśnienia sprawdzane, nie ma problemu z podłączeniem manometrów. Mam jeszcze taki pomysł by zwinąć w spiralę i dodatkowo podłączyć na zewnątrz metr lub nawet dwa instalacji z rurek miedzianych. Powinna zmienić się częstotliwość rezonansowa instalacji, spróbuję serwis do tego zmusić chociaż jest mało miejsca.

Jest kilka możliwości regulacji prędkością dmuchawy wewnątrz, i właśnie w tz. trybie cichym jej nie słychać, ale na sprężarkę na zewnątrz nie ma to wpływu i wówczas dokucza to najbardziej.