Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odparowanie R407C - Jaki zakres

zenek123 21 Sty 2016 19:33 7107 13
  • #1 21 Sty 2016 19:33
    zenek123
    Poziom 19  

Witam,
    Szukam informacji na temat odparowania czynnika r407c. Praca w układzie pompy ciepła w centrali wentylacyjnej.
    P.S. W innym, poście na forum widziałem 4-5 barów, 3,6-4,6 bara. Jest też kilka skal na manometrach czy może mi ktoś objaśnić skąd te rozbieżności i czym poza przegrzaniem się sugerować.
    Pozdrawiam

1 13
  • Pomocny post
    #2 26 Sty 2016 15:05
    Ecotherm

Poziom 11  

Witam

Temat jest bardzo obszerny. Postaram się skrócić, choć będzie to ciężkie bez jakiejkolwiek teorii.

Czynnik R407C jest mieszaniną kilku związków, mieszaniną tzw. zeotropową (posiada tzw. poślizg temperatury). Oznacza to,iż nie zachowuje się podczas procesów zachodzących w układzie chłodniczym jak jednolita substancja, poszczególne składniki tego czynnika parują kolejno, a kolejność zależy od temp. ich parowania. Oznacza to, że np w wypadku nieszczelności w układzie, najpierw "ucieknie" składnik najszybciej odparowujący, a w instalacji pozostaje mieszanina o zmienionym składzie i właściwościach.

Podczas parowania substancji azeotropowych przy stałym ciśnieniu temperatura czynnika się teoretycznie nie zmienia.
    Podczas parowania substancji zeotropowych parują kolejno wszystkie składniki, a te które już odparowały nadal pobierają ciepło i ich temp. wzrasta. Oznacza to iż temperatura czynnika chłodniczego zeotropowego w parowniku przy stałym ciśnieniu parowania będzie się zmieniała.
    Na manometrach mamy wartości temperatur dla DEW oraz BUBBLE. Dew oznacza punkt rosy, czyli stan w którym para zaczyna się skraplać, Bubble oznacza krzywą na wykresie P-h, dla której w cieczy czynnika pojawiają się pierwsze bąbelki pary.( trzeba by było zerknąć na wykres P-h dla 407c)

W przypadku R407C należy:
    Zawsze napełniać układ czynikiem chłodniczym w postaci cieczy.
    Jeśli ucieczka była duża, reszta czynnika do utylizacji... usuwamy nieszczelność, robimy próbę szczelności na azocie, następnie próżnia i napełnienie nowym czynnikiem wg wagi podanej przez producenta.
    Jeśli nie mamy wagi a mamy wziernik, to napełniamy do pełnego "oczka" również cieczą (przy pełnym obciążeniu układu).
    Za parownikiem znajdujemy się w obszarze pary przegrzanej, zatem odczyt temp. wg skali DEW ( czyli tej skali, dla której jest wyższa temperatura przy tym samym ciśnieniu)

Nikt raczej nie poda Tobie dokładnej wartości odparowania, ponieważ temperatura powietrza przepływającego przez wymiennik też nie jest stała i wpływa na wartość ciśnienia odparowani. Dlatego właśnie podane są zakresy ciśnień. Napełnianie zawsze cieczą, najlepiej wg wskazań producenta wagowo lub też do pełnego wziernika. Przegrzanie standardowe 6-8K dla TZR.

Jako ciekawostkę załączam uproszczoną symulację (bez spadków ciśnień, bez dochłodzenia) dla R407C

Wejście do parownika: 3,2bara; -14,57oC
    Koniec parowania: 3,2bara; -10oC
    Przegrzanie 7K
    Czynnik przegrzany na wyjściu z parownika: 3,2bara; -3oC

Odparowanie R407C - Jaki zakres

5
  • #3 26 Sty 2016 18:25
    zenek123
    Poziom 19  

Mam jeszcze jedno pytanie, czy spotkałeś sie z centralą klimatyzacyjną z pompą ciepła, która była jedynym medium grzewczym. Chodzi mi o niski odzysk. Jak wygląda odszranianie parownika w trybie grzania. Tak jak w klimatyzatorze?

2
  • Pomocny post
    #4 26 Sty 2016 19:19
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Nie rozumiem "niski odzysk" ? Odszranianie parownika można wykonać w dwojaki sposób raz to odwrócić obieg chłodniczy tak jak w klimie lub poprzez wyłączenie pompy ciepła i odlodzenie odbywa się powietrzem wywiewanym z budynku. Pierwsza metoda jest lepsza. Jaką masz temperaturę przed parownikiem że ci się zaladza ? Do + 10 nie powinno się nic lodzić.

0
  • #5 27 Sty 2016 12:02
    Ecotherm

Poziom 11  

Dla mnie pojęcie "niski odzysk" również nie jest znane. Jestem bardziej związany z typowym chłodnictwem, niż centralami ale ostatnio naprawiałem taką pompę ciepła w centrali wentylacyjnej, miała również nagrzewnicę wodną. Parownik się nie szronił w ogóle, ze względu na parametry powietrza przepływającego przez niego. Nie było też ani zaworów do rozmrażania gorącym gazem, ani grzałek. Podejrzewam, że tak jak pisał p.Obelix ze względu na ciepłe powietrze nie występowało zamrażanie, a jeśli już czasowe wyłączenie agregatu powodowało rozmrożenie powietrzem ( ale na 100% nie mogę tego potwierdzić). Jak będę tam na kolejnym serwisie to przyjrzę się dokładnie, czy funkcja rozmrażania istnieje... chyba, że ktoś kto "siedzi" typowo w wentylacji mnie nie uprzedzi.

0
  • #6 27 Sty 2016 20:46
    zenek123
    Poziom 19  

p.obelix napisał:
    Nie rozumiem "niski odzysk" ? Odszranianie parownika można wykonać w dwojaki sposób raz to odwrócić obieg chłodniczy tak jak w klimie lub poprzez wyłączenie pompy ciepła i odlodzenie odbywa się powietrzem wywiewanym z budynku. Pierwsza metoda jest lepsza. Jaką masz temperaturę przed parownikiem że ci się zaladza ? Do + 10 nie powinno się nic lodzić.

Przestawiłem wysterowanie rurki ciepła na wyższe,czyli przy wyższej temperaturze za wymiennikiem niż normalnie będzie otwierał bypas. Było 10. Narazie mam 14.

Odszranianie powietrzem wywiewanym odpada 20.000 m3/h zrobi niezłe podciśnienie w obiekcie. Pozostaje pierwsza opcja.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #9 26 Mar 2016 17:43
    Ecotherm

Poziom 11  

Filmik udało mi się obejrzeć po wyświetleniu kilku wrednych reklam.

Na filmie we wzierniku jest połowa cieczy, połowa pary. Wygląda więc na to, że jest za mało czynnika. Uwaga: Podobny efekt daje jednak np. zapchany filtr-odwadniacz lub zbyt małe przechłodzenie za skraplaczem więc trzeba uważać z bezmyślnym dopełnianiem.
    Czy masz jakiekolwiek dane odnośnie tej centrali/pompy ciepła? Tabliczkę znamionową na której jest model/napełnienie czynnikiem itd? Tabliczkę na zbiorniku z jego pojemnością? Cokolwiek?

Wersja 1. Jeśli znalazłeś tabliczkę znamionową z ilością czynnika:
    Ściągasz do butli czynnik z układu i ważysz, porównując z napełnieniem fabrycznym. Zbyt mało czynnika wskazuje na nieszczelność, szukasz nieszczelności i ją naprawiasz, robisz próbę szczelności na azocie, próżnię i następnie:
    a) przetłaczasz z butli do układu stary czynnik + dodajesz nowego tak, aby było napełnienie fabryczne ( choć przy dużej nieszczelności parujące kolejno składniki R407C zmieniają jego skład i właściwości wiec teoretycznie powinno się wymienić cały czynnik)
    b) stary czynnik dajesz do utylizacji i całą instalację napełniasz nowym czynnikiem (cieczą) wg wagi z tabliczki.

Wersja 2. Nie masz tabliczki więc dopełniasz "na wziernik", sprawdzając wcześniej filtr odwadniacz oraz przechłodzenie czynnika za skraplaczem.
    - napełnienie na wziernik dokonujemy przy możliwie jak największym obciążeniu układu
    - powinno być odpowiednie przechłodzenie czynnika za skraplaczem, bo inaczej pęcherzyki pary mogą pojawiać się we wzierniku również w sytuacji odpowiedniej ilości czynnika chłodniczego

Napełniamy powoli, kontrolując ciągle stan wziernika, do momentu zniknięcia pęcherzyków czynnika w postaci gazowej we wzierniku. Wziernik wydaje się wówczas pusty ( bo jest cały napełniony cieczą ).

Wersja 3. Nie masz tabliczki, napełniasz metodą "Lose bulb"
    Ściągasz czujnik zaworu rozprężnego z rurociągu ssącego ( ma być w ciepłym miejscu, tak aby zawór otworzył się na maksa)
    Musisz mieć pełne obciążenie układu
    Mierzysz przegrzanie, czyli podłączasz się z manometrem za parownikiem oraz sprawdzasz temperaturę termometrem. Na początku napełniania masz mało czynnika ( zawór cały czas jest otwarty na maksa), parownik jest napełniony w kilkunastu procentach. Przegrzanie jest baaardzo duże. Dodajesz powoli czynnika i kontrolujesz przegrzanie. Parownik powoli się wypełnia, a przegrzanie zmniejsza. W końcu osiąga 0K. Oznacza to, że parownik jest w 100% napełniony. Więcej już nie dopełniasz. Montujesz czujkę zaworu, zawór się przymyka ustala odpowiednie przegrzanie.

Mam nadzieję, że pomogłem i uda się w końcu ogarnąć to urządzenie:)

Pozdrawiam i życzę wesołych świąt!

1
  • #10 26 Mar 2016 19:54
    zenek123
    Poziom 19  

Dzięki bardzo za odpowiedź.

Również życzę Wesołych Świąt.

P.S. Rozumiem, że bez rozcięcia układu nie sprawdzimy stanu odwadniacza?
    Udało mi się przy normalnej pracy utrzymać odparowanie na poziomie 0-2 C.

Podaję nowy link do filmu.
    http://www.supershare.pl/?d=04E2C1B12.

0
  • #12 31 Mar 2016 08:31
    Chris_W
    Poziom 37  

zenek123 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie, czy spotkałeś sie z centralą klimatyzacyjną z pompą ciepła, która była jedynym medium grzewczym. Chodzi mi o niski odzysk. Jak wygląda odszranianie parownika w trybie grzania. Tak jak w klimatyzatorze?

Ja się nie spotkałem, Ale teoretycznie jest to możliwe i ogólnie chyba bardziej przeznaczona do klimatu śródziemnomorskiego. W Polskich warunkach klimatycznych wszystkie jakie widziałem mają dodatkową nagrzewnicę.
    Odszranianie jednostki zewnętrznej (piszę tak aby ominąć różne interpretacje słowa parownik) w trybie grzania najczęściej jest realizowane odwróceniem obiegu - ponieważ centrale posiadają dodatkowe źródła ciepła i system sterowania nimi - jest w stanie skompensować wahania temperatur. Upewnij się czy centrala ma recyrkulację lub inny odzysk ciepła - z punktu widzenia sterowania są to jak najbardziej źródła ciepła. Współcześnie takie centrale (o tej wydajności) muszą mieć odzysk ciepła.

0
  • #13 06 Cze 2018 06:05
    kssunaj
    Poziom 1  

Jakie powinno być ciśnie czynnika w instalacji chlodniczej na czynnik R 407c

0
  • #14 07 Cze 2018 08:22
    Chris_W
    Poziom 37  

Od 0 do 20 barów. Głupie pytanie, głupia odpowiedź, bez sprecyzowania w jakich warunkach to ciśnienie chcesz poznać, to ten zakres jest odpowiedzią prawidłową.

1