Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW Golf Variant 7 - Żarówki świateł do jazdy dziennej a postojowe

jacmal63 21 Jan 2016 20:33 10758 3
    jacmal63
    Level 9  
    Witam.
    Samochód VW Golf Variant 7 Comfortline 2015
    Wyposażenie - automatyczny przełącznik świateł dziennych na mijania i odwrotnie.
    Do jazdy na dziennej jak i jako światła pozycyjne używane są te same żarówki
    Philips 24W nr OE: N10776301
    Pytanie:
    Czy moc świetlna jest taka sama niezależnie od rodzaju włączonego oświetlenia?
    Wzrokowo nie zauważyłem różnicy.
    Powodem mojego pytania jest sytuacja kiedy podczas jazdy w dzień włączając światła pozycyjne uzyskuję pełne oświetlenie ( przód i tył ) w celu lepszej widoczności tyłu mojego pojazdu ale nie są niepotrzebnie włączone przednie światła mijania - D3S czyli Ksenony.
    Dziękuję za wszelki sugestie.
    Staszek49
    Level 35  
    Moim zdaniem coś masz nie tak ze światłami. Nie przekonuje mnie informacja, że światła pozycyjne w Twoim aucie posiadają żarówki aż o takiej mocy. Zwykle, w lampach przednich jako światła "pozycyjne" stosowano żarówki o mocy 2 lub 4 W, natomiast w tylnych 5, ewentualnie 10 W.
    W nowoczesnych autach można zaprogramować światła i "stonować" je np. o 50 %, w zależności od tego, czy mają to być światła pozycyjne, czy światła dzienne.
    jacmal63
    Level 9  
    Cześć ponownie.
    Dzięki serdeczne za sugestie Staszek49.
    Temat ten rozpocząłem nie jako problemowy lecz z czystej ciekawości gdyż zaintrygowała mnie ta sytuacja.
    Dziś zrobiłem mały test podczas postoju w oczekiwaniu na zielone światło.
    Pogoda słoneczna więc jak najbardziej odpowiednia na światła do jazdy dziennej.
    Akurat stałem za autobusem i doskonale odbijały się w nim moje światła.
    Miałem załączone światła do jazdy dziennej ( automatycznie włączają się wraz z włączeniem zapłonu jak to w nowoczesnych samochodach ) :).
    Po chwili przełączyłem przełącznik na automatyczny wybór rodzaju świateł w zależności od warunków otoczenia ( czujnik zmierzchu ) - nadal były włączone światła do jazdy dziennej ( czyli OK ).
    Następnie ustawiłem przełącznik na światła pozycyjne - nie zauważyłem najmniejszej zmiany natężenia świateł.
    Tak na marginesie to przy jeździe na światłach do jazdy dziennej ( włącznik ustawiony na te światła) przy włączaniu kierunkowskazu automatycznie gaśnie światło po tej stronie do momentu póki nie wyłączy się kierunkowskaz i jest to tak zrobione najprawdopodobniej w celu lepszej widoczności kierunkowskazu.
    Natomiast podczas jazdy na włączonych światłach pozycyjnych już taka sytuacja nie ma miejsca czyli przy włączeniu kierunkowskazu nie gaśnie światło po tej stronie.
    Na dziś tyle w tym temacie.
    Oczywiście mógłbym wyjaśnić ten temat w serwisie VW ale tak jak wspomniałem nie jest to żadnym problemem. (ludzka ciekawość albo ja czegoś nie doczytałem - auto mam dopiero 2 miesiące )
    Dzięki serdeczne za zainteresowanie.Dam znać jak będę znał jakieś konkrety.
    jacmal63
    Level 9  
    Witam ponownie.
    Mam nadzieję że zrobione fotki pomogą w wyjaśnieniu " jak to jest zrobione" .
    Dzięki i pozdrawiam. VW Golf Variant 7 - Żarówki świateł do jazdy dziennej a postojowe VW Golf Variant 7 - Żarówki świateł do jazdy dziennej a postojowe