Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symetryzator antenowy Elton

22 Sty 2016 02:13 3987 9
  • Poziom 5  
    Witam!
    Posiadam stary Polski symetryzator antenowy Elton który zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym do amplitunera Radmor 5102. Problem w tym,że symetryzator ten wyposażony jest we wtyczkę antenową starego typu uniemożliwiająca podłączenie go do współczesnego gniazda antenowego. Dodatkowo wtyczka ta posiada w swojej obudowie układ zbudowany na cewkach i rezystorach.
    Moje pytanie:
    1. czy mógłbym zamienić tę wtyczkę na współczesną pasującą do obecnie stosowanych gniazd koncentrycznych 75 Ω
    2.Czy nie odbije się to niekorzystnie na pracy całego symetryzatora
    3.Za co odpowiedzialny jest cały ten układ zastosowany w oryginalnej wtyczce?
    Dziękuje z góry za wszystkie odpowiedzi i załączam zdj. Symetryzator antenowy Elton Symetryzator antenowy Elton

Błędy poprawiłem. Regulamin. 3.1.13.
    /kriss51/
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Wtyczki i gniazda możesz sobie zamieniać na jakie chcesz pod warunkiem że będą do zastosowań wcz. oraz podłączysz je zgodnie z montażem układów wcz. UKF. Tzn: przewody łączące gniazdo lub wtyczkę trzeba podłączyć możliwie jak najkrótszymi przewodami do okładu lub kabla.

Karczas86 napisał:
    1. czy mógłbym zamienić tę wtyczkę na współczesną pasującą do obecnie stosowanych gniazd koncentrycznych 75 Ω

Oczywiście że tak tylko przy zachowaniu tego co wcześniej napisałem.

Karczas86 napisał:
    2.Czy nie odbije się to niekorzystnie na pracy całego symetryzatora

Będzie ok.

Karczas86 napisał:
    Za co odpowiedzialny jest cały ten układ zastosowany w oryginalnej wtyczce?

Wygląda mi to na jakąś pułapkę.
  • Poziom 17  
    Według mnie to tam w środku jest zwrotnica antenowa bo jest wyjscie na AM i FM.
  • Pomocny post
    Moderator
    Jest trochę inaczej niż myślicie.
    To jest stary kabel rozdzielający do TV i radia. Były one stosowane w instalacjach zbiorczych w blokach (i nie tylko). W bloku było na maszcie kilka anten na różne pasma. Sygnał z tych anten trafiał do wzmacniaczy i konwerterów które przesuwały go do jednego pasma i kierowały do instalacji zbiorczej. Ten kabelek który jest na zdjęciach miał za zadanie dopasować impedancję odbiornika (w tym wypadku 300Ω do impedancji instalacji zbiorczej i jednocześnie dopasować poziomy sygnałów (tłumik).
    Na dzień dzisiejszy nie ma dla niego żadnego zastosowania.
    RAFPOL5 napisał:
    Według mnie to tam w środku jest zwrotnica antenowa bo jest wyjcie na AM i FM.

AM i FM to rodzaje modulacji. Tym kabelkiem nie rozdziela się rodzajów modulacji.
    Karczas86 napisał:
    Rzeczywiscie do symetryzatora wchodza 2 wtyczkia wychodzi jedna..

Tak nie jest. Kabel koncentryczny przyłącza się do gniazda z sygnałem więc jest wejściem natomiast wyjście stanowią pozostałe "dwa kabelki".
  • Poziom 5  
    Tak dokładnie. Pomyliłem że sygnał jest podawany z anteny do odbiornika a nie na odwrót. Tak czy inaczej mając Radmora 5102 który posiada oryginalnie wejście antenowe symetryczne 300 ohm konieczne jest zastosowanie symetryzatora aby uzyskać dobry mocny sygnał. Niestety model ten nie był fabrycznie wyposażony w gniazdo koncentryczne :/
  • Poziom 34  
    Z uwagi na to, iż głowice i tak należy przestroić, to najwłaściwszym wydaje się być dołożyć sobie nieco roboty i po prostu dorobić wejście na koncentryk.

Punkty do połączenia gniazda 75Ω w tym tunerze.

Symetryzator antenowy Elton

Analogicznie jak w tunerach z takim gniazdem (schemat wraz z opisem w załączniku) - uzwojenie ma mniej zwojów.
    Znajdujemy rezonans między skrajnymi położeniami L101 i gotowe.

Dbajmy o poprawność udzielania właściwych wskazówek.