Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon PMA-980R - Narastające głośne buczenie i bardzo zniekształcony dźwięk

maurycy.s 22 Sty 2016 12:16 849 3
  • #1 22 Sty 2016 12:16
    maurycy.s
    Poziom 2  

Witajcie,

Wydaje mi się, że czytywałem Wasze forum jeszcze 15 lat temu, kiedy kończyłem przygodę z Linuxem, ale nie o tym.

Jakiś miesiąc temu zakupiłem na allegro / OLX używany wzmacniacz Denon PMA-980R. Chwile później doszły kurierem kolumny Pioneer S-Z470. W transporcie niestety odlamaly sie magnesy od tweeterow i popękał klej unieruchamiający transformatory na zwrotnicy. Jednak dalej się trzymały i po podłączeniu kolumny grały, wszystko grało, żegnaj dyszkancie glośnika z laptopa

Laptop był podłączony przez adapter bluetooth Logitech BT i wszystko fajnie grało przez właśnie około miesiąc

Wczoraj wieczorem z początku ciche buczenie zaczęło szybko narastać tak, że po około 15 sekundach wolałem wyłączyć wzmacniacz niż sprawdzić do czego to doprowadzi. Zanim wyłączyłem skręciłem potencjometr głośności do zera - bez wpływu na głośność buczenia. Przez cały miesiąc nigdy nie rozkręcałem go do więcej niż połowy skali.

Próbowałem przepiąć kolumny na wejście B i problem zniknął z wejścia A i pojawił się na B. Dziś zdjąłem obudowę wzmacniacza poszukująć zauważalnych uszkodzeń, jednak nic nie dostrzegłem

Nakręciłem krótki filmik, żeby zobrazować Wam problem i zapytuję, czy po prostu podjąłem ryzyko i wieloletni już wzmacniacz dokończył swojego żywota, czy też jakie kroki mogę podjąć celem zdiagnozowania wadliwego elementu i jego ewentualnej naprawy / wymiany

Strasznie Wam dziękuję z góry i niezależnie od rozwiązania cieszę się, że jest jeszcze masa zapaleńców, która naprawia, a nie tylko wymienia sprzęty na coraz to nowsze.

PS. Jeszcze raz powtórzę - do wczoraj wieczorem nie było żadnych zniekształceń, żadnych trzasków, żadnych odchyleń od normy lub niedziałających komponentów
    PPS. Filmik jest przydlugi, pierwsze 3m20s to opis co probowalem juz do tej pory robic, prezentacja objawow to 3m20s+

0 3
  • #2 22 Sty 2016 21:28
    SlawekKedra
    Poziom 40  

Jakie są napięcia na emiterach tranzystorów TR842, TR843, TR844 i TR845?
    Głośniki odłącz przed włączeniem wzmacniacza.

1
  • #3 23 Sty 2016 09:01
    Borutka
    Poziom 25  

Kolego umieść filmik kilkusekundowy z samym buczeniem, nie ma czasu na oglądanie przeglądu Twoich sprzętów :).
    Buczenie niezależnie od potencjometru głośności, czyli problem jest raczej w końcówce mocy. Czy słuchając na słuchawkach też jest to samo ? Jeżeli nie, to być może wzmacniacz wzbudza się na tych kolumnach. Jeżeli tak i buczenie jest w obu kanałach, to raczej problem z zasilaniem. Proponuję zmierzyć napięcie STAŁE na wyjściach głośnikowych przy odłączonych kolumnach. Jeżeli napięcie przekracza 0,5V to coś jest źle i używanie grozi zniszczeniem kolumn. Jest ryzyko, że to napięcie może lawinowo wzrosnąć.
    Proponuję też poszukać śladów świeżej ingerencji... jakieś świeże lutowanie, świeża pasta na radiatorach czy ubytki kurzu, koniecznie też od spodu czyli od strony ścieżek. Byłby to straszny pech, że akurat Tobie po miesiącu padł.

0
  • #4 28 Sty 2016 13:52
    maurycy.s
    Poziom 2  

Witajcie,

Zaopatrzylem sie w miernik (jestem totalnie splukany, wiec pojscie do sklepu i kupienie nie wchodzilo w gre) i wracam do tematu.

1. Przepraszam za przydlugi filmik. Mialem nadzieje, ze wlasciwie skroci on czas diagnozy problemu

2. Buczenie w sluchawkach wystepuje dokladnie tak samo jak na kolumnach, bez prawie zadnej reakcji na potencjometr

3. Wg informacji w necie aby sprawdzic czy tranzystor jest sprawny miernik powinien miec opcje 'dioda', ale rozumiem, ze mierzac napiecie na tranzystorze bez wylutowywania tez moge dokonac tych pomiarow?

4. Szukam tranzystorow TR842, 3, 4 i 5, ale na razie znalazlem jak na zalaczonych zdjeciach:

- blizej przodu pojazdu, od lewej: TR529, TR527, TR525 i TR523 - IMG_3708

- blizej tylu pojazdu, od lewej: TR526, TR524, TR530, TR528 - IMG_3709

Szukam dalej i dzieki za pomoc!

0