Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik RecalArt A3000 w piecu EKOCENTR Pleszew

jarekstryszawa 22 Sty 2016 14:33 1578 3
 • #1 22 Sty 2016 14:33
  jarekstryszawa
  Poziom 20  

  W piecu EKOCENTR Pleszew z palnikiem retortowym o mocy 30kW zepsuł się wyświetlacz sterownika pogodowego Recalart A3000. Sam układ pracuje prawidłowo, steruje pompami oraz zaworem trójdrogowym jedynie nie ma żadnych wskazań na wyświetlaczu.
  Czy jest możliwa naprawa tego wyświetlacza poza serwisem producenta?
  Jeśli naprawa jest nieopłacalna co wsadzić w zamian dotychczasowego? Pewnie najłatwiej będzie wrzucić coś z nowszych modeli tego wytwórcy, ale może jest coś lepszego. Idealne byłoby gdyby udało się zmieścić do w starej obudowie i wykorzystać wszystkie czujniki.

  0 3
 • #2 24 Sty 2016 11:36
  jarekstryszawa
  Poziom 20  

  Wyświetlacz uległ magicznej autonaprawie i o dziwo działa teraz OK. Mam jednak podejrzenie, że czujnik temperatury pieca nieco zaniża wskazania w stosunku do faktycznej temperatury wody w kotle.
  Piec jest taki jak na fotce:
  sterownik RecalArt A3000 w piecu EKOCENTR Pleszew

  Próbowałem podnosić obudowy, ale od góry nic nie widać- gdzie szukać w nim tej czujki?
  Według schematu sterownika kabel podaje sygnał na pin 1 i 2 regulatora- kabel dwużyłowy schodzi w bok obudowy i dalej leci gdzieś w dół. Sugeruje to, że czujnik może być gdzieś z tyłu pieca, ale tam mam kiepski dostęp...

  0
 • #3 26 Lut 2016 23:24
  zbyszekkr
  Poziom 13  

  Liczysz że na forum są czarodzieje, którzy przenikną do twojego pieca i zdemontują czujnik bez demontażu obudowy? Moim zdaniem czujnik jest pod górną pokrywą, w pochwie. Jeśli nie, idź za przewodami a znajdziesz czujnik. Demontaż obudowy to przecież tylko kilkanaście wkrętów.

  0
 • #4 27 Lut 2016 08:52
  jarekstryszawa
  Poziom 20  

  Gdyby piec był wolnostojący to i owszem ;-)

  Mam małą kotłownię i tył pieca jest blisko ściany, aby zdjąć obudowy miałbym masę roboty. Sprawę załatwiła naprawa sterownika u producenta (powymieniano mikrowyłączniki, kondensatory i wyświetlacz) oraz podmiana czujnika temperatury na nowy. Nie doszedłem do tego gdzie był fabryczny (kable sugerują, że gdzieś z tyłu kotła), nowy zamontowałem od góry obudowy na wystającym fragmencie górnego płaszcza pieca.
  Obecnie wszystko działa poprawnie,.
  Mam trochę kombinacji z samym paleniem ponieważ zwykle palę drewnem na górnym palenisku i równolegle węglem na retorcie. Ponieważ nie można zejść z temperaturą zadaną kotła poniżej wartości 70 stopni (tak jest zaprogramowany sterownik) to gdy czujnik przekłamywał to realnie przestawał grzać węglem gdy temperatura kotła wynosiła ok. 82-84 stopnie. Drewno palące się na górnym ruszcie dokładało swoje i zaczynał gotować bo temperatura na obieg grzewczy (za zaworem trójdrogowym była na poziomie 55 stopni).
  Minimalna temperatura zadziałania ochrony pieca przed przegrzaniem to 85 stopni (ale po błędzie starego czujnika to ok. 96-98)- wtedy sterownik otwiera na maxa zawór trójdrogowy i włącza pompę CWU. W sytuacji przekłamywania faktycznej temperatury kotła to była musztarda po obiedzie... Zanim zawór się otwarł to już gotowało- ponadto trzeba było pamiętać, aby ręcznie resetować termik wentylatora.

  Teraz wsio bangla wzorowo!

  1