Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 3D TVM ARN 226 - Zmiana 78L BR na 60L CL - zanik basu

to.masz.be 22 Sty 2016 15:22 564 5
  • #1 22 Sty 2016 15:22
    to.masz.be
    Poziom 3  

Witam wszystkich!

To pierwszy post na nowym koncie (ostatnie założyłem 10lat temu).

Postanowiłem reaktywować projekt i dopracować kolumny, które zacząłem budować jako 16-latek.
    Kolumny zbudowałem jako 3-drożne w konfiguracji:

tony wysokie: ARV 104-04/8
    tony średnie: ARP-150-008
    tony niskie: 2xARN-226-07/04 (szeregowo)
    zwrotnica: JANBO BOTES (nie czułem się na siłach zrobić własnej)

typ obudowy: zamknięta, później wyciąłem BR
    materiały obudowy: płyta wiórowa 18mm, podwójna góra i dół, 3 wzmocnienia kantówką 40x40mm, wytłumienie pianką miękką tapicerską 2cm - ścianki; 5cm -tył,góra,dół

Skończyłem konstrukcję na stanie surowym, kolumny grały, napędzane różnymi tanimi wzmacniaczami, dużo opinii określało ich brzmienie jako w miarę czyste, instrumentalne, bez nadmiaru basu (tego "brudnego").
    Moja konstrukcja nie mogła pochwalić się mocnym tąpnięciem, bas był nieprecyzyjny, zamulony, przy głośniejszym odsłuchu cały dom rezonował, ale dalej nie było słychać dynamiki.

Mając trochę czasu, więcej cierpliwości i trochę narzędzi do obróbki drewna pomyślałem, że pasowałoby zamknąć ten projekt.

Zrezygnowałem z BR (obwiniając go za to "dudnienie") znalazłem opinię, że te przetworniki bardzo dobrze sprawują się w obudowie zamkniętej 60L netto. Nie mając wiele do stracenia przyciąłem dół kolumn i zmniejszyłem je o 18L (do 60) przy okazji pozbywając się otworu BR.

Przerobiłem jedną kolumnę, żeby porównać efekt, ku mojemu zdziwieniu bas znikł całkowicie... Nie wiem czy aż tak mało produkują te głośniki czy to litraż może tak bardzo wpłynąć na brzmienie ale w tym momencie tony niskie są ciche, prawie niesłyszalne.

Jeszcze jedno ciekawe zjawisko, kiedy przyłożę dłoń do membrany jednego z głośników, kolumna zaczyna grać całkiem inaczej, bas słychać dużo wyraźniej, nie jest jeszcze dobrze, ale dużo lepiej. (nie wiem jaki jest związek, może kogoś to naprowadzi)

Moje podejrzenia to:

1. nieszczelna kolumna (możliwe, że lata temu załem gdzieś za mało kleju, lub chwilowo do odsłuchu przykręciłem głośniki bez uszczelek)
    2. coś nie tak ze zwrotnicą JANBO, nie była chwalona, ale żeby grała aż tak źle?
    3. za słaby wzmacniacz? - w warsztacie napędzam ją chwilowo starą Unitrą 2x45W w domu czeka amplituner Denon (nie pamiętam mocy)

Trochę mnie to przygnębiło, bo szkoda żeby sprzęt się zmarnował.

Proszę o opinię doświadczonych, dziękuję z góry za wszelką pomoc.

• #2 22 Sty 2016 16:09
    Józio17
    Poziom 27  

to.masz.be napisał:
    Przerobiłem jedną kolumnę, żeby porównać efekt, ku mojemu zdziwieniu bas znikł całkowicie... Nie wiem czy aż tak mało produkują te głośniki czy to litraż może tak bardzo wpłynąć na brzmienie ale w tym momencie tony niskie są ciche, prawie niesłyszalne.

Proponuję sprawdzić czy głośniki niskotonowe nie grają w przeciw fazie, czasami pośpiech gubi.

• #3 22 Sty 2016 16:44
    to.masz.be
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedź.
    Głośniki podłączyłem następująco, wg. zaleceń: 2x4Ohm = 8Ohm
    Czy możliwe jest żeby producent pomylił bieguny?
    Czy mogę zmienić polaryzację głośnika bez ryzyka jego uszkodzenia żeby to sprawdzić?
    Kolumny 3D TVM ARN 226 - Zmiana 78L BR na 60L CL - zanik basu

• #4 22 Sty 2016 16:56
    Józio17
    Poziom 27  

to.masz.be napisał:
    Czy możliwe jest żeby producent pomylił bieguny?

Mało prawdopodobne, można to sprawdzić przy pomocy baterii 1,5V.
    to.masz.be napisał:
    Czy mogę zmienić polaryzację głośnika bez ryzyka jego uszkodzenia żeby to sprawdzić?

Tak, ale ostrożnie z mocą wzmacniacza, to tylko test.
    Proponuję zastosować zwrotnicę z drugiej kolumny, wspomniana zmiana parametrów obudowy powinna wpłynąć korzystnie na niskie częstotliwości.

• #5 22 Sty 2016 19:17
    to.masz.be
    Poziom 3  

Józio17 napisał:

Proponuję zastosować zwrotnicę z drugiej kolumny,

Kolumny grały identycznie przed modyfikacją, ale spróbuję i tego jak będę w warsztacie (może w trakcie prac coś się schrzaniło)

Józio17 napisał:
    wspomniana zmiana parametrów obudowy powinna wpłynąć korzystnie na niskie częstotliwości.

Przycinałem kolumnę z takim zamiarem.

Czy drobne nieszczelności wpłynęłyby tak znacznie na ilość niskich tonów?
    Zbyt cienki przewód? (wszędzie jest 1,5mm a między ARN'ami chyba 0,7mm)

Głośniki podłączałem też bezpośrednio do wzmacniacza (poza zwrotnicą), grają tak samo (to wyklucza jeden zepsuty głośnik)

• #6 30 Sty 2016 16:01
    to.masz.be
    Poziom 3  

Sprawdziłem, głośniki nie grają w przeciw fazie. Nie mam pomysłów, cze te ARN'y grają aż tak kiepsko?

Czy niedokładnie polutowane przewody na zwrotnicy mogą mieć tak duży wpływ na niskie tony?
    Jest sens dopatrywać się problemu w przewodach?

Podmieniłem drugą zwrotnicę ale nie słyszałem różnicy.

Kolumna 90l BR ma dużo więcej basu (na niewyczulone ucho 2x więcej)

W obudowie zamkniętej tony niskie są płytkie i krótkie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME