Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka sterowana przez wifi na ESP8266

darres1 22 Sty 2016 19:42 9867 20
  • Lampka sterowana przez wifi na ESP8266
    Witam.
    Chciałbym przedstawić prototyp lampki nocnej sterowanej poprzez wifi z wykorzystaniem ESP8266.
    Prototyp został wykonany podczas jednego popołudnia z części które miałem w zapasie swoich przydasi ;-). Do zasilania przekaźnika wykorzystałem zasilacz wtyczkowy impulsowy 12V, a układ ESP8266 zasilany jest przez LM317 ustawiony na 3,3V. Całość umieściłem w puszce nad tynkowej z plastiku bardzo dobrze obrabialnego, dzięki czemu potrzebne otwory wykonałem przy pomocy wiertarko wkrętarki i nożyka. Prototyp ten, przydatny mi jest do testowania oprogramowania na tenże układ. Obecnie programuję sam układ bez użycia mikroprocesora przez konwerter USB-UART RS232 PL2303HX oraz Arduino 1.6.5 z zainstalowanymi potrzebnymi bibliotekami, muszę przyznać, że metoda ta, na dzień dzisiejszy działa bardzo dobrze. Co zachęciło mnie do experymentowania z układem. Zasada działania:

Układ łączy się z siecią domową jako serwer do którego wysyłamy zapytania poprzez stronkę www wgraną do pamięci ESP8266 i w zależności od zapytania ustawia odpowiedni stan na pinach GPIO0 i GPIO2, u mnie GPIO0 stan wysoki, zapala diodę led zieloną, która sygnalizuje zalogowanie układu do sieci, a GPIO2 stan wysoki dioda led czerwona, załącza przekaźnik włączający żarówkę 230V.
    Przykładowy kod do układu ESP8266 znajduje się tutaj -> http://www.arduinesp.com/wifiwebserver,, lub w przykładach Arduino w zakładce ESP8266WebServer->HelloServer.

Fajne!
  • #2 22 Sty 2016 20:12
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Zupełnie fajne zastosowanie Arduino, z nakładką WiFi. Jako otwieracz bramy, czy odblokowanie alarmu przez Net...

• #3 22 Sty 2016 22:04
    icer_cmg
    Poziom 11  

Tam nie ma arduino z nakładką tylko sam esp8266

• #4 23 Sty 2016 10:10
    darres1
    Poziom 12  

icer_cmg napisał:
    Tam nie ma arduino z nakładką tylko sam esp8266

Dokładnie, tak jak pisałem wyżej, programowany jest sam układ ESP8266, dzięki temu, do tak prostych projektów nie potrzebujemy Arduino ;-)

• #5 23 Sty 2016 12:38
    Freddy
    Poziom 43  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Zupełnie fajne zastosowanie Arduino, z nakładką WiFi. Jako otwieracz bramy, czy odblokowanie alarmu przez Net...
    Tylko, że tam nie ma żadnego Arduino :D, ani innego procesora.

------------------------------------
    Ciekaw jestem co za inteligentne osoby dają minusy, to chyba ta grupa, która nie potrafi czytać

• #6 23 Sty 2016 17:07
    darres1
    Poziom 12  

Freddy napisał:
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Czytaj posty ze zrozumieniem.

No właśnie, i na tym polega "fajność" tego modułu, nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować go do otwierania bramy, lub czegokolwiek co można sterować przekaźnikiem. Oczywiście jeśli jest taka potrzeba lub czyjaś wola, można też sterować ESP8266 z poziomu Arduino komendami AT poprzez Uart RXD i TXD, od tego zaczynałem przygodę z tym modułem :-)

• #7 23 Sty 2016 23:40
    tomek10861
    Poziom 27  

Bardzo ciekawy projekt - chyba sam zacznę się bawić z tymi modułami. Świetny pomysł na inteligentne oświetlenie LED w domu :)

Domyślam się, że wystarczy moduł ESP8266 z allegro i konwerter USB - UART (poziom napięć 3,3V). Nigdy się tym nie bawiłem ale kod wygląda na banalnie prosty /oj widzę biblioteki robią swoje/. Muszę się tym zacząć bawić - już mam na to kilka pomysłów :P

• #8 24 Sty 2016 14:40
    darres1
    Poziom 12  

tomek10861 napisał:
    Bardzo ciekawy projekt - chyba sam zacznę się bawić z tymi modułami. Świetny pomysł na inteligentne oświetlenie LED w domu :)

Domyślam się, że wystarczy moduł ESP8266 z allegro i konwerter USB - UART (poziom napięć 3,3V). Nigdy się tym nie bawiłem ale kod wygląda na banalnie prosty /oj widzę biblioteki robią swoje/. Muszę się tym zacząć bawić - już mam na to kilka pomysłów :P

Do sterowania oświetleniem ledowym przydało by się więcej pinów, do włączania ściemniania ewentualnie jakieś RGB, potem fajna aplikacja na smartfona, proponuję zacząć od komunikacji ESP8266 z Arduino po Uarcie, daje to więcej możliwości

Lampka sterowana przez wifi na ESP8266

• #10 26 Sty 2016 16:15
    Arek1984
    Poziom 16  

ESP-07 i ESP-12 mają znacznie więcej gpio, kosztują 2$ a programowanie takie samo.
    Do tego płytka za 0,25$, regulator napięcia Ht7333 0,25$, ładowarka usb 1,5$ i moduł przekaźników np. 4 przekaźniki 2,5$. I mamy bardzo małych rozmiarów sterownik(tylko 2 malutkie płytki i zasilacz) za ok 6,5$ :)
    Do programowanie wystarczy zwykły konwerter uart 3,3v.

• #11 27 Sty 2016 13:45
    Robstar
    Poziom 16  

Jedyny układ z serii ESP spełniający normy WiFi to ESP-WROOM-02 i takowy powinien być stosowany :), ale do celów naukowych :) inne jak najbardziej.
    ESP-WROOM-02 ma również wyprowadznych sporo GPIO i możliwości ogromne.

• #15 27 Sty 2016 18:38
    Robstar
    Poziom 16  

Freddy napisał:

Widzę, że za zadanie pytania inteligencja minusików daje znać o sobie.
    Kochane forum i deb....y klan minusowców - dzieciarnia.
    Dawno twierdziłem, że za prawo postawienia minusa powinno być jawne uzasadnienie, a dane takiego ogólnie znane. Ten co go dał, proszę uzasadnij to.

Mimo że nie jest to tematem ale podzielam Twoją opinię, co do sypania bez powodu minusów i niestety problem się pogłębia.

• #16 27 Sty 2016 18:48
    dir3ctor
    Poziom 27  

Freddy napisał:

Założysz się że procesor to tam jest (musi być)?
    ESP8266 to SoC (System On Chip) czyli procek plus peryferia (tutaj moduł WiFi).

A co do samego układu to zamiast tych pająków, to do zasilania użył bym jakiejś starej ładowarki do komórki.

Jeszcze rada dla autora: jak już programujesz ESP8266 korzystając ze środowiska Arduino to doczytaj sobie o aktualizacji wsadu bezprzewodowo :-) Stosując odpowiednie tricki eliminujesz potrzebę stosowania konwertera UART-USB oraz podpinania układu pod komputer :-) Zdalna aktualizacja softu FTW!

• #18 27 Sty 2016 19:04
    Freddy
    Poziom 43  

dir3ctor napisał:
    Założysz się że procesor to tam jest (musi być)?
    ESP8266 to SoC (System On Chip) czyli procek plus peryferia (tutaj moduł WiFi).
    Chodziło mi o dodatkowy procesor :D.
    tomek10861 napisał:
    Sądzę, że kierowanie się wyborem modułu do nauki, itp pod kontem tego czy jakiś ma certyfikację czy nie jest trochę bez sensu.
    Pewnie tak, ale jak coś będę robił, a przymierzam sie do projektu, więc chciałbym robić to juz na "właściwym module".

• #19 08 Lut 2016 09:39
    tomek10861
    Poziom 27  

Udało mi się coś takiego uruchomić - najdłużej zeszło z przelotka UART ponieważ okazała się podróbką - sterownik podmienił VID a próba naprawy VID nadpisała PID. Koniec końców ręcznie zedytowałem pliki sterowników pod konkretne dane i ruszyło. Jednak zawsze nie ufajcie przelotkom na FTDI i instalujcie stare sterowniki.

Co do programu - rzeczywiście to działa. Szkoda, że trochę mało pinów ma ESP :P

Dodano po 6 [minuty]:

Potrzebuje jeszcze jednego pinu do zatrzasku rejestru przesuwnego :)

• #20 08 Lut 2016 21:52
    magisterek79
    Poziom 11  

Zamiast rejestru przesuwnego użyj PCF8574, w bibliotece Wire dla ESP8266 definiujesz na których pinach chcesz mieć I2C. Wystarczą tylko dwa piny więc dasz radę nawet na ESP-01.