Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Saeco Primea Duo II SUP030UDR - wariuje po włączeniu potem restart the machine

bol3k 23 Jan 2016 00:01 2466 9
Computer Controls
    bol3k
    Level 12  
    Witam.
    Posiadam ekspres do kawy Saeco Primea Duo II model: SUP030UDR
    Po włączeniu powinna odbyć się procedura testowa, a u mnie przez jakieś 20 sek. nie pokazuje nic na ekranie po czym pojawia się napis "self test" i zaraz "restart the machine".
    Podczas włączania czasem zacznie tylko wariować silniczek krokowy od komory mleka, tzn. buczy i wydaje różne dźwięki, ale nie zawsze tak jest, czasem po prostu nie pojawia się na nim napięcie.
    Po wejściu w tryb serwisowy widać brak informacji o wersji oprogramowania sterownika zasilania. Podejrzewam, że uszkodzony jest mikrokontroler na tej płytce MC9S08GB32A lub ktoś wykasował w nim firmware. Z nalepki na płytce wynika, że powinno to być V.10.00.04
    Mam jeszcze swój sprawny ekspres Saeco Primea Touch Plus SUP030ADR, ale on ma inną elektronikę i nie mogę podstawić.

Teraz mam pytanie, czy da się od kogoś kto posiada taki ekspres zgrać oprogramowanie, czy jest ono zabezpieczone przed odczytem.
    Czy programatorem USBDM przy wykorzystaniu programu Codewarrior da się w ogóle odczytać te procesory ? bo ze screenów Codewarrior nie widziałem żeby była opcja odczytu, jest tylko zapis. Zastanawiam się nad kupnem tego interfejsu i szkoda ponad 100zł na coś co mi się nie przyda.

Załączam kilka zdjęć
    Saeco Primea Duo II SUP030UDR - wariuje po włączeniu potem restart the machineIMG_34..JPG Download (2.5 MB) Saeco Primea Duo II SUP030UDR - wariuje po włączeniu potem restart the machineIMG_34..JPG Download (5.25 MB) Saeco Primea Duo II SUP030UDR - wariuje po włączeniu potem restart the machineIMG_34..JPG Download (2.98 MB) Saeco Primea Duo II SUP030UDR - wariuje po włączeniu potem restart the machineIMG_34..JPG Download (2.82 MB) Saeco Primea Duo II SUP030UDR - wariuje po włączeniu potem restart the machineIMG_34..JPG Download (1.06 MB)
    :
  • Computer Controls
    11111olo
    Level 42  
    Podejrzewam uszkodzone zawory trójdrożne. Koszt naprawy powyżej 350 zł.
    Możesz podmienić zawór ale musi się zgadzać kod zaworu - każdy ma naklejkę z symbolem.
    Oprogramowania nie zgrasz.
    bol3k
    Level 12  
    Nie wiem dlaczego uważasz, że uszkodzony jest zawór trójdrożny, skoro ekspres nie zaczyna nawet fazy testu. Fakt faktem komunikat przy uszkodzonym zaworze jest taki sam jak u mnie, ale jak widać na zdjęciu z LCD, nie rozpoznana jest wersja softu.
    Dokładniej pisząc brak jest komunikacji między procesorami, między płytką sterującą a płytką zasilania. Dzisiaj rozrysowałem sobie mały schemat z płytek i sprawdzałem oscyloskopem sygnały Rx, Tx miedzy MC9S08GB32A a LH75411 na płytce sterującej. Niestety ale sygnał do pinu Rx dociera a brak jest odpowiedzi na pinie Tx. Zasilania prawidłowe więc potwierdza się uszkodzony procesor.
    Skoro nikt nie jest w stanie zgrać softu, to muszę kupić płytkę ze sprawnym procesorem.
    W zasadzie temat do zamknięcia bo ja się poddaje.
  • Computer Controls
    11111olo
    Level 42  
    Chcesz to kupuj "płytkę". Dalej obstaję przy swoim. Troszkę tych ekspresów przeszło przez moje ręce.
    bol3k
    Level 12  
    Z kupnem mam właśnie problem, bo nikt takiej nie ma.
    Zastanawiam się jeszcze dlaczego wariuje silniczek krokowy od komory mleka, sterowany on jest z układu L6219DS. No nic jeszcze popatrzę na niego jeszcze.
    11111olo
    Level 42  
    Bo to wszystko jest związane z wielozaworem.
    bol3k
    Level 12  
    Właśnie zacząłem się zastanawiać czy ktoś nie podmienił płytki uC z wyświetlaczem od zwykłego Primea. Ten jest Duo (ma dwa młynki), bo wchodząc w "demo" nie widać wyboru z którego młynka ma robić kawę a logo wyświetlane jest od Primea Touch Plus . Druga sprawa to w menu serwisowym jest tylko jeden młynek A i nie widzę młynka B.
    Teraz pytanie czy ktoś ma wersję Duo i potrafi to zweryfikować ? czy tak powinno być ?
    W pdf "service manual" od DUO powinno być coś napisane, ale nie mogę nigdzie znaleźć, są tylko do zwykłych.

Właśnie spojżałem na numer seryjny na menu serwisowym i nie zgadza się z numerem z naklejki, czyli ktoś podmieniał tą płytkę albo obudowę(choć wątpię).
    W takiej sytuacji muszę szukać płytki uC z wyświetlaczem od Duo a płytka "Power Board" w dalszym ciągu nie wiadomo czy sprawna.
    11111olo
    Level 42  
    Ja odpuszczam. Więcej siły nie mam - wiesz lepiej to po co pytasz?!
    kesy1
    Level 10  
    Witam serdecznie
    Dostałem taki ekspres w prezencie Saeco Primea Duo II SUP030UDR SUP030ADR. Ekspres się włącza na wyświetlaczu pojawia się informacja "płukanie" i na tym ekspres się zatrzymuję, dodam że słychać jakieś delikatne trzaski i po chwili pojawia się informacja wyłącz a następnie włącz ekspres żeby usunąć problem. Po ponownym uruchomieniu sytuacja się powtarza. Zaparzacz pracuje prawidłowo
    gaboca0527
    Level 1  
    Hello,

Sorry, I can not speak polish, but I translated your post with google.
    I have almost the same problem with my Priema Duo machine. My multivalve unit does not work good, but the valve is ok. I measured the control signals of the motor and it is very strange. I changed the motor control circuit (L6219DS), but no changes.
    So my conclusion is, that the firmware of the microcontroller is not ok.
    I think the reason of the bad uC firmware was an unsuccessfull firmware upgrade of the machine.

Did you find finally the code for this MC9S08GB32A uC? If you have it, please share with me.

Thanks,
    Gabor