Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Timer, czasomierz kuchenny

Sław1980 23 Sty 2016 12:06 5097 11
  • Timer, czasomierz kuchenny
    Witam, przedstawiam moją konstrukcję timera kuchennego.

W dobie smartphonów i rożnych innych “kombajnów” potrafiących precyzyjnie odmierzać czas, pomysł czasomierza kuchennego może wydać się zbędny jednak wizja upuszczenia telefonu do garnka z zupą skutecznie zmotywowała mnie do zaprojektowania tego urządzenia :)

Założenia:
    Tani i funkcjonalny bez super opcji… i to chyba tyle założeń :D

Jak zwykle w moich konstrukcjach chciałem wykorzystać jak najwięcej części, które już posiadam w moich zasobach.
    Nie licząc procesora, którego kiedyś kupiłem chyba za 3,50, praktycznie wszystkie części pochodzą z odzysku.
    Użyty procesor to Atmega 8 taktowany wewnętrznym oscylatorem 4MHz - a dlatego wewnętrznym, że nie jest mi potrzebna dokładność zegarkowa gdy w grę wchodzą rewolucje kuchenne :)
    Program pisałem w bascomie i jako, że pierwszy raz zmierzyłem się z multiplexem, wyświetlaczami led i impulsatorem w tym miejscu podziękowania dla kolegi niveasoft za pomoc w walce z programem :D
    Wyświetlacze sterowane przy pomocy czterech darlingtonów BC516
    Ustawienia - impulsator z przyciskiem
    Obudowa oczywiście z odzysku, pryśnięta biała farbą z dorobionym panelem z pleksi. Biała kartka z nadrukiem i przyklejona przezroczysta taśma dla ochrony, pod spodem folia do przyciemnienia szyb.
    Wyłącznik całości z boku obudowy.
    Wymiary całości - 3cm/12cm/14cm

Timer, czasomierz kuchenny Timer, czasomierz kuchenny Timer, czasomierz kuchenny Timer, czasomierz kuchenny Timer, czasomierz kuchenny

Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Sław1980
    Poziom 17  
    Sław1980 napisał 367 postów o ocenie 120, pomógł 6 razy. Jest z nami od 2004 roku.
    djfarad02
    Poziom 17  
    Na plus zasługują duże pady na płytce.
    W przypadku płytki jednostronnej częstym błędem są za małe pady (dzieje się tak gdy używa się bibliotek przewidzianych pod otwory z metalizacją)

Ładnie wykonany front, gustowna grafika.
    janek1815
    Poziom 38  
    Opakowanie ładne ale wielkość płytki i ilość elementów jest olbrzymia no ale to moje zdanie.
    Sław1980
    Poziom 17  
    Olbrzymia to chyba trochę nietrafione pojęcie. W rzeczywistości jest mniejszy niż obudowa. Po prostu miałem taki kawałek laminatu i uznałem, że nie opłaca się go na siłę pomniejszać tylko po to żeby było "ekonomiczniej". Poza tym łatwiej było przymocować transformator i nie musiałem główkować, żeby przykręcać go bezpośrednio do obudowy, ale to też tylko moje zdanie ;)
    Freddy
    Poziom 43  
    Ja mam pytanie do autora.
    Jaki był sens / cel robienia płytki pod procesor SMD, skoro reszta elementów jest THT?
    janek1815
    Poziom 38  
    Sens to był taki że zrobione z tego co było pod ręką. Jeśli autor miałby kupować części pewnie wyświetlacz już byłby przystosowany do multipleksowania. Odeszło by trochę połączeń no i montaż smd spowoduje zmniejszenie płytki. No ale ogólnie jest dobrze.
    Freddy
    Poziom 43  
    janek1815 napisał:
    Sens to był taki że zrobione z tego co było pod ręką.
    Zaraz zaraz, czy to Ty robiłeś układ? Jeśli nie to z łaski swojej nie odpowiadaj, bo to zwykłe nabijanie punktów!
    janek1815
    Poziom 38  
    Jeśli przeczytasz dokładnie pierwszy post ze zrozumieniem to nie będziesz zadawał takiego pytania. Pozdrawiam.
    Sław1980
    Poziom 17  
    janek1815 napisał:
    Sens to był taki że zrobione z tego co było pod ręką...

Dokładnie tak :)

Freddy napisał:
    Jaki był sens / cel robienia płytki pod procesor SMD, skoro reszta elementów jest THT?

Technologia mieszana jest ogólnie stosowana.
    Poza tym gdybym miał na stanie procesor w technologii przewlekanej to bym taki zastosował ;)
    sylwunia35
    Poziom 18  
    Czy kod jest prawidłowy chodzi mi o obsługę impulsatora, bo coś mi nie pasuje zwłaszcza o obsługę przerwania Encoder_isr:. Sam piszę program do sterownika i chciałem skorzystać z impulsatora właśnie w Bascom.
    Freddy
    Poziom 43  
    Wiem, ze się stosuje technologie mieszane THT i SMD.
    Sław1980 napisał:
    Poza tym gdybym miał nieużywany procesor w technologii przewlekanej to bym taki zastosował
    O to mi chodziło.