Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie zastosować zabezpieczenie gniazdka?

23 Sty 2016 13:34 1401 2
 • Poziom 32  
  Sytuacja wygląda tak; zabezpieczenie siłowe bezpieczniki topikowe 3x25 amper do mufy jest podłączony kabel 4x2,5mm2 używany do śrutownika lub spawarki do drugiej mufy podłączony jest kabel 3x2,5mm2 na końcu kabla założone potrójne gniazdko z przedłużacza 16 A. Teoretycznie powinno wytrzymać 3680 wat kiedyś zasilało przepływowy podgrzewacz wody 4500 wat i nie było żadnych problemów. Teraz używane jest do normalnych rzeczy typu szlifierka kątowa 2000 wat wiertarka lub kosiarka 1200 wat czasem do prostownika wiem że bezpiecznik powinien być mniejszy ale czy w przypadku jakiegoś zwarcia bezpiecznik 25 A topikowy zadziała odpowiednio szybko?
 • IGE-XAO
 • Specjalista elektryk
  rafbid napisał:
  ale czy w przypadku jakiegoś zwarcia bezpiecznik 25 Amper topikowy zadziała odpowiednio szybko?

  Wbrew pozorom bezpieczniki ogólnego przeznaczenia typu gG czy gL są najlepszym zabezpieczeniem wyłączającym prądy zwarciowe w instalacji elektrycznej.
  W domowych instalacjach elektrycznych o zadziałanie zwarciowe bezpieczników 25 A nie ma co się martwić. Spełnią swoje zadanie. Oczywiście aby być na 100 % pewnym należy wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia dla danego obwodu.
 • IGE-XAO
 • Poziom 39  
  .Jack napisał:
  Wbrew pozorom bezpieczniki ogólnego przeznaczenia typu gG czy gL są najlepszym zabezpieczeniem wyłączającym prądy zwarciowe w instalacji elektrycznej.

  Najlepsze, czyli wyłączające dostatecznie szybko, lub z odpowiednią zwłoką, nie ma słowa o selektywności- co wg mnie istotne. Zabezpieczenie instalacyjne- nadmiarowe typu "S" posiada człon zwarciowy bezzwłoczny. Kolejną kwestią pozostaje dobór- dla zwykłego obwodu końcowego nie stosuje się zabezpieczeń Bi gG, co innego zabezpieczenie główne.
  Na końcu obwodu znajduje się gniazdo o max. obciążalności 16A, więc nie ma co sugerować użytkownikowi, że zabezpieczenie może być odpowiednie, skoro nie jest.
  "Elektryka początkujący"->
  Cytat:
  czy w przypadku jakiegoś zwarcia bezpiecznik 25 A topikowy zadziała odpowiednio szybko?
  - uważam, ze na tak zadane pytanie można odpowiedzieć tak jak napisał kolega Jack
  Cytat:
  Oczywiście aby być na 100 % pewnym należy wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia dla danego obwodu.
  , lub- nie, nie spełni swojego zadania bo jest za duże, przewód narażony jest na uszkodzenie, co w konsekwencji może prowadzić do zagrożenia.
  rafbid napisał:

  Jakie zastosować zabezpieczenie gniazdka?

  Nie więcej niż 16A, w praktyce często mniej.