Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

yamaha r 1000 amplituner - zakłócenia w prawym kanale

23 Jan 2016 13:40 1377 31
  • Level 7  
    Witam. Jestem w posiadaniu amplitunera Yamaha r 1000. Amplituner w bardzo dobrym stanie, nie zauważyłem żeby był wcześniej naprawiany. Problemem jest szmer w prawej kolumnie. Szmer przypomina igłę gramofonu na rozbiegówce płyty winylowej . Szmer jest jednostajny, bez względu na jakiekolwiek regulacje głośności czy innych funkcji. Nawet jak rozłączę sekcje przedwzmacniacza poprzez Pre-out, zakłócenia nadal występują. Szmer występuje zaraz po załączaniu stycznika od końcówek mocy. Podczas słuchania muzyki szmer występuje, ale go nie słychać, chyba ze przy cichym odsłuchu. Oba kanały grają bez zniekształceń, chociaż mam wrażenie ,że jeden kanał gra lekko czyściej, ale to moze moje złudzenie. Zamieniłem końcówki mocy i szmer pozostał na tym samym kanale, także końcówki odpadają (mimo wszystko przejrzałem je i są w 100 % sprawne). Sprawdziłem wszystkie kondensatory elektrolityczne i foliowe, wszystkie trzymają swoje parametry , to samo tyczy się diod (większość diod miała wskazania w obrębie 600, tylko dwie wskazywały 730) i większych tranzystorów z chłodzeniem. Zostało mi parę małych tranzystorków, ale wizualnie są idealne. Nie mam sprzętu żeby sprawdzić 4 duze kondensatory , dwa po 12000 uF i dwa po 6800 uf. Te mniejsze zamieniłem miejscami, i nic nie pomogło. Szczerze powiem opcje mi sie skończyły. Te modele Yamahy są wyposażone w jakieś układy "voltage amlifier STK" i "Procesor X STK" nie wiem czy to mogłaby być ich wina, nawet nie wiem jak to sprawdzić . Prady spoczynkowe ustawiłem równo dla obydwu końcówek po 6mV, dc offset ma parametry na jednej koncówce 15 mV na drugiej -25 mV. Tematów jest takich sporo, ale często dotyczą uszkodzonych potencjometrów lub wyschniętych kondensatorów, lub zimnych lutów. Może ktoś ma jakiś pomysł co jeszcze sprawdzić.

Dodano po 4 [minuty]:

nie wiem jak dodać dokument pdf ze schematem, ale na tej stronie można go pobrać za darmo
    http://elektrotanya.com/yamaha_r-1000_receiver_sch.pdf/download.html
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 42  
    Jeśli po rozłączeniu przedwzmacniacza szumi nadal, to pozostało tam niewiele elementów które mogą się do tego przyczyniać ale jednym z nich jest ten układ STK. Problem jest taki że nie za bardzo jest jak sprawdzić czy to nie on.

Dodano po 9 [minuty]:

Z uwagi na to że nie jest możliwe wykrycie wadliwego elementu za pomocą pomiarów, można tu przyjąć dwie drogi postępowania.
    Albo wylutować ten STK i podłączyć go krótkimi drucikami tak aby zamienić miejscami dwa wzmacniacze operacyjne znajdujące się wewnątrz niego, albo zamieniać miejscami po jednym lub po kilka elementów które należą do układów wzmacniaczy mocy i znajdują się poza tymi płytkami które można zamienić.
  • Level 7  
    Tak jak wspomniałem są dwa procesory X Procesor stk 7100 i Voltage amplifier stk 3106, od którego zacząć, bo trochę roboty z tym będzie, problem jest tez taki że żadnej nóżce nie jest przypisana cyfra, nie ma żadnych oznaczeń, wiec chyba trudno bedzie to wykonać

Dodano po 26 [minuty]:

na schemacie są ponumerowane stk 3106 od 1 do 15, w yamasze na płytce jest tylko opisana pierwsza "1" i ostania "15" nóżka . Mam nadzieje że są w kolejności od 1 do 15, he he, trochę będzie z tym roboty, żeby dobrze to podłączyć i nic nie uszkodzić. Jak sprawdzę to dam znać co i jak. Aha, a mogę go po prostu wlutować odwrotnie? Na schemacie widze że pin 1 odpowiada pin 15, pin 14 odpowiada pinowi 2, wiec to chyba lustrzane odbicie?

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

chyba nie da rady przelutować odwrotnie, piny 6 i 7 oraz 9 i 10 będę musiał i tak łączyc na kabelki
  • Helpful post
    Level 42  
    Chodziło oczywiście o 3106
    thcmaly wrote:
    w yamasze na płytce jest tylko opisana pierwsza "1" i ostania "15" nóżka

Pozostałe idą po kolei

thcmaly wrote:
    Aha, a mogę go po prostu wlutować odwrotnie?

Nie. Jeśli odwrócisz układ o 180 stopni, to wlutować możesz nóżki układu 1, 2, 3, 4, 5, 8, 11, 12, 13, 14 i 15. Nóżki 6, 7, 9 i 10 muszą być połączone z płytką za pomocą drucików do tych punktów na płytce do których były wlutowane oryginalnie.
  • Level 7  
    dzisiaj podłączyłem odwrotnie stk 3106 . Niestety po załączeniu delikatnie coś pykło. Nie ma wogóle sygnału w głośnikach. Wlutowałem stk spowrotem tak jak powinno byc, no i niestety na dc offset ma 60 v. podejrzewam ze uszkodził sie stk 3106, patrzyłem na inne podzespoły i są sprawne, (jeszcze sprawdzę tranzystoty na płycie zasilającej). podłączona żarówka zamiast bezpiecznika nie wskazuje zwarcia, (lekko się żarzy). nie wiem co ma teraz zrobic. moze ma ktos pomysl co sprwdzić?

Dodano po 6 [minuty]:

Te stk 3106 widziałem na ebayu, nie wiem tyko czy nie są to jakieś podróby.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 7  
    schemat mam

Dodano po 53 [sekundy]:

dzieki za dodanie
  • Level 42  
    thcmaly wrote:
    moze ma ktos pomysl co sprwdzić?

Samych końcówek mocy bez tego STK nie sprawdzisz. Można sprawdzić czy zasilanie tego układu jest poprawne.
    W punktach gdzie były końcówki 6, 7, 9, 10 powinno być odpowiednio 72V, -72V, 22V, -22V.
  • Level 7  
    na nóżce 6 jest 70V na 7 jest -69V, na 9 i 10 jest po około 23 -24 V
  • Level 42  
    Ok, można to uznać za poprawne napięcia
  • Level 7  
    czyli w miarę chyba dobrze, niby wszystko chodzi ja nalezy, nie zauważyłem żeby coś się paliło czy nadmiernie nagrzewało. Przekaźnik op€źnienia załączania kolumn tez się załącza. regulacje potencjometrem vr 406 od regulacji offsetu nic nie dają, sprawdziłem go i jest dobry,
  • Level 42  
    thcmaly wrote:
    vr 406 od regulacji offsetu nic nie dają, sprawdziłem go i jest dobry,

Nic nie dają bo nie ma tam sprawnego STK. Ten potencjometr z nim właśnie współpracuje.
  • Level 7  
    prąd na płycie głównej w punktach +B i -B jest tez dobry ma on +- 41 V, ok czyli zostaje mi do zakupienia nowy stk 3106. Czy te z ebaya mogą być czy szukać gdzieś indziej?
  • Level 42  
    Wyglądają na oryginalne ale czy są to rzeczywiście prawdziwe Sanyo to trudno powiedzieć.
  • Level 7  
    ok coś tam wybiorę i kupie. Nie jestem jeszcze biegłym elektronikiem, ale możesz mi powiedzieć od czego jest ten Procesor X stk 7100? Czy on tez mógł ulec jakiemuś uszkodzeniu - można to jakoś sprawdzić, czy on własnie odpowiada za te napięcia na tych pinach 6,7,9,10. z stk 3106 ?
  • Level 42  
    Ten 7100 to stabilizator napięcia dla stopni wyjściowych końcówek mocy, który oprócz stabilizacji współpracuje z układem zabezpieczeń. Ten układ nie ma nic wspólnego z zasilaniem 3106
  • Level 7  
    Kupiłem stk 3106, nowy, niby Sanyo, przyjdzie mi pewnie za jakieś 15 dni, czy w miedzy czasie sprawdzić coś jeszcze w yamaszce ( jakieś układy, napięcia itp.), wolał bym uniknąć jakiś spięć po wlutowaniu nowego stk. Aha, ten stk 3106, jako chłodzenie ma aluminiowa płytkę 70x70mm, która podczas pracy bardzo mocno się nagrzewa, wydaje mi się że tak około 60-70 st C , czy warto byłoby dokleić ( miejsca sporo) do tej płytki radiator aluminiowy, tak żeby zbić chociaż 10-15 stopni?
  • Level 42  
    Tak, radiator można zastosować jeśli jest miejsce.
    Nic więcej chyba nie da się sprawdzić bez tego układu.
  • Level 7  
    Dzisiaj sporo szukałem schematu tego stk 3106, znalazłem bardzo podobny stk 3102. Można go podłączyć odwrotnie. Odwrotnie mogą być podłączone piny 1,2,3,4,5,6 z 15,14,13,12,11,10. Natomiast piny 7, 8 i 9 muszą pozostać na swoich miejscach.
    LInk do stk 3102

http://html.alldatasheet.com/html-pdf/89809/SANYO/STK3102/126/1/STK3102.html

Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

pomierzyłem napięcia na wlutowanym stk 3106. 1=4V, 2=2.5V, 3=72V, 5=67V, 6,7=73V, 9,10=24V, 11,13=72V. Można z tego wywnioskować że stk jest uwalony.
    Martwi mnie jednak napięcie na punktach +B i -B jest na nich odpowiednio 73V i -73V, a według instrukcji powinno byc odpowiednio +-42V. Czy to tez wina stk 3106?

Dodano po 38 [minuty]:

jeszcze pytanie - czy mogę wlutować stk 3106, włączyć wzmacniacz, żeby wtedy sprawdzić napięcie, czy może co sie uszkodzić?
  • Level 42  
    thcmaly wrote:
    Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę

Nie mylisz się. W tym konkretnym układzie tak właśnie jest ponieważ jest on zasilany jednym napięciem dodatnim i jednym ujemnym. STK 3106 jest zasilany dwoma napięciami dodatnimi i dwoma ujemnymi, dlatego na swoich miejscach powinno pozostać pięć pinów a nie trzy. Nóżka 8 w obu układach jest masą i zarazem środkową nóżką, więc w naturalny sposób pozostaje ona ''na swoim miejscu'' bez względu na kierunek wlutowania.
    thcmaly wrote:
    1=4V, 2=2.5V, 3=72V, 5=67V, 6,7=73V, 9,10=24V, 11,13=72V.

Na obu nóżkach 6 i 7 masz dodatnie napięcie?
    Na obu nóżkach 9 i 10 masz dodatnie napięcie?
    thcmaly wrote:
    Martwi mnie jednak napięcie na punktach +B i -B jest na nich odpowiednio 73V i -73V, a według instrukcji powinno byc odpowiednio +-42V.

Tak, powinno być +/-42V. I takie chyba było skoro napisałeś:
    thcmaly wrote:
    prąd na płycie głównej w punktach +B i -B jest tez dobry ma on +- 41 V

thcmaly wrote:
    jeszcze pytanie - czy mogę wlutować stk 3106

Ten który był oryginalnie?
  • Level 7  
    przepraszam za pomyłke, chodziło mi o to czy mogę załaczyć wzmacniacz z wylutowanym stk 3106, druga pomyłka to ze 41 V było przed obruceniem i wlutowaniem na kabelki stk, po tym jak cos pykło nie mierzyłem, zmierzyłem dzxisiaj i jest ponad 70 V,

Dodano po 5 [minuty]:

i znowu pomyłka, ma pan racje na nózkach 6,7 jest odpowiednio -/+ to samo na 9, 10. Jezeli stk ma jakies przebicie to moze ta nózka 11 biegnie napiecie 73V przez diode D410 do punktu pomiarowego B+. Na nóżce 11 jest 73V
  • Level 42  
    thcmaly wrote:
    czy mogę załaczyć wzmacniacz z wylutowanym stk 3106

Tak
    thcmaly wrote:
    zmierzyłem dzxisiaj i jest ponad 70 V,

Nie pomyliłeś czasem +B z +B1 i -B z -B1?

Dodano po 3 [minuty]:

thcmaly wrote:
    Jezeli stk ma jakies przebicie to moze ta nózka 11 biegnie napiecie 73V przez diode D410 do punktu pomiarowego B+.

To jest możliwe
  • Level 7  
    na płycie są tylko dwa punkty pomiarowe B+ i B-, no ale tak jak mówie moze napiecie z pinu 11 ( jest tam 70V) stk 3106 biegnie przez diode D 410 i dlatego jest na B+ 70V
  • Level 42  
    Być może tak rzeczywiście jest
  • Level 7  
    prosze mi wybaczy ze raz pisze 73 V a raz 70V , mimo to nie powinno tyle być, wylutuje stk 3106 i wtedy po załaczeniu wzmacniacza zobacze jakie są napiecia na B+ i B-
  • Level 42  
    thcmaly wrote:
    prosze mi wybaczy ze raz pisze 73 V a raz 70V

Ok, w tym kontekście nie było to za bardzo istotne ale w innych przypadkach może to mieć znaczenie.
  • Level 7  
    po wylutowniu stk na B+ jest 41,2V na B- -41,3V, wiec wszystko gra
  • Level 42  
    Powinno więc to działać po wymianie tego układu.
    Z jakich przyczyn uległ on uszkodzeniu?
  • Level 7  
    tak jak pisalem na poczatku sszmer w prawej kolumnie, jedna strona grała ciszej, jak sie nagrzało to grało równo, ale czasami jeden kanał sie delikatnie sciszał itp. No to odwróciłem stk o 180 stopni z tym że nózki 1,2,3,4,5,8,11,12,13,14,15 pozamieniałem miejscami kolejno 1-15 , 2-14 itd natomiast nózke 9 połączyłem kabelkiem z 10 a 10 z 9 zaś nóżkę 6 kabelkiem z 7 a 7 z 6. włączyłem coś pykło i "klops" stk padł, przemienilem go z powrotem no i juz ofset był około 60 V

Moderated By Madrik:

Proszę używać dobranego słownictwa.

• Level 42  
    thcmaly wrote:
    nózke 9 połączyłem kabelkiem z 10 a 10 z 9 zaś nóżkę 6 kabelkiem z 7 a 7 z 6.

No to wszystko jasne. Dlaczego zrobiłeś właśnie tak? Pisałem przecież wyraźnie:
    SlawekKedra wrote:
    Nóżki 6, 7, 9 i 10 muszą być połączone z płytką za pomocą drucików do tych punktów na płytce do których były wlutowane oryginalnie.

Inaczej mówiąc np. nóżka 6 układu scalonego powinna być połączona kabelkiem z punktem 6 na płytce itd. Pokazuje to rysunek poniżej na którym zaznaczyłem połączenie tych nóżek, które nie powinny być wlutowane bezpośrednio w płytkę po odwróceniu układu.
    yamaha r 1000 amplituner - zakłócenia w prawym kanale