Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany Electronics Labs

pawel13t 23 Sty 2016 15:43 8787 17
  • Zasilacz stabilizowany Electronics Labs
    Witam
    Z potrzeby wykorzystania obudowy po generatorze serwisowym do naprawy tv powstał ten oto zasilacz stabilizowany.
    Zdecydowałem się na projekt z Electronics Labs względu na to że zbudowałem dużo wcześniej zasilacz na tym projekcie i jestem bardzo zadowolony z działania.
    Transformator to TS60/12 ze zmniejszonym (odwinięte kilka uzwojeń na wtórnym) napięciem.
    Obecnie napięcie na wyjściu zasilacza bez obciążenia to 34 V.
    Radiator pochodzi z komputera służył do chłodzenia procesora, tutaj w tej roli sprawdza się wyśmienicie.
    Początkowo założyłem że dam wyłącznik termiczny na 45' który załączałby wentylator oraz na panelu dałem niebieską diodę led informującą o tym jednak w fazie testów wyłącznik się popsuł i jak włączył tak już się nie rozłączył jak wszystko ostygło. Miałem też problem z tym że przez moją nie uwagę kabel od wentylatora dotykał tranzystora przez co stopiła się izolacja i wentylator był zasilany 34 V i oczywiście się spalił. Zakupiłem nowy wentylator i dodałem układ regulacji z zasilacza atx ale to rozwiązanie nie działało jak należy, obecnie wentylator działa cały czas pełną mocą ale jak znajdę chwilę dorobię sterownik.
    W roli tranzystora mocy jest KD502 firmy Tesla.
    Oryginalnie na tylnym panelu były gniazda bananowe, musiałem wyciąć kwadrat i dorobić kratkę. Przedni panel wykonany jest tak jak i tylni z blachy aluminiowej 2mm.
    Zasilacz przeszedł test pod obciążeniem 5V i 3A i przeszedł tą próbę bez problemu, wentylator nadąża z chłodzeniem radiatora. Jedynie trafo robi się trochę gorące ale to nic dziwnego.
    Jak i w poprzednim zasilaczu dodałem przełącznik odłączający obciążenie, mi się bardzo przydaje bo pierwsze podłączam wszystko a gdy już mam wszystko ustawione włączam przełącznik.
    Woltomierz z amperomierzem zakupiłem na allegro.
    Koszty:
    Miernik 25zł +kw.
    Generator 25z
    Wentylator 12zł
    Inne 20zł.

Strona projektu: http://www.electronics-lab.com/project/0-30-v...-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/

Schemat: Zasilacz stabilizowany Electronics Labs

Zdjęcia gotowego zasilacza: Zasilacz stabilizowany Electronics Labs Zasilacz stabilizowany Electronics Labs Zasilacz stabilizowany Electronics Labs

Zasilacz stabilizowany Electronics Labs Zasilacz stabilizowany Electronics Labs Zasilacz stabilizowany Electronics Labs Zasilacz stabilizowany Electronics Labs Zasilacz stabilizowany Electronics Labs Zasilacz stabilizowany Electronics Labs

Fajne!
  • #2 23 Sty 2016 16:38
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

A schemat przedstawisz nam?

• #4 23 Sty 2016 17:48
    koloboro
    Poziom 15  

Schludna robota. Podoba mi się.

• #5 23 Sty 2016 20:19
    eurotips
    Poziom 33  

Wydaje mi się że wentylator jest zbędny, wystarczy ten radiator porządnie przykręcić do obudowy, metalowa obudowa to już jest profesjonalizm, szkoda że trafa nie znalazłeś większego.

• #6 24 Sty 2016 02:10
    PEPE64
    Poziom 16  

Kolego, projekt fajny, ale do tych obrazków rzeczywiście schemat by się przydał. A co do zdjęć to z jednego z nich wynika że w swoim warsztacie masz same zasilacze :)
    Pozdrawiam i życzę następnych udanych projektów.

• #7 24 Sty 2016 08:32
    pawel13t
    Poziom 17  

Dodałem schemat i link do strony projektu.
    Myślę że bez wentylatora w skrajnych warunkach czyli np. 3V i 3A mogłoby być nieciekawie.
    PEPE64 był jeszcze oscyloskop ale się popsuł ale jak go naprawię to dołączy do grona zasilaczy:)

• #8 24 Sty 2016 13:49
    Powerbass
    Poziom 15  

Bardzo dobre wykonanie, plus za napisy na panelu po polsku. Radiator moim zdaniem za mały zrób jakiś test temperatury np przy 6V i 3A jestem pewien że przekroczy 100°C

• #9 24 Sty 2016 17:41
    aftys6
    Poziom 19  

Jaką masz maksymalna wydolność prądową przy 30V bo w 3A nie uwierzę??

• #10 25 Sty 2016 14:42
    Gruby__
    Poziom 16  

A jak z dokładnością tego amperomierza? Bo mam taki sam, ale wydaje mi się, że źle pokazuje. Przykladowo: kamera powinna pobierać ok 350mA, a pokazuje mi np. 0,05A

• #11 25 Sty 2016 21:14
    pawel13t
    Poziom 17  

Powerbass już robiłem takie testy i wentylator daje radę.
    aftys6 może nie 30 v ale niewiele poniżej jest możliwe ze względu na to że trafo można lekko przeciążyć jednak grzeje się i na dłuższą metę jest ryzyko uszkodzenia trafa.
    Gruby__ nie wnikałem w dokładność amperomierza...

• #12 31 Sty 2016 15:21
    kwazar
    Poziom 27  

Jak rozwiązałeś pomiar prądu? Na istniejącym na schemacie R7, czy dałeś dodatkowy rezystor pomiarowy?

• #14 01 Lut 2016 17:00
    kwazar
    Poziom 27  

Pytam się, ponieważ widzę, że często jest tak, że stabilizacja napięcia nie uwzględnia spadku napięcia na rezystorze pomiarowym.
    Kupiłem jakiś czas temu podobny miernik prądu i napięcia, tylko LCD i właśnie nie uwzględniał spadku napięcia na rezystancji pomiaru prądu. Musiałem go dość poważnie przerobić, ponieważ nie toleruję takich niedokładności.
    Nie wiem jaki rezystor jest jako bocznik w tym mierniku, ale przyjmując optymistycznie 0,1 Ohma, to błąd będzie 0,3V. U mnie przy 10A błąd był 1V !!!.

Zapomniałem dodać, że bardzo ładnie zrobiony panel przedni.
    Reszta też wymagała dużo pracy, wiem coś o tym...

• #15 03 Lut 2016 13:03
    waldekgg
    Poziom 10  

Konstrukcja bardzo ładna, ale jak rozwiązałeś zasilanie miernika ?

• #17 16 Lut 2016 13:19
    pawel13t
    Poziom 17  

Dokonałem kilka zmian, a mianowicie dodałem przepust na kabel zasilający bo zapomniałem o nim jak składałem, radiator i kątownik z tranzystorem było skręcone bez pasty termo więc przesmarowałem. Zmieniłem również kondensator główny na 3 kondensatory o łącznej pojemności 4200 uF.
    Dodałem również regulację obrotów wentylatora na tranzystorze mosfet n. Działa już również sygnalizacja załączenia wentylatora w postaci diody led niebieskiej na panelu.
    Wyczyściłem obudowę i uważam zasilacz za skończony.
    Pozdrawiam pawel13t

• #18 17 Lut 2016 23:07
    lemu
    Poziom 18  

Świetna polska obudowa oklejona skajem, przód i tył - wymienne. Przydałaby się podpórka z drutu, w oryginale była - podpierała i służyła do przenoszenia.
    Trafo zbyt małej mocy, zmieściłyby się dwa takie lub jeden większy - w przyszłości może wymienisz.
    Przydałby się schemat z podłączonym odpowiednio miernikiem U/I oraz z wszystkimi LED'ami, bezpiecznikiem, regulatorem obrotów i innymi dodatkami - byłby to nowy, wzorcowy schemat tej znanej zasiłki.
    O jakim generatorze (za 25 zł) wspominasz ?
    Wykonany model nadaje się do produkcji (komplement).

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson