Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer za około 2100 zł średnie wymagania. Co ma sens?

lukaszpolesie 24 Jan 2016 15:04 1908 44
    lukaszpolesie
    Level 22  
    Może warto po prostu kupić używanego, na gwarancji, R9 270 / 270x?
    mario81
    Level 33  
    Na olx.pl jest i5-4440 za 600 zł na gwarancji.

Do tego R7 370 2GB, jeśli nówka. Osobiście olałbym karty do gier z niskiego segmentu, mające 4GB.

A z używanych, HD 7950 3GB lub GTX 660 Ti 3GB, można coś znaleźć za 600-700 zł, a jeśli będzie za drogo, to póki co wziąć 4GB RAM, a zaoszczędzone 80-90 zł przeznaczyć na lepszą kartę.
    lukaszpolesie
    Level 22  
    7950 lub 660 złape za około 600 zł na gwarancji?

Też mówisz, że o wiele lepiej iść w i5 1150 niż i3 6100?
    Onektus
    Level 20  
    lukaszpolesie wrote:

Też mówisz, że o wiele lepiej iść w i5 1150 niż i3 6100?

7950 jest dużo mocniejszy i są za stare, żeby miały gwarancję.
    I ja jestem za i5 na 1150.
    wariato
    Level 43  
    lukaszpolesie wrote:

Za 600zł to da się wyrwać nawet HD7970 czy GTX670.
    lukaszpolesie
    Level 22  
    Czyli tak procesor i5 na 1150 lub i3 6100 jezeli bym nie znalazl uzywki i5 na gwarancji.

Grafika nowa tylko R7 370 w tej kasie.
    Uzywana na gwarancji :
    1. HD7970
    2. GTX670
    3. HD7950
    4. GTX660 3 GB.
    n.vision
    Level 28  
    swiercm wrote:
    n.vision wrote:
    Cytat:
    OCZ CoreXstream 500W CXS500W 2x12V 2xPCIE 80Plus

Uważałbym na kupno używanego OCZa, szczególnie z serii CXS i SXS.

Niestety coraz częściej się zdarza, że "padają jak muchy".
    Dodatkowo firmy OCZ już niestety nie ma, więc z ewentualną gwarancją może być spory problem.

Dzięki, będę uważał, kiedy następnym razem przymierzę się do kupna zasilacza :| Teraz już po ptokach heh. Ale proszę doceń, że z tego powodu nie polecałem, tylko dałem pod rozwagę, bo się nie znam. Jak czuję że znam się, to jasno komunikuję.

lukaszpolesie wrote:
    Przekalkulowałem:

Zestaw 1 na i5 używanej reszta nowa:

i5 4440 obecnie 633 zł używka na gwarancji
    H81M-P33 175 zł Nowa
    Cruciall 8 GB 170 zł nie aż takiej różnicy by kupować używany
    +reszta

Reszta=

Dysk 1 TB około 220 zł
    Obudowa 125 zł M20 SPC
    Zasilacz 170 zł Corsair/Antec
    Napęd 60 zł

Co jak co ale zasilacz wolałbym nowy ;>

Gigabyte kosztuje 635 zł.

Ja jestem za olaniem napędu DVD, bo od jakichś 6 lat nie użyłem napędu CD/DVD ani razu, to daje+60zł na kartę R7 370 4GB (to nie jest karta z niskiego segmentu, użyje tych 4GB). W życiu nie kupiłbym za te pieniądze używanej karty grafiki. Za dużo naczytałem się o odgrzewanych kartach itd, poza tym na rynku ciągle krążą karty po koparkach bitcoinów (no wiesz, te maszyny pracujące 24h/dobę z 6cioma kartami grafiki wykręcanymi w taktowaniach do maksimum, które później sprzedaje się po gwarancji jako "używane" cholera, powinno być jako "zajechane")

Dodano po 2 [minuty]:

I też oczywiście jestem za i5 lga 1150 używką
    lukaszpolesie
    Level 22  
    Właśnie z używanymi grafikami bywa różnie i też się trochę obawiam.

Napęd jest mi potrzebny, nagrywam sporo płyt.
    adriaanos88k
    Level 19  
    To chyba opcja 1 (z używanym i5) najlepiej wygląda, do tego r7 370.
    mario81
    Level 33  
    Jeszcze odnośnie pamięci na karcie graficznej, rozpatrzyłbym to na dwa sposoby.

W najnowszych grach, trudno mi sobie wyobrazić użytkowość karty do gier z niskiej półki, czyli GTX 750 Ti lub R7 370, posiadające 4GB VRAM. Ustawisz sobie tekstury w jakości ultra z wygładzaniem krawędzi, bardzo ładnie, tylko, że przy okazji karta ze wspomnianego segmentu w większości najnowszych gier dostanie takie baty, że człowiek raczej będzie zmuszony wrócić na jakość niską lub normalną, czyli praktycznie to, co oferują karty z tego segmentu z 2GB VRAM. Lepsze wykorzystanie takiej ilości pamięci będzie na kartach do gier ze średniej półki, czyli GTX 960 4GB lub R9 380X, lub używanych, takich jak HD 7970 czy GTX 670 itp.

A druga sprawa, więcej jak 2GB VRAM do mało wymagających lub starszych gier, czyli takie które autor ma na myśli, to tym bardziej nieciekawy pomysł. Praktycznie dodatkowe 100-150 zł w błoto, tzn. jeśli mowa o nówkach.
    Posiadam R9 270 2GB (po OC na 270X) + Core i5 + 8GB RAM, i praktycznie każda gra do 2013 r. jaką miałem (np. Metro Last Light, Far Cry 3, Wiedźmin 2, Dishonored itd.) działała elegancko w co najmniej wysokich detalach, w natywnej rozdzielczości 900p. Pomijam optymalizacyjne katastrofy w stylu AC Unity.

To tylko moje zdanie.
    lukaszpolesie
    Level 22  
    Dokladnie jak wspomnialem nie gram w najnowsze tytuly typu GTA 5 czy BF 4 czy Wiedzmin 3... W co gram to gry sieciowe i starsze gierki typu GTA 4 ewentualnie narzeczona pogra w simsy 4... Główne zastosowanie to zwykla praca jak internet...

Dlatego wlasnie zastanawiam sie by nie przeplacic za cos czego nie wykorzystam.

Opcja 1 to uzywana i5 44xx + R7 370 ewentualnie GTX750 ti

Opcja 2 to nowa i3 6100 + R7 370 ewentualnie GTX750 ti.

Ewentualnie ta uzywka grafika ale musialaby miec min. 1 rok gwarancji.
    n.vision
    Level 28  
    mario81 wrote:
    W najnowszych grach, trudno mi sobie wyobrazić użytkowość karty do gier z niskiej półki, czyli GTX 750 Ti lub R7 370, posiadające 4GB VRAM.

Mario, zupełnie po koleżeńsku, ale nie zgadzam się z wyrażeniem, że R7 jest z niskiej półki, bo wiele nowych gier ciągnie grywalnie na ultra lub high (mam, więc widzę). Powiedziałbym, że to średnia półka. Bo jeśli to półka niska, gdzie umieścimy R7 250?

Poza tym stawianie R7 370 przy 750ti to dość niedobry pomysł, bo wydajnościowo nie ma co ich równać... Ten Radeon wg. benchmarków jest między GTX 950 GTX 960...

Tyle tylko, że przekonaliście mnie (każdy po trochu), że temu gościowi 2GB wystarczą, a w nowe gierki też pogra, tylko tekstury nie będą wykozaczone
    wariato
    Level 43  
    n.vision wrote:
    Powiedziałbym, że to średnia półka, ......gdzie umieścimy R7 250?

Średnia półka to była za czasów jak on wyszedł czyli w 2012r. R7 250 to już dziś jest niska średnia półka, Low end R7 240 itd.
    n.vision wrote:
    Ten Radeon wg. benchmarków jest między GTX 950 GTX 960

Bez przesady, GTX 950 jest o wiele szybszy i prawie konkuruje z R9 380, jednak bliżej mu do R9 270X, z kolei 750Ti depcze po piętach R7 370 aka HD7850. Chyba że patrzysz na testy syntetyczne.
    Nigdy bym nie powiedział że mój 7850 nawet po mocnym OC może konkurować z konstrukcjami jak GTX 950.
    mario81
    Level 33  
    n.vision wrote:
    mario81 wrote:
    W najnowszych grach, trudno mi sobie wyobrazić użytkowość karty do gier z niskiej półki, czyli GTX 750 Ti lub R7 370, posiadające 4GB VRAM.

Mario, zupełnie po koleżeńsku, ale nie zgadzam się z wyrażeniem, że R7 jest z niskiej półki, bo wiele nowych gier ciągnie grywalnie na ultra lub high (mam, więc widzę). Powiedziałbym, że to średnia półka. Bo jeśli to półka niska, gdzie umieścimy R7 250?

To wszystko zależy od puntu widzenia. Dla mnie, do najnowszych gier i przyzwoitego grania, niska półka to np. GTX 750 Ti, R7 370, średnia półka to np. GTX 960 4GB czy R9 380X, wysoka półka to GTX 970, R9 390X itp., najwyższa to jak wiadomo GTX 980 Ti czy Fury X, a dla entuzjastów są konfiguracje SLI i Crossfire. Karty w stylu R7 250 czy 740 GT itp. za około 300 zł, nie wiem czy byłyby dobrym pomysłem, kilka przykładowych testów w detalach niskich lub średnich, gdzie są między innymi karty z "mojej" niskiej półki:
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/wymagani...unity_ubisoft_oszalal_test_sprzetowy?page=0,7
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wyd...reed_syndicate_pc_jaka_optymalizacja?page=0,3
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wyd...c_bombowa_optymalizacja_czy_niewypal?page=0,4
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/call_of_..._pc_test_wydajnosci_kart_graficznych?page=0,6
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/wiedzmin...n_test_procesorow_i_kart_graficznych?page=0,5
    http://www.purepc.pl/karty_graficzne/dragon_a...a_wymagania_jak_smok_test_wydajnosci?page=0,4
    Oczywiście to tylko na podstawie wyselekcjonowanych miejsc testowych. Myślę, że jeśli w takich miejscach, na niskich/średnich detalach, jakaś R9 370 wyciąga około 30-35 FPS, to jest całkiem nieźle. Ale wolę nie myśleć, ile wycisnęłaby R7 250. Oczywiście są również najnowsze gry (AAA), rewelacyjnie zoptymalizowane, jednak to totalne perełki, których zdaje się ubywać.

Ale każdy ma swoje zdanie. Dla mnie niska półka nie oznacza biedy z nędzą, nie oznacza również grania zawsze, tylko i wyłącznie w niskich detalach. Dla mnie to po prostu minimum do najnowszych gier, aby jakoś w miarę przyzwoicie pograć :)

A odnośnie tematu, moim zdaniem, z tym używanym Core i5, spokojnie można przetrwać bez potrzeby wymiany platformy na Skylake. Jeśli chodzi o różnice w cenie, wyjdzie niemal na zero. Core i3-6100 to koszt ~550 zł + płyta główna H110 ~250 zł, natomiast używany Core i5 pod LGA1150 można wyrwać już za 600 zł + podstawowa nowa płyta główna H81 ~200 zł. Jeśli pod Skylake bierzesz DDR4, to tym bardziej różnice cenowe się wyrównają.
    lukaszpolesie
    Level 22  
    Ok to juz wszystko wiem :)

Grafike biore nowa R7 370 od biedy zaleznie od cen GTX 750 ti.

Podstawka takze zaleznie od tego czy w czasie kiedy bede kupowal bedzie jakas i5 w cenie ok. 600. Jezeli nic nie znajde wezme i3 6100 z DDR4 (chyba tez jest dobrym procesorem?)

Dzieki wszystkim bardzo za pomoc i zycze milego niedzielnego wieczorku.