Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fala radiowa a prędkość nadświetlna pojazdu..co się stanie z falą ?

Wr841nd 23 Sty 2016 18:20 5961 15
    Wr841nd
    Poziom 12  
    Tak sobie w pracy pogadaliśmy o wszechświecie tid.. A że w 2 z kumplem zajmujemy się radiówką to przyjełem taki wariant :

Mamy pojazd ( w sumie złe to określenie -- latacz powinno być ) bo to nie jeździ a lata / unosi się w przestrzeni i leci 2 x szybciej niż światło.
    Mamy tam radiostację ( by było śmieszniej zwykłe CB na kanale 19 :P )

Ok i nadajemy : mobilki jak tam dróżka do gwiazdy śmierci ?
    I teraz doszedłem do wniosku że fala radiowa NIGDY nie wyjdzie z anteny a nawet w odbiorniku obok nic nie usłyszę .. w sumie nie wiadomo czy nawet taka fala by powstała..( pewnie nawet generator fali radiowe by nie zaskoczył)
    Tommy82
    Poziom 39  
    Nie poleci dwa razy szybciej jak światło.

A jak rozważasz czysto teoretycznie to sytuacja będzie analogiczna do przekroczenia prędkości dźwięku.
    ZbeeGin
    Poziom 38  
    Wr841nd napisał:
    I teraz doszedłem do wniosku że fala radiowa NIGDY nie wyjdzie z anteny a nawet w odbiorniku obok nic nie usłyszę

Jeśli odbiornik i nadajnik poruszałby się z taką samą prędkością to mamy przecież układ lokalny i wydaje mi się, że zastosowanie będzie miała tu szczególna teoria względności.
    Interesant
    Poziom 32  
    ...
    Tommy82 napisał:

A jak rozważasz czysto teoretycznie to sytuacja będzie analogiczna do przekroczenia prędkości dźwięku.

Nie do końca, bo jeszcze zmieni się charakterystyka długości fali (inna częstotliwość odbioru sygnału).
    ZbeeGin
    Poziom 38  
    Okazuje się, że kolega Wr841nd chce przeprowadzić eksperyment myślowy, który już przeprowadzono. Zjawisko jest zwane Tachionowy antytelefon i doszłoby do paradoksu, gdzie wiadomość potencjalny odbiorca usłyszałby wcześniej niż zostałaby nadana.
    Wr841nd
    Poziom 12  
    W sumie masz rację !
    JA będąc w ośrodku szybszym mam spowolniony czas i kuriozjum to to że faktycznie odbiorca odbierze to szybciej ( w stosunku do mojego czasu )..
    elbud
    Poziom 14  
    Tommy82 napisał:

Pojęcie stożka Macha. To też fala choć mechaniczna, zagęszczanie i rozrzedzanie gazu. Na początku póki nie wiedziano o co chodzi samoloty rozpadali się w momencie osiągnięcia prędkości dźwięku. Lecz wtedy chyba teorie że przekroczenie tej bariery jest niemożliwe były odrzucane bo armia potrzebowała szybkich samolotów i rakiet.
    Ze światłem jest luz bo nie ma możliwości rozpędzić jakąś masę do tej prędkości, lub zbliżonej. Więc są teorie i różne spekulacje bo czas robi swoje i fantazje rosną. A jak jest naprawdę to nie wiadomo.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    A jak ma być zbudowany nadajnik tej fali? Ładunek elektryczny nie może poruszać się szybciej, niż światło w próżni, więc jak zrobić nadajnik bez ładunków elektrycznych?
    saskia
    Poziom 38  
    ZbeeGin napisał:
    Wr841nd napisał:
    I teraz doszedłem do wniosku że fala radiowa NIGDY nie wyjdzie z anteny a nawet w odbiorniku obok nic nie usłyszę

Jeśli odbiornik i nadajnik poruszałby się z taką samą prędkością to mamy przecież układ lokalny i wydaje mi się, że zastosowanie będzie miała tu szczególna teoria względności.

Wszystko jest wzgledne.
    Przekroczyc szybkosc swiatla mozna bardzo latwo z kazda masa.
    Wystarczy ja poruszac z niewielka szybkoscia w kierunku przeciwnym niz dane swiatlo i obserwowac je "od tylu". :-)
    BeginEnd
    Poziom 14  
    Gdyby udało ci się wyprodukować (w jakikolwiek sposób) falę EM poruszając się z prędkością większą niż prędkość światła (zakładając, że jest to możliwe, a pewnie nie jest) to nie byłbyś jej w stanie odebrać gdyż miałaby ona zespoloną długość (przesunięcie ku czerwieni miałoby część urojoną). O ile wiem to nie jest znany fizyczny (praktyczny) sens długości zespolonej.
    jamtex
    Poziom 23  
    saskia napisał:

Wszystko jest wzgledne.
    Wystarczy ja poruszac z niewielka szybkoscia w kierunku przeciwnym niz dane swiatlo i obserwowac je "od tylu". :-)

Ha ha - wcale nie :)

Informacje które będą do Ciebie docierały będą biegły nadal z prędkością światła :)
    saskia
    Poziom 38  
    jamtex napisał:
    saskia napisał:

Wszystko jest wzgledne.

Ha ha - wcale nie :)

Informacje które będą do Ciebie docierały będą biegły nadal z prędkością światła :)

Zalezy ktore i jak je bedziesz obserwowal-rejestrowal.
    jamtex
    Poziom 23  
    Strasznie zbłądziłeś :)
    Ale wyjdź z domu i poobserwuj pociągi - jak jadą, kiedy i co widzisz.
    OK?

aaa zaraz informacja... teraz lokomotywa potem pierwszy wagon, aha i kolejny a teraz ostatni.

a teraz pobiegaj wzdłuż pociągu i co? coś się zmieniło?
    Loker
    Poziom 38  
    Polecam Google -> "promieniowanie Czerenkowa" :)
    Wojciech.
    Poziom 32  
    @Loker Promieniowanie Czerenkowa nie jest szybce niż prędkość C. Jest błędnie rozumiane. Po prostu promieniowanie Czerenkowa porusza się szybciej, niż "prędkość fotonu" w wodzie, ale jest to nadal mniej niż prędkość światła w próżni.
    Loker
    Poziom 38  
    Aczkolwiek kwestia promieniowania Czerenkowa opisuje sytuację w której obiekt porusza się szybciej niż promieniowanie przez niego generowane. Pytanie czy o to chodziło autorowi tematu, czy raczej o kwestie względności przy prędkościach bliskich prędkości światła w próżni?