Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAN problem z skrętną osią - oś nie skręca jak trzeba, tylko w jedną stronę

mamjuzdosc 23 Sty 2016 18:33 3732 8
  • #1 23 Sty 2016 18:33
    mamjuzdosc
    Poziom 3  

Witam.
    Mam poważny problem. MAN FE 410 A SILENT
    Pękł mi przewód od siłownika od skrętu tylnej osi.
    Po wymianie przewodu oś wcale nie skręcała.
    Zalałem przewody przy siłowniku olejem do pełna i zakręciłem, potem pod kabiną od strony kierowcy w 3 metalowe przewody przez odpowietrzniki wlewam olej od 2 dni i oś albo skręca w jedną stronę + lekko się wychyla w drugą, albo skręca w obydwie ale po wyprostowaniu przednich kół tylne całkiem się nie prostują.
    Nie ma żadnego zbiorniczka na olej do skrętu tylnej osi, skrętu się nie wyłącza jest on na stałe, olej do skrętu na tył pcha siłownik od kolumny kierowniczej z przodu.
    Jeszcze jak popuszczę na tych metalowych przewodach wszystkie odpowietrzniki i ręcznie skręcę tylną oś to olej wypływa minimum z dwóch odpowietrzników a nawet czasem z trzech. Olej czasem także wypływa z bąbelkami powietrza.
    Co jest nie tak???????? czy układ jest jeszcze zapowietrzony? Czy może siłownik do regeneracji, lub wymiany ponieważ przepuszcza olej???? nie mam pojęcia potrzebuje jakiejś rady. Bardzo proszę.

0 8
  • Pomocny post
    #2 23 Sty 2016 20:23
    bolszoy26
    Poziom 12  

Witam. Skoro pękł przewód, to znaczy że było w nim zbyt wysokie ciśnienie /o ile nie był popękany/.
    Po pierwsze - sprawdzić zawór upustowy /przelewowy/, i sprawdzić ciśnienie max jakie w nim panuje.
    po drugie - sprawdzić działanie samego siłownika skrętu /ruchliwość w obie strony, uszczelniacze w nim samym. /Przy uszkodzonych uszczelniaczach olej też będzie przelewał się na drugą stronę siłownika -poprzez simeringi. Stąd złe działanie skrętu.
    P.S.
    Jeśli simering z drugiej strony jest sprawny, to jedną stronę będzie dobrze szło tłoczysko. Natomiast jeśli z drugiej strony tłoczyska będzie uszkodzony - to wychył będzie stosunkowo słaby.
    Mam nadzieję że pomogłem, niemniej nie jest to prosta naprawa w tzw. garażu.
    Proponuję oddać ciągnik do dobrego mechanika. /Bez złośliwości oczywiście.
    Pozdrawiam.
    I jeszcze - to wcale nie musi być wina siłownika tylnej osi. Najlepiej podpiąć go, do zasilacza hydraulicznego i wysterować w obie strony. Wtedy można wykluczyć uszkodzenie uszczelniaczy tylnego siłownika.

1
  • #3 24 Sty 2016 12:22
    mamjuzdosc
    Poziom 3  

Przewód byl stary dlatego pekl, rozbiore jutro silownik i dojrzę do uszczelnienia dziekuje za pomoc

0
  • Pomocny post
    #4 24 Sty 2016 12:25
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Jest kilka rodzajów układów tylnej osi skrętnej. Jeśli dobrze pamiętam to za centrowanie, ( jazda na wprost ), odpowiadał odrębny obwód z akumulatorem hydraulicznym.

0
  • Pomocny post
    #5 24 Sty 2016 18:24
    685832
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #6 24 Sty 2016 22:25
    andrzejpodgajny
    Poziom 9  

Nie było by prościej podjechać na serwis Mana ? Jeśli jest to podobny układ do tego w Scani to nie da się tego odpowietrzyć domowym sposobem, ludzie robią przyrządy do tego ale nie mając wielu aut z skrętną osią mija się to z celem. Koszt takiej pompki do odpowietrzania wyniesie ok 2-3 tyś. usługa odpowietrzenia w serwisie scani o ile się nie mylę ok 400zł

0
  • #7 28 Sty 2016 08:47
    mamjuzdosc
    Poziom 3  

Siłownik i tak był krzywy,a raczej samo tłoczysko, kupiłem nowy siłownik i teraz dorobiłem sb pompkę i będę wciskał pod ciśnieniem

0
  • #8 01 Lut 2016 12:03
    mamjuzdosc
    Poziom 3  

Zmieniłem siłownik na nowy, znalazłem u siebie elektryczną pompkę do kipra, dorobiłem końcówkę i wepchnąłem olej odpowietrznikami pod kabiną, oś skręca jak należy.

0
  • #9 01 Lut 2016 16:41
    bolszoy26
    Poziom 12  

Cieszymy się razem z Tobą :)

0