Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 4 X TDA2030 występuje zwarcie

krychu0505 23 Jan 2016 21:43 1782 19
IGE-XAO
    krychu0505
    Level 21  
    Witam, zbudowałem układ wzmacniacza mostkowego na 4 kostkach TDA2030A, do projektowania schematu posłużyłem się schematem z noty katalogowej i wyszło mi takie coś:

Oczywiście zaprojektowałem płytkę, polutowałem, uruchamiam oczywiście przez podłączenie kabla sieciowego szeregowo z żarówką włączam układ i zonk - żarówka świeci. :(
    (żarówka 100W watomierz pokazuje ok 90W poboru mocy przez cały układ).

Pierwsze to miernik w dłoń i patrzymy czy nie ma zwarć w sekcji zasilania, no i nic nie pokazuje "nie piszczy".
    Rezystancja między + a 0 2MΩ między - a 0 podobnie i między + a - również.

Oględziny ścieżek i lutów też ok.

Kolejna myśl wylutowanie diod 1N4001 przy kostkach TDA, gdyż zastosowałem 1N4148, ponieważ takie posiadałem po wylutowaniu nadal to samo :( .
  • IGE-XAO
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    Masz dwa transformatory? Jak nie masz to drugi mostek jest zbędny, a stabilizator 9V zasil z wejścia lub wyjścia stabilizatora 12V.
    krychu0505
    Level 21  
    Nie mam dwóch transformatorów, stabilizator 9V służy do zasilania układu softstaru dla kolumn wiec jeśli bym zasilił go ze stabilizatora 12V przy zaniku napięcia układ by nie rozłączał kolumn odrazu z powodu energii zgromadzonej w dużym kondensatorze :/

Przed zaprojektowaniem tego wzmacniacza w podobny sposób zrealizowałem układ softstartu dla kolumn i podłączenie układu wzmacniacza, też dwa osobne mostki. Być może należy zamienić kable od transformatora.
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    SlawekKedra
    Level 43  
    Odłącz sobie oba kanały od zasilania i sprawdź, czy sam zasilacz pracuje poprawnie, czy nie. Jeśli tak, to sobie podłącz jeden z kanałów i sprawdź jak działa. Jeśli dobrze, to problemem będzie ten drugi.
    nyquist
    Level 25  
    Zaproponowałem wylutowanie D17, gdyż podejrzewałem właśnie, że zasilasz wszystko z jednego trafo. Zrobiłeś niestety szkolny błąd, przez który masz zwarcie w dolnej połówce przez diodę D17.
    Żeby nie przerabiać układu (płytek), wylutuj diody D17 i D18, a złącze X2-2 połącz z wyjściem drugiej połówki uzwojenia 14VAC, (a nie, jak masz, 0V) i będzie ok.
    Pozdrawiam.
    krychu0505
    Level 21  
    Odłączyłem zasilanie mostka układu zasilania ze stabilizatorem 9V. Niestety po włączeniu zasilania żarówka nadal świeci odłączałem x4-3 włączyłem zasilanie i nadal to samo potem podłączyłem z powrotem i odłączyłem x4-1 cały czas to samo następnie zrobiłem to samo z x4-2 i nadal to samo.

Postanowiłem podszlifować ścieżki zasilania do kostek tda i zostawiłem sam układ zasilania czyli mostek kondensatory i stabilizator 12V i zwarcie nie występuję, więc muszę szukać w pobliżu tda lecz miernik nie wykazuje żadnych zwarć. :(
    krychu0505
    Level 21  
    Transformator sprawny coś w okolicy kostek TDA jak wyżej.

Po usunięciu ceny z pinów zasilania kostek TDA problem ustępuje. Dwie kostki na pewno są sprawne, pozostałe dwie nie mam 100% pewności.

Jednak po zmierzeniu napięcia między linią U+, a U- pomiar wykazał 33V.
    Czy to nie za dużo, w nocie aplikacyjnej maksymalne napięcie to ±22V.
    Moim zdaniem w tym będzie tkwił problem.

Może jakieś wewnętrzne zabezpieczenie układów przed zbyt wysokim napięciem?

Przy wlutowaniu pinów zasilania IC1 jest ok wlutowanie pinów zasilania kolejnych kostek powoduje zapalenie żarówki. Przy wlutowaniu pinów zasilania IC4 a odlutowaniu IC1 i innych żarówka świeci słabiej lecz napięcie spada z 33V +- do 10V +-, czyli między dodatnią a ujemną linią zasilania.
    sylweksylwina
    Ile zmiennego ma twój transformator? Pamiętaj że napięcie po wyprostowaniu wynosi (Uzmienne - 1,4) * √2
    Pamiętaj że u ciebie jest zasilanie symetryczne więc napięcie dodatnie i ujemne sprawdzasz względem masy. ± oznacza napięcie względem plusa (oraz minusa) zasilania i masy. U ciebie 33V miedzy plusem a minusem dają ok. ±16V. Jeżeli np. Zamieniłeś plus z minusem to prawdopodobnie spaliłeś wszystkie lub tylko część kości tda (tda te z przebiciem oraz żarówka mogą zabezpieczać pozostałe kości). Sprawdź poprawność podłączenia.
  • Helpful post
    nyquist
    Level 25  
    krychu0505 wrote:
    Jednak po zmierzeniu napięcia między linią U+, a U- pomiar wykazał 33V.
    Czy to nie za dużo, w nocie aplikacyjnej maksymalne napięcie to ±22V.

Napięcie zasilania nie zostało przekroczone. Dopuszczalne napięcie wynosi +/-22V, czyli 44V pomiędzy U+, a U-.
    krychu0505
    Level 21  
    nyquist wrote:

Napięcie zasilania nie zostało przekroczone. Dopuszczalne napięcie wynosi +/-22V, czyli 44V pomiędzy U+, a U-.

No tak racja u mnie jest ±18V.

Jednak czemu połączenie z zasilaniem innej kostki niż ic1 wywołuje zapalenie żarówki na początku się żarzy potem świeci mocniej i napięcie spada do ±5V. Dołączenie zasilania do kostki IC1 i do tego jakiejkolwiek innej żarówka od razu jasno świeci.
    Podłączona tylko IC1 napięcie ±18V radiator się nagrzewa.

Sprawdzałem miernikiem i żadnych zwarć nie widać czy to wina kostek jak myślicie wymienić, może jakoś je sprawdzić
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    krychu0505 wrote:
    zapalenie żarówki na początku się żarzy potem świeci mocniej
    Albo wzmacniacz się wzbudza, albo jest uszkodzony, albo jakiś element układu tego wzmacniacza (zewnętrzny) ma nieodpowiednią wartość lub jest uszkodzony.
    Jeśli sprawdziłeś elementy i nic nie znalazłeś pozostaje wymiana scalaka.
    krychu0505
    Level 21  
    Dobra teraz usunąłem cynę z pinów wyjścia sygnału z TDA (pin nr 4) odłączając je od układu i podłączyłem zasilanie do kostek i zwarcie nie występuje.

Na odłączonych wyjściach sygnału z TDA (pin 4) na IC1 jest 16V IC2 -16V Ic3 14V IC 5 -16V

Podłączenie pinu 4 do układu powoduje zapalenie żarówki.

Dodaje pliki z eagle, wszystkie elementy na płytce zgodne ze schematem jedna zmiana to kondensatory 1uF zastąpione elektrolitami. Rezystory sprawdzałem przy montażu wartości są ok kondensatory też. :(

Dodam również schemat z noty na którym się wzorowałem być może z nerwów nie widzę żadnego błędu bądź różnicy. :cry:

Dodam że mogę przeprowadzić pomiary oscyloskopem. Jednak potrzebne są wskazówki ;)
    krychu0505
    Level 21  
    Zwarcia nie występują.

Co ciekawe na tej kostce gdzie z wszystkimi wlutowanymi pinami ruszyła i nic się nie świeciło jest między 4 a 5 pinem 260Ohm (kostka IC1)

398216 Usunięty wrote:
    Albo wzmacniacz się wzbudza, albo jest uszkodzony, albo jakiś element układu tego wzmacniacza (zewnętrzny) ma nieodpowiednią wartość lub jest uszkodzony.

Chyba tak jak kolega mówi będzie coś ze wzbudzaniem wziąłem mili amperomierz i mierzyłem prąd z pinu 4 kostek do ścieżek im odpowiadających i prąd w granicach 2mA a żarówka powoli świeciła coraz jaśniej.
    Jak by się wzbudzał, jak temu zaradzić, schemat i wartości elementów wg. noty :cry:

Podłączając próbny głośniczek na wyjście słychać buczenie przy wszystkich pinach wlutowanych w jednym kanale. Buczenie przypomina dźwięk stacji trafo.
    Sygnał na wyjściu jednej z kostek tda przy podłączonym wspomnianym głośniku:

Linie zasilające + i - przy odłączonych pinach nr 4
    Wzmacniacz 4 X TDA2030 występuje zwarcie Wzmacniacz 4 X TDA2030 występuje zwarcie

Linie zasilające + i - przy podłączonych pinach nr 4
    Wzmacniacz 4 X TDA2030 występuje zwarcie Wzmacniacz 4 X TDA2030 występuje zwarcie

Co proponujecie ?
  • Helpful post
    sylweksylwina
    Używałeś nowych elementów? Może wrzucisz zdjęcia ścieżek i elementów na płytce?
  • Helpful post
    nyquist
    Level 25  
    sylweksylwina wrote:
    Może wrzucisz zdjęcia ścieżek i elementów na płytce?

Układ ścieżek jest już załączony w poście #15.

Do krychu0505:
    Spróbuj dolutować bezpośrednio do wyprowadzeń układów IC1, IC2, IC3, IC4, pomiędzy nóżki 3 i 5 każdego z nich, kondensator 100nF - 470nF. Czasem taki zabieg poprawia stabilność.
    krychu0505
    Level 21  
    Ok jutro spróbuje dolutować kondensatorki i powiem co i jak, kupie też może 2 nowe kostki jak nie pomoże. ;)

Po wlutowaniu kondensatorów (470nF) miedzy piny 3 i 5 sytuacja znacznie się poprawiła żarówka tylko trochę świeci. Lecz z głośnika nadal słychać duży brum jak by z sieci. :cry: Przy daniu głośniej na wysokich cestoliwościach słychać pisk jak by zbliżył mikrofon do głośnika. :cry:

Ok brum pojawia sie przy podłączeniu testowego kabelka sygnałowgo nie ekranowanego bez niego jest cisza ;)

Natomiast 1 kanał z kostkami ic1 i ic 2 nie działa prawdopodobnie jedną kostkę trafił szlak :| pojawia się trójkąt 100hz -10V na wyjściach ic1 i ic2

EDIT:

nyquist wrote:

Do krychu0505:
    Spróbuj dolutować bezpośrednio do wyprowadzeń układów IC1, IC2, IC3, IC4, pomiędzy nóżki 3 i 5 każdego z nich, kondensator 100nF - 470nF. Czasem taki zabieg poprawia stabilność.

Zabieg ten pomógł dolutowałem kondensatory 470nF i wymieniłem jeszcze dzisiaj wspomniane końcówki na drugim kanale i układ ruszył. :D
    Oczywiście serdecznie dziękuję użytkownikowi @nyquist , za wszelką pomoc i poświęcenie wolnego czasu.

Jednak po podłączeniu przedwzmacniacza słychać przydźwięk sieciowy. Zastosowane kable sygnałowe są ekranowane. :/
    Jak temu zapobiec ?

Ok wszystko już pięknie działa i gra :D Przerwałem ścieżkę która łączyła się z masą sygnału układu wzmacniacza, a tym samym masą wyjścia przedwzmacniacza ze ścieżką, która łączy się z punktem zerowym transformatora na uzwojeniu wtórnym :) i w głośnikach panuję już cisza, a układ gra już jak należy :D

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. ;)