Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz światła w kabinie

17 Cze 2005 18:02 2073 12
  • Poziom 9  
    Witam... Od razu informuje że jestem początkujący i interesuje się elektroniką hobbistycznie(czytaj jak coś chce potrzebnego ale i prostego wykonać).Mam pewien problem, a mianowicie znalazłem na tym portalu schemat opuźnienie wyłączenia światła w kabinie. W tym schemacie zastosowany był tranzystor bd680.... i tu pytanko jaki inny tranzystor mógłbym zastosować, bo tego nigdzie nie moge dostać .... Prosiłbym o podanie jakiegoś tranzytora, który działał by podobnie a był dostępny w sklepach. Dodam jeszcze że ten tranzystor działa tak że jeżeli jest minus do niego doprowadzony to ma obieg..
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    W sklepie możesz powiedzieć ze chcesz tranzystor mocy PNP w układzie darlingtona i praktycznie kazdy bedzie dobry (np. BD682). Możesz też zastosować tranzystor polowy z kanałem typu P i taki bym polecał bo nie bedzie na nim dużego spadku napięcia a tym samym zmniejszenia jasności swiecenia lampki z tym ze zastosowanie polowego może wymagać korekty wartości elementów biernych urządzenia.
  • Poziom 25  
    Albo kup przekaźnik z opóźnieniem.
    A na przyszłość to szukasz danych katalogowych elementu (pnp, npn, prądy, napięcia, wzmocnienie, jeśli potrzebne i inne a nie jest tego dużo) i szukasz zamienników. Zapewniam, że dość szybko znajdziesz.
    Tylko musisz zaopatrzyć się w jeden porządny katalog.
  • Poziom 9  
    JAFO napisał:
    Albo kup przekaźnik z opóźnieniem.
    A na przyszłość to szukasz danych katalogowych elementu (pnp, npn, prądy, napięcia, wzmocnienie, jeśli potrzebne i inne a nie jest tego dużo) i szukasz zamienników. Zapewniam, że dość szybko znajdziesz.
    Tylko musisz zaopatrzyć się w jeden porządny katalog.

Wszystko oki tylko gdzie taki katalog nabyć ???
  • Poziom 25  
    Wszedłem kiedyś na stronę: http://www.elfa.se/pl/ no i po wypełnieniu formularza zamówiłem ich katalog. Przysłali bezpłatnie a było to w 2002 roku.
  • Poziom 9  
    JAFO napisał:
    Wszedłem kiedyś na stronę: http://www.elfa.se/pl/ no i po wypełnieniu formularza zamówiłem ich katalog. Przysłali bezpłatnie a było to w 2002 roku.

Dzięki ale niestety ja nie mam firmy , ani nie prowadze szkoły itd, więc kataloga z tej strony nie mogę dostać za free.
  • Poziom 25  
    framar napisał:
    JAFO napisał:

Dzięki ale niestety ja nie mam firmy , ani nie prowadze szkoły itd, więc kataloga z tej strony nie mogę dostać za free.

Ja też, pomyśl....
  • Poziom 17  
    Witam panowie.
    Złożyłem ten układ na bazie tranzystora BD684, wstawiłem diody 1N007. Mam mały problem z tym układem. Układ zachowuje sie następująco:
    1. Otwieram drzwi: swiatełko zapala sie,świeci troszkę słabiej niż oryginalnie ale świeci.
    2. Zamykam drzwi: swiatełko zaczyna przygasać zgodnie z opisem układu, ale nie przygasa do końca, tylko lekko się żarzy, tranzystor coraz bardziej się nagrzewa, po chwili światełko zaczyna się rozjaśniać - tranzystor zaczyna się dymić.
    Dalej nie wiem co się dzieje ponieważ wyłączam układ.
    Prawdopodobnie problemem jest to, że w punkcie stycznika S1 po zamknięciu drzwi pojawia mi się napięcie z akumulatora. Wydaje mi się że trzeba przerobić nieco układ żeby działało poprawnie. Tylko nie wiem jak. Może Wy wiecie?
  • Poziom 21  
    1. Radiator jest na tranzystorze? ( choćby kawaleczek blachy aluminiowej np 4x4 cm)?
    2. Wrzuć schemat tego układu lub daj linka.
  • Poziom 21  
    Cóż, występowanie napięcia 12V na styku chyba nie ma żadnego znaczenia, diody są wtedy w stanie zaporowym i nie powinno to w niczym przeszkadzać. Natomiast nalegałbym na użycie niewielkiego radiatora, lub chociaż kostki aluminiowej, aby zwiększyć pojemność cieplną tranzystora. Jest on w niewielkiej obudowie i maksymalna moc, która może bezpiecznie się na nim wydzielić to ok.1W. Żarówka oświetlenia ma zapewne z 5W. a jej nieliniowa charaktystyka jeszcze pogarsza warunki pracy tranzystora.

Dodatkowo zalecałbym wymienić ten tranzystor na wszelki wypadek, półprzewodnik z którego poszedł dym to element potencjalnie zepsuty.
    [/i]