Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64+ GSM8 Genevo INT-RX-S Schemat + o czym powiadamiać

Dariusz_TKR 24 Sty 2016 13:28 5316 28
  • #1 24 Sty 2016 13:28
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

Witam,

Proszę o poradę dotyczącą poprawności schematu. Alarm przewidziany jest w moim prywatnym domu (stan surowy zamknięty, położone przewody). Dom z garażem. Planowane 3 strefy: parter, poddasze, garaż. Drzwi wejściowe i brama kontaktrony. Planuję samodzielny montaż.
    System zakupiony, składa się z:
    - Integra 64
    - Gsm8 Genevo
    - Int-rx-s do sterowania bramą i czujką w garażu
    - 10 x Bosch BPR2-W12 PIR (jedna w kotłowni piec gazowy z zamkniętą komorą spalania)
    - 1 x Bosch BDL2-WP12 PIR + MW do garażu
    - 1 x DG-1 ME do kotłowni
    - 2 x Satel K-1 2E
    - sygnalizator zewnętrzny SP-4001 i wewnętrzny SPW-220
    - manipulator INT-KLFR-BSB
    - 2 x klawiatura strefowa INT-SF-BSB

Jak podłączyć GSM od Genevo żeby maksymalnie wykorzystać jego możliwości?

0 28
  • #2 24 Sty 2016 16:08
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Schemat wygląda na poprawny. Linię sabotażową warto byłoby sparametryzować przynajmniej jednym rezystorem.
    Liczyłeś bilans energetyczny?

Dariusz_TKR napisał:
    Jak podłączyć GSM od Genevo żeby maksymalnie wykorzystać jego możliwości?
    To znaczy? Maksymalne wykorzystanie to podłączenie wszystkich wejść i wyjść. A co z tym zrobisz, to zależy tylko od Twojej inwencji.

0
  • #3 24 Sty 2016 19:17
    fred4u
    Poziom 22  

Moduł GSM zakładam że ma pełnić funkcje powiadamiania i zdalnego sterowania?
    Na schemacie podłączyłeś tylko dwa wyjścia OUT5, OUT6 i zostaje sporo zapasu. Jedno będzie wykorzystane na wskaźnik czuwania, więc resztę wykorzystaj do uruchamiania powiadamiania: włamania (np. odrębnie w strefach), sabotaż, awaria z centrali, napad itp. Alarm gazowy z czujki w kotłowni też wyprowadź na oddzielnym wyjściu. W ten sposób zwiększysz szczegółowość powiadamiania za pomocą tego modułu.

1
  • #4 24 Sty 2016 21:11
    bartek0808
    Poziom 17  

Witam
    Tak jak kolega sharp napisał inwencja twórcza należy do Ciebie. Ja mogę podpowiedzieć od siebie że przy moim systemie zaczęło mnie trochę irytować informacja o załączeniu czuwania w strefie bo od samego rana sms-y na dwa telefony:) wiec trzeba sobie to przemyśleć czy chcemy wiedzieć o wszystkim co się dzieje z systemem.
    Pozdrawiam

0
  • #5 24 Sty 2016 22:33
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

sharp napisał:

Liczyłeś bilans energetyczny?
    Nie liczyłem wcześniej. Zdałem się na sprzedawcę (dostałem x ofert i wybrałem wydaje mi się rozsądne przyszłościowe rozwiązanie).
    Prąd czuwania 1,783A alarmu 2,286A Akumulator powinien mieć około 28Ah (a mam kupiony 18Ah). Dobrze by było wymienić...
    sharp napisał:

Linię sabotażową warto byłoby sparametryzować przynajmniej jednym rezystorem.
    Jak dobrze rozumiem rezystor 2,2k szeregowo np. między zaciski tmp sygnalizatorów?
    sharp napisał:
    To znaczy? Maksymalne wykorzystanie to podłączenie wszystkich wejść i wyjść. A co z tym zrobisz, to zależy tylko od Twojej inwencji.
    Wejść więcej brak więc potrzebny ekspander INT-E. Chodzi mi typowo o kwestię dobrej funkcjonalności ale bez uciążliwości. O czym informować a co sobie darować, co jest standardem.

fred4u napisał:
    Moduł GSM zakładam że ma pełnić funkcje powiadamiania i zdalnego sterowania?
    Na schemacie podłączyłeś tylko dwa wyjścia OUT5, OUT6 i zostaje sporo zapasu. Jedno będzie wykorzystane na wskaźnik czuwania, więc resztę wykorzystaj do uruchamiania powiadamiania: włamania (np. odrębnie w strefach), sabotaż, awaria z centrali, napad itp. Alarm gazowy z czujki w kotłowni też wyprowadź na oddzielnym wyjściu. W ten sposób zwiększysz szczegółowość powiadamiania za pomocą tego modułu.
    Tak dokładnie powiadamianie i sterowanie ma być realizowane. Schemat stworzyłem opierając się na instrukcjach poszczególnych urządzeń (nie zajmuje się zawodowo alarmami - zaszła taka konieczność więc trzeba sobie radzić)

0
  • #6 25 Sty 2016 07:57
    fred4u
    Poziom 22  

Nie wiem jak wyszedł Ci prąd "czuwania" (pobór w stanie gotowości) na poziomie 1.8A... Szybkie szacunki pokazują coś w okolicy 600-700mA dla konfiga z pierwszego posta. Z większym akumulatorem będziesz miał problem, bo trzeba będzie użyć innej obudowy.
    W kwestii parametryzacji, tak - wystarczy rezystor 2,2k szeregowo w obwodzie.
    Schemat połączeń tak jak już Sharp pisał, wygląda poprawnie. Chodziło mi o to, że przy tak rozbudowanym systemie można z połączenia tej centrali i powiadamiania wyciągnąć "więcej", w dokumentacji będzie jedynie wariant podstawowy.

0
  • #7 25 Sty 2016 08:19
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

fred4u napisał:
    Nie wiem jak wyszedł Ci prąd "czuwania" (pobór w stanie gotowości) na poziomie 1.8A... Szybkie szacunki pokazują coś w okolicy 600-700mA dla konfiga z pierwszego posta. Z większym akumulatorem będziesz miał problem, bo trzeba będzie użyć innej obudowy.
    Liczyłem rozpisując ręcznie każdy element, użyłem też programu satela i wychodziło podobnie. Satel na płytę główną przewiduje pond 600mA, Genevo 500mA...
    fred4u napisał:
    Schemat połączeń tak jak już Sharp pisał, wygląda poprawnie. Chodziło mi o to, że przy tak rozbudowanym systemie można z połączenia tej centrali i powiadamiania wyciągnąć "więcej", w dokumentacji będzie jedynie wariant podstawowy.
    Wariant podstawowy na początek trzeba uruchomić a potem będę dalej kombinował :)

0
  • #8 25 Sty 2016 08:33
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

fred4u napisał:
    Jedno będzie wykorzystane na wskaźnik czuwania, więc resztę wykorzystaj do uruchamiania powiadamiania: włamania (np. odrębnie w strefach), sabotaż, awaria z centrali, napad itp. Alarm gazowy z czujki w kotłowni też wyprowadź na oddzielnym wyjściu. W ten sposób zwiększysz szczegółowość powiadamiania za pomocą tego modułu.

.....Brak AC, słaby akumulator, wydzielony sabotaż sygnalizatora, potwierdzenia sterowań, i się robi mało ( WRL-ka przyzwyczaiła jednak do luksusu)
    Pytania:
    1.Wie kolega o ograniczeniach wynikających z zastosowania klawiatur strefowych?
    2. Moduł GSM to jedyna forma powiadomienia?
    3. Przewiduje kolega możliwość zmiany sprzętu/ zwiększenia budżetu?
    4.No i pytanie ostatnie :). A system obwodowy?
    Pozdrawiam

0
  • #9 25 Sty 2016 08:40
    fred4u
    Poziom 22  

Dariusz_TKR napisał:
    fred4u napisał:
    Liczyłem rozpisując ręcznie każdy element, użyłem też programu satela i wychodziło podobnie. Satel na płytę główną przewiduje pond 600mA, Genevo 500mA...

Rozpisz tutaj Twoje dane. Z tego co widzę, dla INTEGRA64 149mA w tr. gotowości, maks. 337mA. Moduł GSM-8 GENEVO 45mA w tr. gotowości, 200mA maks. Czujki PIR pewnie ok 10mA, dual około 15-20mA, DG-1 więcej - ok 50mA. Programu Satela nie używam, więc nie jestem w stanie zweryfikować.

Dariusz_TKR napisał:
    fred4u napisał:
    Wariant podstawowy na początek trzeba uruchomić a potem będę dalej kombinował :)

No i słusznie ;)

Dodano po 2 [minuty]:

suworow napisał:
    .....Brak AC, słaby akumulator, wydzielony sabotaż sygnalizatora, potwierdzenia sterowań, i się robi mało ( WRL-ka przyzwyczaiła jednak do luksusu)

Akurat brak AC oraz potwierdzenia sterowań w GSM-8 są "za darmo" (bez dodatkowych kabelków), więc nie jest źle. Owszem, centrale z wbudowanym GSM dają większe możliwości - uniwersalny komunikator to zawsze jakiś kompromis.

0
  • #10 25 Sty 2016 09:16
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

suworow napisał:

Pytania:
    1.Wie kolega o ograniczeniach wynikających z zastosowania klawiatur strefowych?
    2. Moduł GSM to jedyna forma powiadomienia?
    3. Przewiduje kolega możliwość zmiany sprzętu/ zwiększenia budżetu?
    4.No i pytanie ostatnie :). A system obwodowy?
    Pozdrawiam

Już po zakupie zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej było kupić WRL. Co do akumulatora nikt nie przewidywał większego a miałem z 10 różnych wycen (niektórzy dawali 7Ah). Wydzielony sabotaż sygnalizatora to kolejne wejście potrzebne a wykorzystane już wszystko, zastanawiam się czy od razu nie dokupię jeszcze modułu INT-E. Na obecna chwile chcę uruchomić minimalną funkcjonalność co by kogoś instalacja elektryczna, c.o. nie zainteresowała.

Ad1 Potrzebuje uzbroić tylko na noc parter z poddasza, w garażu rozbrajać/uzbrajać alarm więc klawiatury powinny wystarczyć.

Ad2 Tak

Ad3 Każda sensowną zmianę można rozważyć, parę złotych w jedną bądź drugą stronę to nie problem

Ad4 Brak. Dom w stanie surowym więc dodatkowe przewody mogę jeszcze wyciągnąć. Tutaj wchodzi jeszcze żona która skutecznie ogranicza wydatki.. ;) Kilka "dobrych" rad od innych osób i temat upada...

Dodano po 10 [minuty]:

fred4u napisał:
    Rozpisz tutaj Twoje dane. Z tego co widzę, dla INTEGRA64 149mA w tr. gotowości, maks. 337mA. Moduł GSM-8 GENEVO 45mA w tr. gotowości, 200mA maks. Czujki PIR pewnie ok 10mA, dual około 15-20mA, DG-1 więcej - ok 50mA. Programu Satela nie używam, więc nie jestem w stanie zweryfikować.

Integra 64 90mA - 149mA
    GSM8 Genevo 45mA
    Bosch BPR2 x10 10mA
    Bosch BDL2 22mA
    DG-1 ME 50mA
    INT-RX-S 24mA - 29mA
    SP-4001 270mA
    SPW-220 300mA
    INT-KLFR-BSB 60mA
    INT-SF-BSB x2 40mA

Program satela przelicza inaczej.

0
  • #11 25 Sty 2016 09:37
    fred4u
    Poziom 22  

INTEGRA WRL to 8 wejść na pł.gł. więc dochodzi koszt rozszerzenia - jeżeli nie korzystasz z ABAX'a , to raczej byłby zbędny wydatek. Z GSM-8 dostaniesz rozsądnie zróżnicowane powiadamianie.

Co do poboru prądu:
    - zweryfikuj swoje dane dot. poboru prądu INTEGRA 64, Genevo GSM-8 według dokumentacji technicznej (instrukcje). Istotny jest "pobór prądu w trybie gotowości".
    - pobór prądu dla sygnalizatorów - zasadniczo powinien interesować Cię pobór w gotowości + określony w normie czas sygnalizacji (z tego co pamiętam,ok 30min). Reszta wygląda OK.

0
  • #12 25 Sty 2016 10:08
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

fred4u napisał:
    INTEGRA WRL to 8 wejść na pł.gł. więc dochodzi koszt rozszerzenia - jeżeli nie korzystasz z ABAX'a , to raczej byłby zbędny wydatek. Z GSM-8 dostaniesz rozsądnie zróżnicowane powiadamianie.
    Więcej wejść było dla mnie lepszym rozwiązaniem, ABAX z założenie nie miał być wykorzystywany
    fred4u napisał:
    Co do poboru prądu:
    - zweryfikuj swoje dane dot. poboru prądu INTEGRA 64, Genevo GSM-8 według dokumentacji technicznej (instrukcje). Istotny jest "pobór prądu w trybie gotowości".
    - pobór prądu dla sygnalizatorów - zasadniczo powinien interesować Cię pobór w gotowości + określony w normie czas sygnalizacji (z tego co pamiętam,ok 30min). Reszta wygląda OK.
    Parametry uwzględniałem z kart katalogowych, w instrukcjach pisze coś innego - znacznie mniej. Parametry Integry uwzględniają pewnie prąd ładowania akumulatora +500mA

0
  • #13 25 Sty 2016 10:27
    fred4u
    Poziom 22  

Dariusz_TKR napisał:
    Parametry uwzględniałem z kart katalogowych, w instrukcjach pisze coś innego - znacznie mniej. Parametry Integry uwzględniają pewnie prąd ładowania akumulatora +500mA

Robiąc bilans trzeba dokładnie wnikać w to, co to są da dane/informacje. Czym innym jest pobór prądu w trakcie gotowości, czym innym maksymalny pobór prądu w trybie normalnej pracy (np. nadawanie, sygnalizacja), a jeszcze czym innym będzie wydajność źródła (np. niezbędna jeżeli obciążenie ma charakter "impulsów", przekraczających wartość uśrednioną).
    Do bilansu uwzględnia się zasadniczo "Tryb gotowości" oraz określony w normie czas alarmowania. Wartości wydajności zasilacza z kolei określają wymagane zabezpieczenia na poszczególnych wyjściach zasilających. Generalnie: temat-rzeka.

0
  • #14 25 Sty 2016 13:23
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

Zmiana/ewolucja schematu i kolejne pytania. Dołożone sterowanie do bram. Prośba o weryfikacje. Co mogę jeszcze zmienić/ poprawić aby ulepszyć całość. Żeby sterować oświetleniem należy położyć przewody do rozdzielni? Jakiego typu, co więcej potrzebne? INT-ORS?

Za wszelkie uwagi/wskazówki bardzo dziękuję :)

0
  • #15 25 Sty 2016 18:45
    fred4u
    Poziom 22  

Diody przy module przekaźnikowym są zbędne. To są wyjścia typu OC, więc uzyskujesz prosty "iloczyn na drucie".

0
  • #16 25 Sty 2016 22:12
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

fred4u napisał:
    Akurat brak AC oraz potwierdzenia sterowań w GSM-8 są "za darmo" (bez dodatkowych kabelków), więc nie jest źle.

Zgadza się brak AC jest " za darmo" ale bez kabelka się nie obędzie, a o podłączeniu warto wspomnieć. Co do potwierdzeń to raczej maiłem na myśli potwierdzenie z centrali wykonania sterowania , co np przyda się przy sterowaniu bramą ( info z kontaktronu o faktycznym stanie bramy)

Dariusz_TKR napisał:
    miałem z 10 różnych wycen
    bez komentarza

Pozdrawiam

0
  • #18 26 Sty 2016 07:24
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

bhtom napisał:
    Witam,
    Tak z ciekawości zapytam: Ilu z tych "wyceniaczy" widziało fizycznie obiekt?
    Pozdrawiam.
    Fizycznie nikt (elektrycy współpracują z osobą która zajmuje się montażem zawodowo - tutaj jest pierwsza wycena zrobiona). Wysyłając prośby o wycenę załączam rzuty z projektu. Ja akurat uważam że warto mieć porównanie co ktoś proponuje. A różnice w cenie za to samo są ogromne ~2k. Jako osoba nie działająca w tym temacie do tej pory kogoś opinią muszę się podeprzeć. Wyjątkiem są prace które robią osoby znajome albo ktoś z polecenia gdzie nie rozważam innych opcji bo wiem że cena dobra i jakość też.

suworow napisał:
    fred4u napisał:
    Akurat brak AC oraz potwierdzenia sterowań w GSM-8 są "za darmo" (bez dodatkowych kabelków), więc nie jest źle.

Zgadza się brak AC jest " za darmo" ale bez kabelka się nie obędzie, a o podłączeniu warto wspomnieć. Co do potwierdzeń to raczej maiłem na myśli potwierdzenie z centrali wykonania sterowania , co np przyda się przy sterowaniu bramą ( info z kontaktronu o faktycznym stanie bramy)
    W instrukcji od Genevo jest informacja że moduł może samodzielnie nadzorować obecność zasilania centrali AC (AC uzwojenia do ACS komunikatora). To nie wystarczy?

suworow napisał:
    bez komentarza
    W takim układzie jak powinienem robić żeby było dobrze? 1 wycena i brać bo ktoś zobaczy obiekt.... Projekt domu jest chyba wystarczającą informacją a to że ktoś będzie na miejscu wcale nie znaczy że zna się na rzeczy. Nie wiem czy zestaw który mam jest optymalny dla mojego domu w oczach fachowców ale osoba od której kupiłem tak uważa. Inna kwestia to że Integra64 przewija się przez większość ofert.
    Wiem też oczywiście że najlepiej by było jeszcze minimum kontaktrony na wszystkie okna najlepiej każdy na osobnym wejściu ale to w moim przypadku sprowadza się do kolejnych 2 ekspanderów (wersja minimalna to wszystko w szereg ale to chyba mija się z celem)
    Wydaje mi się też że forum jest dobrym miejscem do weryfikacji informacji dlatego założyłem ten temat i proszę o uwagi. Jakie by nie były mile widziane :)

Umiejscowienie elementów jak na rysunku:
    zielony - manipulatory i klawiatury strefowe
    czerwony - pir (kuchnia i salon sa belki pod sufitem)
    niebieski pir+mw
    kontraktony na drzwi i czujka gazu nie uwzględnione wiadomo gdzie są, 1 czujka pir w oklicach centralki

0
  • #19 26 Sty 2016 14:23
    fred4u
    Poziom 22  

Dariusz_TKR napisał:
    suworow napisał:
    fred4u napisał:

W instrukcji od Genevo jest informacja że moduł może samodzielnie nadzorować obecność zasilania centrali AC (AZ uzwojenia do ACS komunikatora). To nie wystarczy?

Wystarczy. Myślę że Suworow miał na myśli właśnie ten kabelek, pomiędzy AC w centrali i ACS w module.

0
  • #20 26 Sty 2016 15:23
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Dariusz_TKR napisał:
    Nie wiem czy zestaw który mam jest optymalny dla mojego domu w oczach fachowców ale osoba od której kupiłem tak uważa.

Najpierw kupujesz zestaw, potem pytasz na forum... Coś chyba nie tak? Co jeśli większość z Nas stwierdzi, że to zły wybór? Masz możliwość wymiany centrali?

Co do umieszczenia czujników, według mnie są źle rozmieszczone, masz możliwość zmiany okablowania, czy też elektrycy już położyli przewody?

Pozdrawiam.

0
  • #21 26 Sty 2016 15:53
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

bhtom napisał:
    Witam,
    Najpierw kupujesz zestaw, potem pytasz na forum... Coś chyba nie tak? Co jeśli większość z Nas stwierdzi, że to zły wybór? Masz możliwość wymiany centrali?
    Zastanowię się co z tym robić dalej. Musiałbym zapytać sprzedawcę ale myślę że nie powinno być większego problemu (kupiłem wszystko u jednego). Myślałem że Integra64 jest dobrym rozwiązaniem, często się na tym forum przewija.
    bhtom napisał:
    Co do umieszczenia czujników, według mnie są źle rozmieszczone, masz możliwość zmiany okablowania, czy też elektrycy już położyli przewody?
    Jeżeli chodzi o poddasze to wszędzie są skosy i dlatego tak to wygląda. Jeszcze nie mam tynków więc możliwości zmiany są (przewody są położone przez elektryków). Co mogę poprawić? (Zaopatrzyłem się już w kabel na wypadek zmian i rozbudowy).

0
  • #22 26 Sty 2016 16:35
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Ja nie piszę, że I64 to zły wybór, tylko chodzi mi o sam fakt...
    Może jednak WRL-ka byłaby lepsza? Przecież to jednorazowy wydatek, nawet jeśli musiałbyś zastosować ekspandery. Odchodzi osobne okablowanie modułu GSM, a i sterowanie, i powiadamianie GSM o niebo lepsze. Raczej na pewno musiałbyś zastosować zasilacz buforowy do WRL-ki, ale w przyszłości mógłbyś rozbudować sobie system o czujki Abax-owe bez dokupowania modułu. Przy WRL-ce zbędny jest również moduł obsługi pilotów.

Dariusz_TKR napisał:
    (przewody są położone przez elektryków)

Jakie przewody położyli elektrycy (oznaczenie), ilu żyłowe?
    Po co Ci sygnalizator wewnętrzny akustyczno-optyczny?

Pozdrawiam.

PS: Akumulator 7Ah na taki system (jak Ci doradzali niektórzy "wyceniacze"), to chyba trochę przegięcie.

0
  • #23 26 Sty 2016 16:54
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

bhtom napisał:
    Ja nie piszę, że I64 to zły wybór, tylko chodzi mi o sam fakt...
    Może jednak WRL-ka byłaby lepsza? Przecież to jednorazowy wydatek, nawet jeśli musiałbyś zastosować ekspandery. Odchodzi osobne okablowanie modułu GSM, a i sterowanie, i powiadamianie GSM o niebo lepsze. Raczej na pewno musiałbyś zastosować zasilacz buforowy do WRL-ki, ale w przyszłości mógłbyś rozbudować sobie system o czujki Abax-owe bez dokupowania modułu. Przy WRL-ce zbędny jest również moduł obsługi pilotów.
    Potrzebna była większa ilość wejść i stąd taki wybór ale dopytam sprzedawcę co on o ewentualnej wymianie myśli. Kolejna kwestia to obciążalność prądowa i problemy z zasięgiem ABAX'a (tak przynajmniej wyczytałem na forum).

bhtom napisał:
    Jakie przewody położyli elektrycy (oznaczenie), ilu żyłowe?
    Po co Ci sygnalizator wewnętrzny akustyczno-optyczny?

YTDY 6x0,5 do czujek i 8x0,5 manipulatory. Czytałem że dobrze żeby był sygnalizator wewnętrzny i stąd jest :)

0
  • #24 26 Sty 2016 17:22
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Dariusz_TKR napisał:
    Czytałem że dobrze żeby był sygnalizator wewnętrzny i stąd jest :)

I bardzo dobrze, chwała Ci za to :) Tylko moim zdaniem sam akustyczny wystarczy, po co jeszcze optyka? Chyba żeby można było go łatwiej "ustrzelić" w ciemnościach jak będzie migał.
    Ja, jeśli robiłbym system "dla siebie" dałbym dwa sygnalizatory wewnętrzne (jeden na parterze, a drugi na piętrze). Ponadto pomyślałbym o dodatkowym sygnalizatorze z regulowaną głośnością. Ten cichszy sygnalizator wykorzystałbym do sygnalizacji alarmów w czuwaniu nocnym, aby domownicy od razu nie spadli z łóżek po uruchomieniu sygnalizacji.

Pozdrawiam.

0
  • #25 26 Sty 2016 20:24
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

bhtom napisał:

I bardzo dobrze, chwała Ci za to :) Tylko moim zdaniem sam akustyczny wystarczy, po co jeszcze optyka? Chyba żeby można było go łatwiej "ustrzelić" w ciemnościach jak będzie migał.
    Ja, jeśli robiłbym system "dla siebie" dałbym dwa sygnalizatory wewnętrzne (jeden na parterze, a drugi na piętrze). Ponadto pomyślałbym o dodatkowym sygnalizatorze z regulowaną głośnością. Ten cichszy sygnalizator wykorzystałbym do sygnalizacji alarmów w czuwaniu nocnym, aby domownicy od razu nie spadli z łóżek po uruchomieniu sygnalizacji.
    Fakt można było pominąć optykę ale już skoro jest to niech zostanie. Co mogę zmienić w rozmieszczeniu czujek? Ponawiam też pytanie o sterowanie oświetleniem. Jakie kable wyciągnąć (to na pewno opcja na przyszłość). Przy ewentualnej zmianie na WRL potrzebny APS-30? INT-PP?

0
  • #26 27 Sty 2016 10:11
    fred4u
    Poziom 22  

Zastanów się czy podążając za "owczym pędem" rzeczywiście tej WRL-ki potrzebujesz. To jest kosztowny kawałek sprzętu, który ma swoje wady i zalety. Póki co wszystko co potrzebujesz, możesz zrealizować na zestawie który zakupiłeś.
    W kwestii sterowania oświetleniem, wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać. Modułem wykonawczym może być INT-ORS (uwaga przy obciążeniach pojemnościowych typu przetwornice w "żarówkach" LED czy świetlówkach kompaktowych - lubią się sklejać styki, nawet grubo poniżej obciążeń dopuszczalnych).

0
  • #27 28 Sty 2016 14:58
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

Mam możliwość zmiany na WRL - sprzedawca jest tutaj bardzo w porządku i nie robi żadnych problemów ale pozostanę przy tym co już mam. Koszt jest sporo większy więc wolałbym zamiast tego założyć czujki inercyjne... lub coś innego na zewnątrz. Oświetlenie odpuszczam.

Co myślicie o czujkach typu kurtyna pionowa paradoor? Nadaję się to na zewnątrz? Jakby coś takiego ukryć w ociepleniu tuż nad oknem?

0
  • #28 28 Sty 2016 16:02
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Moim zdaniem, dopóki masz dom w stanie surowym, rozciągnij przewody "gdzie się da". Do wszystkich okien, ewentualnie do czujek zewnętrznych, może w przyszłości planujesz CCTV... Teraz i tylko teraz jest jedyny moment na takie ruchy. Koszt przewodów, przynajmniej tych do SSWiN jest niewielki. W przyszłości, po wykończeniu domu, nie będziesz miał już takiej możliwości. Sprzęt, jeśli nie masz kasy teraz, możesz dokupić później.

Pozdrawiam.

PS: Czujka paradoor jest czujką wewnętrzną. Czujki zewnętrzne są trochę droższe...

0
  • #29 29 Sty 2016 10:54
    Dariusz_TKR
    Poziom 5  

bhtom napisał:
    Moim zdaniem, dopóki masz dom w stanie surowym, rozciągnij przewody "gdzie się da". Do wszystkich okien, ewentualnie do czujek zewnętrznych, może w przyszłości planujesz CCTV... Teraz i tylko teraz jest jedyny moment na takie ruchy. Koszt przewodów, przynajmniej tych do SSWiN jest niewielki. W przyszłości, po wykończeniu domu, nie będziesz miał już takiej możliwości. Sprzęt, jeśli nie masz kasy teraz, możesz dokupić później.
    Tak też zrobię rozciągnę przewody pod każde okno. Co do tych czujek zewnętrznych proszę o poradę gdzie najlepiej zamontować. Mój projekt to: Dom przy alabastrowej 26 z tym że u góry jest dodatkowy balkon przy tych pojedynczych oknach prawie przez calą długość domu.
    bhtom napisał:
    PS: Czujka paradoor jest czujką wewnętrzną. Czujki zewnętrzne są trochę droższe...
    Jakie w takim układzie polecane na zewnątrz?

0