Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa kinkiety - podłączenie dwóch kinkietów i gniazdka.

drivver 24 Sty 2016 20:01 1407 7
  • #1 24 Sty 2016 20:01
    drivver
    Poziom 9  

Witam, mam pewnie problem a mianowicie: w jednym z pomieszczeń w domu mam tylko jedno gniazdko elektryczne. poprowadziłem od tego gniazdka przewód w listwach panelowych (dwie żyły) na przeciwległa ścianę. Mam tam również dwa przewody od dwóch rożnych kinkietów(każdy po dwie żyły). Chciałbym na tej przeciwległej ścianie zrobić obok siebie dwa ściemniacze (po jednym do każdego z kinkietów) oraz zwykłe gniazdko. Podłączyłem dwa przewody do gniazdka ( w tym nowym gniazdku jest już prąd) a dalej nie wiem jak mostkować te dwa ściemniacze. Boje się ze jak jeden i drugi ściemniacz będzie włączony to coś się stanie. Proszę o podpowiedź jak to podłączyć.

0 7
  • #2 24 Sty 2016 20:29
    Akrzy74
    Poziom 39  

1. Nie należy łączyć obwodów oświetlenia i gniazd.
    2. Ułożony przewód jest niewłaściwy.
    3. Proponuję wizytę elektryka.

2
  • #3 24 Sty 2016 21:38
    drivver
    Poziom 9  

w takim razie jak to mam zrobic fachowo?

0
  • #4 24 Sty 2016 21:40
    scalok
    Poziom 30  

drivver napisał:

Akrzy74 napisał:
    3. Proponuję wizytę elektryka.

Pozdrawiam.

0
  • #5 24 Sty 2016 22:08
    rafi84
    Poziom 24  

drivver napisał:

Nie bądź urażony czy obrażony na tego typu odpowiedzi ale niestety, z prądem jak z gazem, zabawy nie ma. Jeśli brak Tobie wiedzy w zakresie instalacji, lepiej jest zapłacić "parę groszy" wykwalifikowanej osobie która zrobi to tak jak być powinno. Instalacja przede wszystkim musi być bezpieczna, aby albo kogoś nie poraziło albo nie wywołała pożaru.

0
  • #6 24 Sty 2016 22:27
    drivver
    Poziom 9  

Kinkiet zasilany z obwodu gniazdka poprzez wtyczke jest urządzeniem i jest ok, a zasilany bezposrednio jakims połączeniem stałym jest czescią obwodu. przepis mowi zeby rozdzielać obwody oswietleniowe od gniazdkowych. przerabiajac moj pomysl ze zaloze wtyczke do gniazdka na poczatku to tak moze byc?

0
  • #7 24 Sty 2016 23:56
    arek1
    Poziom 15  

Hm Panowie a jak myślicie co zrobi pierwszy lepszy elektryk ? Na 90% podłączy z gniazdka

0
  • #8 25 Sty 2016 15:20
    retrofood
    Moderator

arek1 napisał:
    Hm Panowie a jak myślicie co zrobi pierwszy lepszy elektryk ? Na 90% podłączy z gniazdka

Pierwszy lepszy partacz tak zrobi, elektryk - nie!

Temat zamykam, gloryfikacją dziadostwa tutaj się nie zajmujemy.

0