Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modbus - Modbus TCP serwer komunikacja

24 Sty 2016 22:49 1887 15
  • Poziom 15  
    Witam,
    mam ograniczoną wiedzę w tym temacie, troszkę czytałem, ale nie do końca wszystko kumam i dlatego mam pytanie. Jeżeli domofon IP ma wbudowany protokół modbus ponoć slave i po porcie 502 odpowiada na pytania master, to czy musi byc jakaś jednostka centralna, która odbiera te komunikaty i wykonuje odpowiednio zaprogramowane działania za pośrednictwem kolejnych urządzeń (np: przekaźników)?

Chodzi mi o to czy można wykonać małe niezależne urządzenie (master czy jak tu wyczytałem serwer :)) z WIfi, które odbierze sygnał i odpali przekaźnik na zaprogramowany czas?
    Np: ktoś naciska przycisk na domofonie a moduł wifi odpala światło przed wejściem do domu..

Pozdrawiam i z góry przepraszaj jak coś zmiksowałem.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Witam,
    Można użyć jakiegoś sterownika z Modbus Master TCP/IP i odczytywać zmienne z domofonu (trzeba doczytać co i w jaki sposób odczytujemy w dokumentacji). Wtedy przy wykonaniu konkretnej akcji na domofonie możemy zaprogramować dowolne działanie na PLC.
    Aby jednak powiedzieć coś więcej trzeba dokładnie się wczytać w dokumentację domofonu.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Dziękuję dobry człowieku za odp. :).

Na e-mail dostałem od nich informację że wideodomofon pokazuje komunikaty:
    - czujnik ruchu
    - naciśnięcie przycisku dzwonienia
    - czujnik zmierzchu
    - stan wyjść przekaźnikowych
    - stan rozmowy

Mogą podesłać dokumentację API (cokolwiek to znaczy).

Mi zależy na przycisku wywołania i na jakimś małym module WiFi, taki sterownik pewnie będzie drogi? (proszę o przykłady):(

Tak naprawdę to myślałem zastosować w hali produkcyjnej mojego klienta dodatkowy sygnalizator bo tam jest huk. Taki moduł byłby idealnym rozwiązaniem i otwiera nowe możliwości wykorzystania takiego wideodomofonu ip do celów kontroli dostępu.

Niestety nie jestem programistą, dlatego mam z tym duży problem :(.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Nie znam żadnego prostego i taniego urządzenia z obsługą protokołu Modbus TCP i Wifi.
    Najtańsze co jest mi znane Link
    Ewentualnie na szybko znalazłemLink
    Zestaw 1:
    - sterownik PLC B1-20MJ2-D24 (seria B1, obudowa standard, 12 we / 8 wy pnp)
    - moduł komunikacyjny B1-CM25E (RS232, RS485, Ethernet)
    - kabel do programowania FBs-U2C-MD-180 (RS232-USB)
    - zasilacz ADP-24V-2A (24VDC / 2A)
    Cena promocyjna: 649 zł netto

Żadnego z tych urządzeń sam nie wykorzystywałem, ale powinny się sprawdzić w Pana przypadku. Ewentualnie można zawsze liczyć na wsparcie techniczne ze strony dystrybutorów. A jeśli chodzi o Fatec-a to nawet można się zapisać na darmowe szkolenie.
  • Poziom 12  
    Witam,
    Nie żebym chciał od razu coś sprzedawać ale ja do projektu aktualnie wykorzystuję coś takiego:
    DVP12SE11R
    Sterownik PLC serii SE. Zasilanie 24VDC. 8 wejść/ 4 wyjścia przekaźnikowe. USB, Ethernet, 2x RS485

Czyli obsługuje Modbus RTU i TCP .
    Programowanie przez miniUSB lub kabel ethernetowy jak kto woli.
    Oprogramowanie za Free dostępne na stronie producenta (ale po angielsku)
    Powinien się sprawdzić. Nie wiem skąd Państwo są ale na mój rejon jeździ akurat fajny handlowiec co i pomaga w programowaniu więc myślę że i tutaj Panu też mógłby pomóc.

Do tego trzeba by tylko zasilacz 24VDC jakiś mały.

Służę pomocą w razie czego.
  • Poziom 15  
    Dzięki za odp. To bardzo rozbudowane sterowniki.. Pewnie tego nie wykorzystam.. Ale może klient się zgodzi produkt nie jest drogi, razem to przed 2tys netto za sprzęt + zasilacze. Wideodomofon to coś takiego: S03P http://safeautomation.pl/index.php/kontrola-dostepu/widodomofony-ip
    Ogólnie już stosowałem i ze zwykłą procedurą instalacji i konfiguracji sobie radzę, ale teraz mam klienta z dziwnym pomysłem i producent zaproponował właśnie rozwiązanie na protokole Modbus, jednak że pierwszy raz o tym słyszałem to mam zgryz. Generalnie im więcej czytam tym bardziej mnie to ciekawi :). A żeby się podjąć tematu to muszę coś o tym wiedzieć.
    Mam jeszcze ostatnie pytania i nie męczę już:
    1. Ile trwa takie szkolenie? Zależy pewnie od mojego pojmowania? Po prostu ciekawi mnie stopień trudności.
    2. Czy istnieją jakieś produkty szkoleniowe, które można pożyczyć lub taniej kupić, może używane?

Dodano po 5 [minuty]:

Robiot napisał:
    Witam,
    Nie żebym chciał od razu coś sprzedawać ale ja do projektu aktualnie wykorzystuję coś takiego:
    DVP12SE11R
    Sterownik PLC serii SE. Zasilanie 24VDC. 8 wejść/ 4 wyjścia przekaźnikowe. USB, Ethernet, 2x RS485

Czyli obsługuje Modbus RTU i TCP .
    Programowanie przez miniUSB lub kabel ethernetowy jak kto woli.
    Oprogramowanie za Free dostępne na stronie producenta (ale po angielsku)
    Powinien się sprawdzić. Nie wiem skąd Państwo są ale na mój rejon jeździ akurat fajny handlowiec co i pomaga w programowaniu więc myślę że i tutaj Panu też mógłby pomóc.

Do tego trzeba by tylko zasilacz 24VDC jakiś mały.

Służę pomocą w razie czego.

A jaka jest orientacyjna cena i czy działa po Wifi? Zależy mi na cenie, może nie do tego klienta, ale na przyszłość.
  • Poziom 12  
    Generalnie ten sterownik o którym wspomniałem kosztuje nie więcej jak 150EUR.
    Jeśli chodzi szkolenie to różnie bywa. Dystrybutor (wyłączny na Polskę) organizuje co jakiś czas darmowe jednodniowe szkolenia techniczne z obsługi i programowania z sprzętu -sterowniki, falowniki i oprogramiania SCADA które oni sprzedają:
    Link

Jeśli chodzi o wypożyczenia to nieoficjalnie napiszę że jako firma w której pracuję - jako firma która regularnie u nich się zaopatruje - równie regularnie uskutecznia wypożyczenia różnego rodzaju sprzętów do testów - sterowników , paneli HMI z wbudowanymi PLC czy falowników. Ofertę mają bardzo bogatą a jeśli chodzi o ich "używki" to chyba nie ma bo i sprzęt jest dość tani.

Szczerze mogę ich polecić za bardzo porządne wsparcie techniczne.
    Jak coś więcej to na PRIV bo to nie serwis do tworzenia reklam.

A wracając do domofonu z linka nigdzie w dokumentacji nie znalazłem informacji o MODBUS TCP.

Wi-fi w tym nie ma ale można kupić tani reapeter WI-FI w wejściem ethernetowym i sprawa załatwiona - w dużym skrócie oczywiście.
  • Poziom 15  
    Dzięki za wszystkie wskazówki, troszkę łyknąłem torii ostatnio pościągałem jeszcze dziś pdf-ów i jutro drukuję i będę studiował wieczorami. Puki się cieplej nie zrobi to nie będę i tak się mordował z montażem :). Raz już przy kabelkach odmroziłem stopy..

Na domofon mam dostać plik z nową aktualizacją gratis, ponoć do kilku dni. Nowy soft ma mieć protokół sip pod telefony voip i ten modbus. Sam jestem ciekaw dostałem tylko odpowiedz na e-mail z opisem około tygodnia temu i napisali ze mogą podesłać jeszcze specyfikacja api?
  • Poziom 12  
    Ta specyfikacja API to może być ciekawa rzecz (poproszę o kopię jak już ją Pan dostanie ) , aczkolwiek do tej pory pod oznaczeniem API ukryte były procedury ułatwiające napisane własnego oprogramowania (np w C++ czy VB) sterującego ale pod PC.
    O jakim konkretnie modelu domofonu piszemy (ten co będzie miał MODBUS-a) sam będę niedługo kupował wideodomofon, może w coś takiego warto zainwestować :)
  • Poziom 15  
    http://safeautomation.pl/index.php/informacje-ogolne-o-safe-ip
    Na tej stronie jest tylko jeden wideodomofon.

Napisałem już, jak tylko dostane to api dam znać.. Generalnie fajne urządzenie na żywo wygląda agresywniej i jest masywny. Słaba jest tylko kamera bo rozdzielczość 960x576, po za tym wymiata, na telefonie i 7cali tablet to obraz bardzo ładny jest tylko wyżej już trochę piksele. Instaluje róże urządzenia to wiem co piszę, z tymi parametrami to sprzęty kilka razy droższe, fajny jest też mobotix ma wypasioną technologicznie kamerkę możliwość zastosowania więcej przycisków i moduły dodatkowe :) tylko kosztuje z 6tys w podstawowej wersji jest duży gabarytowo. Nie na wszystko jest klient, i nie wszystko się wykorzystuje. Zależy od portfela.

Mam jeszcze pytanie z innej beczki tylko nie wiem gdzie pisać, czy to dobry dział. Wyczytałem gdzieś że obraz z kamer można przekierować również na telewizor.. np. gdy oglądam tv, to gdy ktoś dzwoni pojawi się mały ekranik na tv i wtedy wiem że muszę podejść do tabletu czy poszukać telefon, aby pogadać lub otworzyć drzwi. To pewnie wyższa szkoła jazdy?
  • Poziom 15  
    Witam,
    Dostałem coś takiego, ponoć tyczy się to o samego modbus-a w tym urządzeniu i jest wersja nieoficjalna, i jeszcze niedopracowana.. Na razie w fazie pracy..

Nie wiem czy to coś pożytecznego do tego co ja chciałbym uzyskać.. Czyli wysterować dzwonek, światło w momencie naciśnięcia przycisku.
    Pozdrawiam
  • Specjalista Automatyk
    To API zaprojektował kompletny ignorant.
    Do przesłania jest tylko 6 słów danych, ale nie da się tego zrobić jedną transmisją, trzeba 6 osobnych...
  • Poziom 18  
    Możesz odczytać stan dzwonka instrukcja 0x04 pod adresu 42001 i w zależności od stanu sterować czymś
  • Poziom 15  
    jestam napisał:
    To API zaprojektował kompletny ignorant.
    Do przesłania jest tylko 6 słów danych, ale nie da się tego zrobić jedną transmisją, trzeba 6 osobnych...

Dzięki za zainteresowanie: Możesz napisać o co chodzi dokładniej, więcej szczegółów? Czy to jest jakaś ułomność? Pisałem z nimi i napisali że to dopiero pierwsza wersja i będą to rozbudowywać.

Dodano po 1 [minuty]:

kornik280 napisał:
    Możesz odczytać stan dzwonka instrukcja 0x04 pod adresu 42001 i w zależności od stanu sterować czymś

Czyli za pomocą tego sterownika fetek, zorganizuję moje zadanie? Muszę w końcu zainwestować w ten sterownik i się podszkolić.
  • Poziom 18  
    Ad1. Koledze chodziło, że w jednym zapytaniu można by było odczytać wszystkie informacje, a tutaj trzeba zastosować 6 zapytań. Troche to komplikuje kod klienta

Ad.2 Jeśli ten sterownik wspiera Modbus TCP to można to zrobić
  • Specjalista Automatyk
    piotrek_falownik napisał:
    Możesz napisać o co chodzi dokładniej, więcej szczegółów?

1. Wszystkie interesujące dane powinno się dać odczytać jednym zapytaniem. Nie chodzi tu o wydajność, tylko o wygodę użycia. Wysłanie jednego zapytania i wyjęcie danych z odpowiedzi to 1 do kilku linijek kodu np. na Raspberry Pi.

2. Wstrzymanie/wznowienie audio da się tylko zapisać rozkazem 0x06 (write holding register). Musi się dać czytać stan obecny (rozkaz 0x03 read holding registers)

3. Odczyt danych rozkazem 0x04 (read input registers) należałoby zamienić na 0x03 - to nie jest wszystko jedno.

4. Trzeba zaplanować przyszłe rozszerzenia funkcjonalności. Jeśli już wiadomo, że coś będzie dodane w kolejnych wersjach, to zarezerwować rejestry na to coś (np wstrzymanie wideo).

5. Dołożyć numer wersji protokołu do odczytu zawsze pod tym samym adresem.

6. Nie bardzo widzę sens używania tak wysokich numerów rejestrów. Czy numery 0-8 (wersja + 8 słów danych) są gorsze?

7. Implementacja powinna pracować poprawnie, gdy klient spróbuje odczytać więcej rejestrów niż jest używane (zwracać wartości 0) - w ten sposób starsze wersje urządzenia bedą działać z klientem spodziewającym się nowszej wersji.

8. Należy tak określić znaczenie słów danych, aby 0 oznaczało wartości domyślne przy których urządzenie nie robi nic szczególnego - np. w obecnej wersji nie ma wstrzymania wideo, więc w przyszłej wersji 0 w rejestrze "stanu wideo" będzie oznaczać "wideo nie wstrzymane". Analogicznie 0 powinno oznaczać "audio nie wstrzymane" - odwrotnie niż w tym projekcie.

9. Całą tą tabelkę z rejestrami należy umieścić w normalnej DTR urządzenia - nie ma nic "przyjemniejszego" niż dopraszanie się 1 stroniczki dokumentacji, która jest niewiadomo gdzie.