Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston dużo pali - Jak ustawić piec Ariston class B

tomeczex 25 Sty 2016 09:35 1239 10
  • #1 25 Sty 2016 09:35
    tomeczex
    Poziom 4  

Witam.

Od 6 miesięcy mam nowe mieszkanie deweloperskie na parterze nad garażami o powierzchni 73m,piec Ariston class B z zasobnikiem 40 litrów,rurki pex na zaciskane złączki. Piec ogrzewa tylko co i woda użytkowa. W kuchni jest indukcja. Ostanie dwa miesiące moje faktury to 420zł i 460zł (zgłaszam co miesiąc stan licznika) i wydaje mi się że trochę za dużo. Zuzycie było odpowiednio 189 a teraz 222m gazu. Piec ustawiony był na 65C ponieważ przy 60C nie był w stanie nagrzać mieszkania do 21.5C przy ujemnych temperaturach jakie były ostatnio.Przy 65C na piecu był w stanie dogrzać do 21.5C ale rachunek za miesiąc to 460zł.Dużo moim zdaniem.

Teraz zrobiło się cieplej zrobiłem test.Piec na 60C i zużycie dobowe 8,4m gazu. Teraz sprawdzam przy 65C.Jutro dam znać jakie wyjdzie tyle że delikatnie jest cieplej na dworze.Na dodatek grzejnik w salonie jest najdalej oddalonym grzejnikiem i jest trochę chłodniejszy na dole niż reszta.Odpowietrzałem grzejniki.

Podczas mrozów muszę mieć minimum 65C na piecu aby ogrzać mieszkanie do 21,5.Czy mogę nastawić 70 na piecu? Rurki pex wytrzymaja? Czy to wyjdzie taniej? Czy to obnizy mi rachunki?
    Co zrobić aby mieć mniejsze rachunki za gaz?

1 10
  • #2 25 Sty 2016 20:32
    tomeczex
    Poziom 4  

zużycie dobowe

na piecu 60C zużycie 8.4m
    na piecu 65C zuzycie 7.9m ale na dworze lekko się ociepliło dzisiaj

chyba jeszcze raz nastawię na 60C

0
  • #3 29 Sty 2016 22:00
    Arbiter
    Poziom 13  

to nie piec zużywa dużo gazu tylko mieszkanie potrzebuje duzo ciepła, bo ma jakieś wady w izolacji. Zużycie masz typowe dla domu o powierzchni 150m2.

Zeby mieć mniejsze rachunki na gaz powinieneś przede wszystkim zadbać o izolacje mieszkania. Być moze masz chłodzenie podłogowe jeśli garaż jest zimny a na suficie nie ma styropianu

0
  • #4 29 Sty 2016 22:46
    tomeczex
    Poziom 4  

Styropian mam pod posadzkami.Izolacja ścian typowa dla bloków deweloperskich. Styropian na zewnątrz jest. Tak duże zużycie mnie martwi trochę.

0
  • #5 29 Sty 2016 23:16
    Arbiter
    Poziom 13  

no coś jest nie tak. MOze wentylacja wysysa każde ciepło. Zobacz czy nei masz za duzej wymiany powietrza. Do jakiej temperatury spada w mieszkaniu gdy zakrecisz kaloryfery w mrozy np na 3 dni?

U mnie w bloku przy zakreconych temp nie spada ponizej 17C nawet przy zakreconych kaloryferach przez tydzień w mrozy. Ale mieszkanie środkowe.

Styropian powinien być w garażu na suficie aby zimno z garażu nie chłodziło tobie podłogi i ścian. Jesli w garazu nie ma styropianu to jest to błąd wykonawczy

0
  • #6 28 Paź 2016 13:37
    tomeczex
    Poziom 4  

Dobra wentylacja to duży plus z piecem w domu. Wiatrak od wentylacji w kuchni cały czas się kręci. Na pewno wysysa powietrze z mieszkania ale tak ma być. Nie będę przecież zaklejał kratek od wentylacji bo tak się nie robi i to jest niebezpieczne. Nie wiem jak z nawiewami w oknach.Pozamykać,pozaklejać?

0
  • #7 28 Paź 2016 14:40
    Arbiter
    Poziom 13  

Masz jakies powazne bledy w izolacji budynku.

Jakby bylo dobrze zuzywalbys teraz 2m3/ dobe

0
  • #8 28 Paź 2016 14:56
    tomeczex
    Poziom 4  

To jest stary temat. Pokryzowałem grzejniki i teraz brał mi około 5.6m gazu.

0
  • #9 28 Paź 2016 15:16
    Arbiter
    Poziom 13  

O to nawet wiecej niz moje 240m2 przy pogodzie jak teraz
    Masz tam cos skopane. Kryzowanie to jakis nietrafny pomysl. Czemu to ma sluzyc?

0
  • #10 28 Paź 2016 17:56
    tomeczex
    Poziom 4  

Kryzowalem grzejniki blisko pieca.Wiecej ciepla poszło na najbardziej oddalony grzejnik w salonie gdzie jest programator.Spalanie od razu spadło o 2 metry ale i tak wydaje mi się duże.

0
  • #11 28 Paź 2016 22:27
    Arbiter
    Poziom 13  

Jesli spalanie spadło o 2m3 to o tyle mniej ciepła dostarczyłeś do domu. Pompa moze niewydajna? Ale w bloku przy kilku kaloryferach każda pompa powinna dać radę. Zamiast kryzować - lepiej mieć na rozdzielaczu zawory regulacyjne lub założyć zwykłe kulowe przy kaloryferze.

Problemem tego domu nie jest jednak układ CO a jakiś brak izolacji który powoduje bardzo duże zapotrzebowanie na ciepło. Ewentualnie wielki przewiew który również wyciaga

0