Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

38 lat piec, czas na zmianę :)

Filip Darkowski 01 Lut 2016 20:37 6321 59
    pandamix
    Poziom 11  
    rzeczywiście macie rację,mój błąd to jak w takim razie zabezpieczyć układ kotłowy grawitacyjnie ?
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Na tę chwilę dziękuję wszystkim, którzy pomogli.
    Co do kotła.... Kolega wcześniej polecił mi GALMET 12 KW.
    Co myślicie o kotle DEFRO EKR 10 KW?
    Cenowo prawie identycznie.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Tak czytam i czytam o tych kotłach, to nawet 10 KW jest o wiele za duży do mojej powierzchni...
    Najmniejszy jaki udało mi się znaleźć, to 7 KW z mniejszym palnikiem niż są w kotłach 10 i 12 KW. I ten myślę, że byłby w sam raz na tą powierzchnię. Nie chciałem wrzucać tu linka, coby nie było jakiejś reklamy, ale wygooglujcie siebie " kotły SKAM"
    ktoś coś może o nich powiedzieć?
    Można kurcze zgłupieć....
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Otrzymałem kolejna propozycje kotła, chodzi o kocioł SZTOKER 15 KW, który wejdzie w życie ok marca (nowy model) . Przechodzi właśnie badania i podobno może pracować od 1 KW ze sprawnością ponad 90 %. Ciekawe.... Poczekam co oni wypuszczą na rynek.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Czy miał/ma ktoś z Was doczynienia ze sterownikami Negros lub Tigra firmy Komster.?
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    A co sądzicie o kotlach tylko na pelet ? Wiem, że w kotlach na ekogroszek też tym można palić ( nie we wszystkich) , są kotły, które mają palniki niby do kilku paliw, ale .... Jak coś jest do wszystkiego, to jest do d... ( mowa o palniku/podajniku) Wiem, że będzie drożej niż na groszku, ale na tak mała powierzchnię, to jakiś kolosalnych sum nie będzie... Plus taki, że czysto,mniej popiołu i przyjemniej... Mam możliwość kupić taki kocioł firmy KOSTRZEWA 10 KW za połowę ceny (nowy kosztuje prawie 7 tys) brnąć w to? Obecny kocioł mogę zostawić na wszelki wypadek gdyby....
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Czy jest tu ktoś, kto może napisać jakie ma realne spalenie pelletu i jaką powierzchnię ogrzewa. Mam wrażenie, że od jakiegoś już czasu prowadzę jednoosobowy dialog :)
    ls_77
    Poziom 33  
    Do mnie przychodzi czasami człowiek który kotłem KOSTRZEWA ~10kW opala domek jednorodzinny. Pali w nim owsem. Ostatnio nawet rozbudowywał instalację CO, żeby sobie w lato podgrzewać wodę w basenie :D
    Jak się pojawi to go wypytam co i jak.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Spoko. Czekam na info.
    Jak ktoś ma jakieś własne doświadczenia, to zapraszam do podzielenia się wynikami ( realnymi) Dziekuje.

Dodano po 12 [minuty]:

ls_77 napisał:
    Ostatnio nawet rozbudowywał instalację CO, żeby sobie w lato podgrzewać wodę w basenie

Ciekawe ile tej wody podgrzewa.... ;)
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Decyzję już chyba podjąłem....
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Ryzykuje i zakładam kocioł na pellet. Dopóki człowiek sam się nie przekona na własnej skórze, to się nie dowie. Jak będzie zadrogo, to sprzedam i kupię na groszek. Mam nadzieję, że dramatu nie będzie.
    ls_77
    Poziom 33  
    Wczoraj wieczorem rozmawiałem z tym moim znajomym. Od 2 lat pali peletem. Domek ~70m2. Średnio zaizolowany. Kocioł KOSTRZEWA 10. Ustawiony podobno na 50% mocy, czyli ~5kW. Grzeje centralne i CWU w bojlerze. Na tydzień starcza mu około 80kg peletu. Jak go teraz nie było przez 1,5 tyg. i ustawił temp. na 16°C to mu ubyło 1,5 worka. Teraz że na początku sezonu kupił pelet ukraiński za 700zł za 1T z dowozem i mówił że rewelacja. Wcześniej kupował inny to jemu najlepiej sprawdzał się "lava". Mówił że od jakości peletu dużo zależy i tu nie ma co oszczędzać.
    I na koniec - ku pokrzepieniu serc - stwierdził że była to jego jedna z najlepszych decyzji w życiu, że wybrał kocioł na pelet. Sam się zapala, sam się gasi, nie ma czarnego pyłu z ekogroszku i jak się wyraził - wcale nie ma dużo popiołu.
    Powodzenia i daj znać jak się będzie spisywał kociołek :idea:
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    ls_77 napisał:
    Teraz że na początku sezonu kupił pelet ukraiński za 700zł za 1T z dowozem i mówił że rewelacja.

Też o tym słyszałem tylko, że trzeba kupić wczesną wiosną, bo gatunkowo jest wtedy najlepszy.
    Z pewnością napisze jak będzie się u mnie sprawował, ale to już bliżej listopada opiszę.
    Pozdrawiam.

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Ktoś mi podpowiedział żeby na zasilaniu przed zaworem 4d założyć grupę bezpieczeństwa 1/5 bar. Jest sens? Mam układ otwarty, więc nie montuje się w takim przypadku grupy bezpieczeństwa. Powód dla którego ktoś mi podpowiedział był taki, iż gdyby zawór 4d się zamulił, bądź ktoś by go przestawił na krótki obieg, to będzie to dodatkowym zabezpieczeniem. Ogólnie kocioł sam się rozpala i wygasza, ale nigdy nic nie wiadomo.... to tylko elektronika, która może ulec awarii.
    Ptak3124
    Poziom 24  
    Od kilku lat pale peletem.
    Kocioł, jaki mam, to przerobiony Zębiec KWKP 25kW. Ogrzewam 140m² domu i 70m² piwnicy. Budynek do energooszczędnych nie należy. Kocioł grzeje też zasobnik cwu.
    Ze zużyciem peletu jest różnie i zależy od pogody. Obecnie od kilku dni na dworze -5°C, zachmurzenie i wieje. Schodzi ok. 22-24kg/dobę razem z cwu. W domu utrzymuje ok. 24°C (w piwnicy 21°C).
    Latem na samo cwu dla czterech osób schodzi koło 200-250kg bez oszczędzania...

Samo użytkowanie kotła sprowadza się do dosypywania peletu wg. potrzeb i co kilka miesięcy gruntowne czyszczenie. Popiół z tony peletu mieści się w wiaderku 15 litrów i rozsypuje jako nawóz na trawę. (Pelet z Barlinka).

Przy wyborze kotła zwracam uwagę na konstrukcje (żadna retorta) a przede wszystkim zapalarka i jej żywotność. Szukaj kotła z wentylatorem wyciągowym spalin. Unikniesz "hucznych" wybuchów podczas automatycznego rozpalania kotła.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Ptak3124 napisał:
    Ogrzewam 140m² domu i 70m² piwnicy.

Nie żebym był dociekliwy, ale po co Ci w piwnicy 21 st C?
    Ptak3124
    Poziom 24  
    W piwnicy mam pralnie i suszarnie. Dodatkowo pomieszczenie biurowo-rozrywkowe z łóżkiem dla gości.
    Całość sucha i dość dobrze naświetlona.
    W kotłowni mam warsztat i trochę majsterkuje.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Możecie mi napisać który zasobnik będzie lepszy. Chcę 100-120 L. I teraz pyt. Dwuplaszczowy, czy z podwójną wężownicą? Używając wody do kąpieli (wanna) zużyje np. 50 L wody o temp 55 st. Który zasobnik podgrzeje szybciej wodę przyjmując, że kocioł będzie pracował o temp 60-65 st.
    Ptak3124
    Poziom 24  
    Zasobnik cwu dwupłaszczowy jest lepszym rozwiązaniem.
    Zasobnik taki szybko grzeje wodę. Oczywiście kocioł musi dać rade...! (Chodzi mi o moc kotła i sposób wpięcia zasobnika do instalacji)

Wspominasz też o zasobniku z podwójną wężownicą.
    Takie rozwiązanie stosuje się, kiedy planujesz dwa niezależne źrudła ciepła do grzania cwu. Np. kocioł i solar.
    Zbiorniki takie zazwyczaj są stojące. Czas grzania cwu zależy od "mocy" wężownicy.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Ptak3124 napisał:
    Wspominasz też o zasobniku z podwójną wężownicą.
    Takie rozwiązanie stosuje się, kiedy planujesz dwa niezależne źrudła ciepła do grzania cwu. Np. kocioł i solar.

Źle zrozumiałeś. Co innego podwójna wężownica, a co innego bojler z dwoma wezownicami. Też myślałem, że wydajniejszy jest dwuplaszczowy..
    Ptak3124
    Poziom 24  
    "Podwójna wężownica"... Zwyczajna nazwa handlowa. Zmienia się tylko długość wężownicy -wymiennika ciepła w zasobniku. Na ciepłą wode i tak poczekasz dłużej, niż przy zasobniku z płaszczem wodnym, acz kolwiek ten z podwójną wężownicą nagrzeje cwu szybciej niż inny z pojedyńczą.

Kwestia jest ceny.

Z doświadczenia wiem, bo grzeje cwu w zasobniku z płaszczem 140l, że na ciepłą wode (z zimnego zasobnika) czekam 10min. i już można brać prysznic... By zasobnik nagrzał się do 48'C trzeba ok. 20min.
    Mam zasobnik poziomy. Temp. kotła na poziomie 65'C przy włączeniu pompy cwu. Nie korzystam z "priorytetu" grzania cwu w funkcji regulatora kotła. Jedno, co się zmienia, to zawór 4D puszcza na grzejniki max. 40'C podczas grzania cwu.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Dzięki za rzeczową odpowiedź. Różnica w cenie obu zasobników nie jest aż taka drastyczna.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Wszystko zamontowane.Zasobnik z płaszczem wodnym. Kocioł na pellet mini bio 10 KW . Dołożona nakładka szamotowa na palnik ( wyrób własny : ) Podziękowania dla kolegi Ptak3124 za cenne informacje. Kocioł na te chwile i zapotrzebowanie na CO i CWU spala ok 15 kg/24h ,ale to jeszcze nie zima. Kocioł pracuje " praca stała " 24/H

Dodano po 5 [minuty]:

napisał:
    Wczoraj wieczorem rozmawiałem z tym moim znajomym. Od 2 lat pali peletem. Domek ~70m2. Średnio zaizolowany. Kocioł KOSTRZEWA 10. Ustawiony podobno na 50% mocy, czyli ~5kW. Grzeje centralne i CWU w bojlerze. Na tydzień starcza mu około 80kg peletu.

No...to teraz wiem,że to były żarty... Nie wie,m co wy tam palicie ,ale widzę ,że to działa :D :D :D
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    Witam.Poszukuje osób z Łodzi którzy ogrzewają domy pelletem. Chodzi o to ,by na nast sezon zebrało się kilka osób i zamówiłoby się tiar ( 24 tony) . Przy takiej ilości można negocjować. Oczywiście przed zakupem trzeba by było przetestować ,co by się nie okazało ,że towar jest kiepskiej jakości ( kora,piach i inne dodatki) . Mam na myśli sprzedawców z naszego regionu.
    Ja potrzebuje 5 ton.
    Jak coś to pisać w temacie,ewentualnie priv+kont tel .
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  
    Kupiłes co chciałeś, ale wg mnie opalania pelletem nie jest tanie. Paliwo o kaloryczności 17-19Mj za 700-850 zl/tonę??? Tyle kosztuje węgiel 25MJ i więcej.
    Wyjdzie na pewno drożej niż węgiel, ale będzie czyściej, bardziej ekologicznie.
    Zawsze można poeksperymentować z pelletem ukraińskim , albo ze słomy i czego tam popadło, jest mnóstwo biomasy przerabianej na pellet dużo tańszy niż ten z "porządnego" drewna, ale i tragicznie nisko kaloryczny (np. słoma 3,6MJ).
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    andrzej lukaszewicz napisał:
    ale wg mnie opalania pelletem nie jest tanie. Paliwo o kaloryczności 17-19Mj za 700-850 zl/tonę???

Jak dobrze poszukasz, to już pellet kupisz za 650 zł, a poza sezonem jeszcze taniej. No chyba, że ktoś kupuje tylko z din+, to spoko... (tylko po co przepłacać) No i jeszcze jedna sprawa. Drewno na podpałke też odpada, a przecież trzeba je kupić i do tego pociąć i jeszcze siekierka w ruch... Tego już nikt nie liczy.
    Okres zimowy kosztował mnie przeważnie bez CWU ok trzy tys na sezon+ drewno. Teraz 5 ton pellet z CWU wyjdzie to samo, a jeszcze chata nieocieplona ( ściany, podłoga, sufity) . Pozdrawiam.
    Filip Darkowski
    Poziom 14  
    A więc : Mam zawór czterodrogowy GOSHE 1C. Szukałem w necie by znaleźć do niego jakieś sterowanie bezprzewodowe, ale nic nie znalazłem. Chodzi o to, by sterownik łączył się bezprzewodowo z siłownikiem i tym sposobem regulował dopływ ciepłej wody, a zarazem utrzymywał temp zadana w domu. Jeszcze jedna sprawa. Czy takie siłowniki /sterowniki mogą całkowicie zamknąć 4D? Czy jest w nich jakaś opcja ustawienia minimalnego przepływu cieczy tak by nie doszło do całkowitego zamknięcia? Czy do tego zaworu nie da się kupić jakiegoś zastawu i będę musiał go wymienić na coś innego....
    Xantix
    Poziom 40  
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Zawsze można poeksperymentować z pelletem ukraińskim , albo ze słomy i czego tam popadło, jest mnóstwo biomasy przerabianej na pellet dużo tańszy niż ten z "porządnego" drewna, ale i tragicznie nisko kaloryczny (np. słoma 3,6MJ).

Oj chyba więcej... Sucha słoma ma wartość opałową 3,6 ale kWh/kg czyli jakieś 13 MJ/kg. Pelet powinien mieć podobnie - no chyba, że ma 50% wilgotności... ale to już nie wina paliwa, tylko użytkownika, że trzyma w nieodpowiednich warunkach opał lub kupuje go w stanie półmokrym.
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  
    Xantix napisał:
    Oj chyba więcej... Sucha słoma ma wartość opałową 3,6 ale kWh/kg czyli jakieś 13 MJ/kg.

Racja, pomieszałem jednostki...
    Bemx2k
    Poziom 9  
    Tak naprawdę to dobry pellet A1 np Olimp ,drogi jak złoty chu... ale naprawdę najlepszy , posiad około 18MJ to co podają producencie pelletu to czysta fikcja.
    Należy dodać że są pellety na rynku klasy B które nie dość że mają tylko 15MJ to zawierają chlor,sód,siarkę i domieszkę piachu.
    Należy pamiętać że chlor i siara przyspieszą korozję pieca.

Tak więc zastanówcie się 3x przed zakupem pelletu z mielonych mebli i odpadów z budów na Ukrainie. 650zł /tonę same problemy.

Czekam aż ktoś w tym dziwnym kraju zacznie kontrolować jakość pelletu ,inaczej zamiast ekologi będziemy mieli pelletowy smog.