Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

38 lat piec, czas na zmianę :)

25 Sty 2016 09:57 6171 59
  • Poziom 14  
    Witam. Ostatnio będąc na giełdzie samochodowej w Łodzi podszedłem do Pana, który oferował piece. Zainteresował mnie piec, który ma dwa wyjścia zasilania. Jedno na zasobnik,a drugie na grzejniki. Do tego pieca podobno nie potrzeba zaworu czterodrogowego, by sterować temp która idzie na grzejniki, bo tą robotę wykonuje sterownik. Zastanawiam się jak to możliwe. Pan mi tylko wytłumaczyl, że sterownik tym zarządza. Czy ktoś z Was ma taki piec z dwoma wyjciami
    (piece zaczynają się od 15 kw z podajnikiem. ) Piece z wężownicami też mnie zainteresowały, ale juz o tym poczytałem i to nie jest chyba najlepsze rozwiązanie ciepłej wody jak się ma wannę. Przygotowuje się do zmiany pieca na następny sezon i z pewnością będę w przyszłości potrzebował od Was pomocy z podłączeniem pieca, jak już się zdecyduje na rozsądny model.Obecy piec zmodyfikowałem dokładają mu sterownik i wentylator, ale po kilku latach zmęczyło mnie bieganie do pieca co 12-cie godzi (bo tyle wstanie jest utrzymać zadaną mu temp przy - 15 st w nocy. Ogrzewam 60m/2 (dwa pokoje, łazienka, kuchnia =cztery grzejniki) Temp zadana piecu 45 st, a jak tyle nie potrzeba to zmniejszam do 40. Opału jaki teraz używam, to koks, który przy niskiej temp nie zalewa pieca kwasem węglowym, który płynął po ściankach gdy paliwem jeden sezon miałem łącząc do z węglem. W mieszkaniu mam 23-24. Zmieniając piec będę chciał podłączyć zasobnik 120 L ( tyle mi wystarczy) . W sezonie letnim piec będzie w stanie spoczynku, gdyż ciepłą wodę w sezonie letnim zapewnia mi kolektor słoneczny. Domek nieocieplony, okna i drzwi wymienione. Jaki piec byście polecili z własnego doświadczenia na taki metraż +zasobnik.
  • Computer Controls
  • Poziom 31  
    Filip Darkowski napisał:
    Zastanawiam się jak to możliwe.
    Dwie pompy są do tego potrzebne. Osobna na grzejniki, osobna na bojler.
  • Poziom 14  
    No dobrze, ale jak pompa jest wstanie puścić wodę na grzejniki np 45 st skoro na kotle będzie temp 65? Czyli pompa pakuje na grzejniki 65 st przez pewien czas, aż sterownik jej nie wyłączy?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Nie kupuj żadnych wynalazków z wężownicami i osobnymi wyjściami z kotła ( nie pieca), bo w razie przeróbki, awarii nie wiele da się zrobić. Awaryjność takiego kotła tez będzie większa.
    Szukaj kotłów podajnikowych z dobrymi samoadaptacyjnymi sterownikami typu: e-coal, PID. Tu pasowałby kocioł ogniwo 10kW, galmet 12kW( dobry i niedrogi), SKAM 12kW. Kotły te mają w większości w sterownikach wyjścia na pompy do CO , CWU, albo do ukłądu mieszającego.Na 60m2 nie kupuj kotła większego niz 12kW ( i tak zapas na CWU).
  • Poziom 14  
    Andrzeju. Dziękuję za pierwsze sugestie.
  • Poziom 22  
    Filip Darkowski napisał:
    No dobrze, ale jak pompa jest wstanie puścić wodę na grzejniki np 45 st skoro na kotle będzie temp 65? Czyli pompa pakuje na grzejniki 65 st przez pewien czas, aż sterownik jej nie wyłączy?

Przy zastosowaniu zaworu 4 drogowego można obniżyć temp. grzejników o ile stopni tylko chcesz. A na bojlerze maksymalna temp. będzie zawsze taka jak maksymalna temp. kotła, pod warunkiem, że będą 2 pompy. Można zastosować tańszy układ z zaworem 3D, ale to rozwiazanie ma wadę taką, że regulujesz tylko jedną temperaturę, albo kotła albo grzejników. W przypadku 4D możesz regulować płynnie obie temperatury powrotu kotła i grzejników.
  • Computer Controls
  • Poziom 14  
    Pablowp1 : o zaworach już się trochę naczytałem i troszkę wiedzy zdobyłem jakie mają zadanie, ale ten kocioł o którym Pan na giełdzie mi opowiadał, to, że do tego kotła co on sprzedawał z podwójnym zasilaniem nie trzeba żadnych zaworów tylko pompka. Nie zawracam sobie już głowy wynalazkami. Czekam jeszcze na jakieś propozycje odnośnie kotłów. Andrzej podał mi już kilka modeli i kurcze fajnie to wygląda, tylko ta cena... Szukałem czegoś do 5 tys, choć czasmi nie ma co żałować, bo można dwa razy stracić... Także mam jeszcze czas, a może pokażą się nowe modele i lepsze ceny, albo lepsze osiągi i możliwości, a ceny te same.
  • Poziom 39  
    Filip Darkowski napisał:
    Szukałem czegoś do 5 tys, choć czasmi nie ma co żałować, bo można dwa razy stracić...

To sprawdź ceny np na alledrogo: Galmet EKO-GT KWP 12 kW: 5250zł. Tyle samo kosztują wynalazki no name w marketach z najprostszymi sterownikami do których ciagle bedziesz biegał do kotłowni.
    Montowałem ten kocioł niedawno i robi dobre wrażenie, rzeczywiście sterownik jest bezobsługowy, odpalasz i sam utrzymuje parametry .
  • Poziom 22  
    Do firm kotłów dodam jeszcze dwie mi znane i sprawdzone; to STALMARK i ENKa.
  • Poziom 14  
    Pablowp1: niestety,ale cenowo przewyższają moje możliwości,ale dziękuję za info. Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Stalmark PID vegas minimalna moc 11kW , cena ok 7 tys, enka w podajnikowych zaczyna się od 16kW.
  • Poziom 14  
    Witam ponownie.Od razu napiszę ,że instalacja jest otwarta z naczyniem przelewowym na strychu.Namazałem taki schemat podłączenia.Pompa i zawór kulowy ,który widać jest zamontowany w tej chwili i domyślam się ,że może tak zostać. W tym przypadku proszę o to gdzie zamontować zawór czterodrogowy i jeszcze jakie zawory użyć i w których miejscach je zamontować...? Na obrazku narysowałem,że będzie on na wysokości zasilania z pieca,ale powrót musiałbym pociągnąć z dołu do niego i ponownie w dół do kotła....,ewentualnie zawór czterodrogowy zamontować na dole ,ale wtedy zasilanie z pieca musiałbym poprowadzić w dół do zaworu i wyjść na zasilanie grzejników...Proszę o poradę i sugestie jak to ogarnąć.
  • Poziom 14  
    Czy nikt nie wie jak podłączyć w tym przypadku zawór czterodrogowy ? Narysowałem jak u mnie wygląda instalacja ,a teraz powiedźcie/ napiszcie mi jak wpiąć tu ten zawór czterodrogowy ,o czym pisałem w poście wyżej... 38 lat piec, czas na zmianę :)
  • Poziom 28  
    Ta instalacja jest zaprojektowana źle i grozi wybuchem. Poczytaj więcej i popraw schemat.
  • Poziom 14  
    Powód wybuchu? Drugi mój szkic pokazuje jak obecnie jest podłączone i jakoś przez 38 lat nic nie wybuchło. Prosiłem o pomoc jak prawidłowo to podłączyć i zamontować zawór czterodrożny jak już zmienię kocioł,ale widzę, że mało komu chce się coś namalować.... Jakbym wiedział jak poprawnie narysować schemat, to byłoby jasne, że wiem jak podłączyć zawór i resztę klamotów . wowka : Twój post nic nie wnosi i proszę bez takich postów. Nie chcę Ci się rysować, to spoko...nie zmuszę Cię.

Dodano po 30 [minuty]:

Filozofii nie trzeba by znaleźć coś w sieci
    https://m.youtube.com/watch?v=eZ001535Wu0
    ale mi chodzi o to gdzie u mnie zamontować zawór. Większość schematów przedstawia to tak jakby kocioł stał w piwnicy. U mnie jest powtót do kotła na tym samym poziomie jak wlot do kotła. I to mnie zastanawia jak wybrnąć z tej sytuacji.
  • Poziom 28  
    Filip Darkowski napisał:
    Powód wybuchu? Drugi mój szkic pokazuje jak obecnie jest podłączone i jakoś przez 38 lat nic nie wybuchło.

Ale wg twojego pierwszego szkicu dochodzi zawór 4D i przy jego zamknięciu ryzyko wybuchu znacznie wzrasta.

Najlepiej zrób fotkę jak to obecnie wygląda i wstaw tutaj, bo "U mnie jest powtót do kotła na tym samym poziomie jak wlot do kotła." trochę trudno sobie wyobrazić.
  • Poziom 14  
    Drugi szkic mniej więcej przedstawia jak idzie instalacja. Nie rysowałem już podejść do grzejników, bo bardziej chodziło mi o kotłownie.
  • Poziom 14  
    wowka napisał:
    Najlepiej zrób fotkę jak to obecnie wygląda

Proszę uprzejmie.Drugie zdjęcie ( szkic) narysowałem bez kotła.
    Powrót do kotła jest za piecem i na zdjęciu go nie widać.Powrót jest na wysokości ok 30 cm od podłoża.
    Proszę o dorysowanie dalszej instalacji uwzględniając zawór 4 D i resztę innych zaworów,zaworków,filtrów itp itd. potrzebnych do prawidłowego działania instalacji. Zasobnik będzie nad kotłem ,co daje możliwość grawitacyjnego podgrzewania zasobnika ( nie wiem czy ta opcja jeżeli chodzi o grawitacje lepsza ,czy lepiej z pompką? ) to też proszę wziąć pod uwagę.Tak jak wspomniałem wcześniej jest to instalacja w układzie otwartym . 38 lat piec, czas na zmianę :)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Może coś takiego 38 lat piec, czas na zmianę :)

Nie rysowałem wyjścia na zasobnik bo to zależy czy chcesz z pompą czy grawitacyjnie.
    Jak by to nie miało być to rura na zasobnik ma wyjść z kotła obok rury wychodzącej na czterodrogowy.
    Ważną rzeczą jest rura bezpieczeństwa której u Ciebie jakiś idiota nie zamontował. Ma ona iść bezpośrednio do naczynia.

Tak nawiasem to tego co robił tą kotłownie bym do więzienia zamknął za zagrożenie życia. Śpisz na bombie.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Może być tak jak na rysunku ale podejrzewam że będzie u ciebie problem z naczyniem wyrównawczym.

O, widzę, że ktoś mnie wyprzedził podczas rysowania schematu.
  • Poziom 14  
    jas67 ; o takim rozwiązaniu właśnie myślałem odnośnie podłączenia zaworu 4d... Co do bomby... Nie raz woda się gotowała jak nie było sterownika i nic się nie stało. Naczynie przelewowe jest założone w najwyższym punkcie i mieści się na strychu ok 2.5 metra od pieca. Także jak woda się zagotowała, to ubywało.... nic nigdy nie wybuchło, a nie raz w rurach waliło ( ale to było dawno - bez sterownika)
    Dzięki wowka. Dlaczego ma być problem z naczyniem przelewowym.... Na zdjęciu na którym widać kocioł idzie rura w górę na ok 1,5 metra, skręca w stronę domu (pokój) i zaraz jest wyjście na strych do przelewowego....
  • Poziom 28  
    Filip Darkowski napisał:
    Co do bomby... Nie raz woda się gotowała jak nie było sterownika i nic się nie stało.

Zasada projektowania instalacji jest taka, że osoba która ją obsługuje, czy nawet dziecko kręcące zaworami nie może doprowadzić do zagrożenia dla siebie i innych czy to poparzeniem, wybuchem itp. Czyli instalacje robisz tak aby NIE BYŁO MOŻLIWOŚCI stworzenia przez nią zagrożenia. I nie chodzi o to, że ty wiesz, że akurat ten zawór musi być otwarty a ten nie bo coś się wtedy stanie. Życie jest takie, że możesz zaraz zawału dostać, albo zginąć jutro rano w wypadku, a wtedy żona której zimno się w domu zrobi, pójdzie sobie napalić w piecu i nie odkręci zaworu - bo nie wie lub zapomni, co załóżmy doprowadzi do wybuchu.
  • Poziom 14  
    Dziękuję za odpowiedzi. Widze tylko, że Wasze rysunki różnią się podłączeniem pompy. Teraz mam na zasilaniu i dziala bez problemu. Jeżeli ma być na powrocie, to będę mógł ją tam zamontować.Zaworu różnicowego teraz nie mam,ale jeżeli pompa by miała zostać na zasilaniu,to mogę go dołożyć,bo na powrocie taki zawór już chyba niepotrzebny.Czyli jedna sprawa ogarnięta.Jeszcze jedno odnoście zasobnika...dawać na niego pompę,czy grawitacje? Rozumiem, że jak będę miał pompę, to będę mógł sterować temp zasobnika...? A jak pójdzie grawitacją, to = temp kotła..?
  • Poziom 10  
    tak tylko że odpowiednio musisz zamontować zbiornik,będziesz miał stojący czy wiszący?bo przy stojącym to nie przejdzie grawitacja,i z pompką szybciej Ci wygrzeje,masz dość mały piec w kupnie bo tak to bym pokusił się jeszcze o pompę na małym obiegu kotłowym dla szybszego wygrzania pieca

u Ciebie aktualnie zamiast zaworu różnicowego jest odcinający podejrzewam że ktoś to zmienił
  • Poziom 22  
    @Filip Darkowski Dotąd nic się nie stało bo miałeś otwarte zawory a może się stać tak ja kol @wowka Napisał ża ktoś zamknie zawory i tragedia gotowa. Pamiętaj na rurze bezpieczeństwa nie ma prawa być żadnej armatury. To bardzo ważne!!!
  • Poziom 14  
    Zasobnik będzie wiszący poziomy powyżej kotła. Ten zawór kulowy co jest u mnie jest od dawna, ale to mój tatko montował ( teraz wiem, że błąd) bo przy braku prądu = brak grawitacji.Nie rozumiem jeszcze dlaczego zawór 4d ma się sam całkowicie zamknąć ( ta opcja to chyba,że będzie siłownik na zaworze...) bo przy ręcznym sterowaniu takiej opcji nie ma :)
  • Poziom 22  
    @pandamix Nie można wstawić zaworu różnicowego tak jak narysowałeś na moim rysunku bo pompa będzie przez niego brała wodę i wtedy na nic zawór czterodrogowy.
  • Poziom 10  
    chodziło mi o to że jak ktoś pomyli kierunki i zamknie zawór na max zamiast otworzyć,nie które sterowania mają funkcję otwierania zaworu gdy temperatura podczas grzania cwu przekroczy daną wartość,to zamiast zagotować układ nagrzeje się mieszkanie
  • Poziom 14  
    pandamix... jas67 ma rację. Co z tego, że zawór 4d będzie puszczał wodę 45 st jak pompa ma możliwość pociągnięcia temp prosto z kotła...